MENÜ
ANA SAYFA
x

17-19 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17-19 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/164) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 17 Şubat 2024 tarihinde, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin (Salih Ay) öldüğünü açıkladı.

(02/165) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’un Ataşehir ilçesinde gerçekleştirilen ev baskınında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Kalender Polat’ın sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alınması esnasında aynı evde bulunan Özgür Genç Kadın (ÖGK) Merkez Komitesi (MK) üyesi Sinem Çelebi’nin görüntülerinin polis tarafından o sırada duş almakta olduğu banyonun kapısı kırılmak suretiyle alındığı öğrenildi.

(02/166) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 16 Şubat 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/167) Bursa’da Tutuklanan Siyasi Parti ve Dernek Yöneticileri…

Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 14 Şubat 2024 tarihinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan 4 kişiden Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bursa İl Yöneticisi İshak Tekin ile Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) yöneticisi Mahmut İpek, 17 Şubat 2024 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. İsimleri öğrenilemeyen diğer 2 kişi ise aynı tarihte sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/168) İstanbul’da Tutuklanan Kişiler…

13 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ev baskınlarında ‘örgüte finansman sağlama’ ve ‘örgüt üyesi olma’ iddialarıyla gözaltına alınan 15 kişiden 13’ü, 16 Şubat 2024 tarihinde sevk edildikleri İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakılırken, 2 kişi ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(02/169) Diyarbakır’da Tutuklanan Kişiler…

12 Şubat 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘devletin birlik ve bütünlüğünü bozma’ iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi (Ali Akalan, Mehmet Ali Akalan ve Hasip Şimsek), 16 Şubat 2024 tarihinde sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

(02/170) Batman’da Tutuklanan Kişiler…

14 Şubat 2024 tarihinde Batman’da düzenlenen ev baskınlarında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden Mehmet Yılmaz ve Diyar Arma 17 Şubat 2024 tarihinde sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanırken, 5 kişi (Halil Yıldırım, Adnan Vural, Hamza Karaman, Kadir Nebioğlu, Samet Aravi) serbest bırakıldı.

(02/171) Şırnak’ta Tutuklanan Kişiler…

Şırnak’ın Silopi, İdil ve Cizre ilçelerinde 13 ve 14 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 32 kişiden 4’ü, 17 Şubat 2024 tarihinde ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklanırken, 28 kişi aynı tarihte serbest bırakıldı.

(02/172) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteciler ve Siyasi Parti Çalışanı…

13 Şubat 2024 tarihinde İzmir’de Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alınan 5 gazeteci ile 1 siyasi parti basın çalışanının 16 Şubat 2024 tarihinde savcılık tarafından ifadeleri alınmadan tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildikleri öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Delal Akyüz ve Tolga Güney ile JINNEWS muhabiri Melike Aydın ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) basın çalışanı Fatma Funda Akbulut, ev hapsi tedbiriyle serbest bırakılırken, Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu ile MA muhabiri Semra Turan yurtdışı yasağı tedbiriyle serbest bırakıldı.

(02/173) İstanbul’da Gözaltına Alınan Dernek Üyesi…

16 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’un Ataşehir ilçesinde gerçekleştirilen ev baskınında SGDF üyesi Kalender Polat, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülen Kalender Polat’ın gözaltı süresinin 19 Şubat 2024 tarihinde bir gün daha uzatıldığı öğrenildi.

(02/174) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Şubat 2024 tarihinde Diyarbakır’da haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 11 kişi, (Peyam Kutlu, Berivan Nergiz, Eyüp Hekimoğlu, Hêja Jiyan Arıkboğa, Yusuf Yokuş, Yusuf Taşcar ve ismi öğrenilemeyen 5 kişi) 16 Şubat 2024 tarihinde emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/175) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

16 Şubat 2024 tarihinde İstanbul Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde Kürtçe sahnelenecek olan ‘Qral û Travis’ isimli tiyatro oyununun aynı gün Şişli Kaymakamlığı tarafından gerekçe bildirilmeden yasaklanması üzerine sahneyi terk etmeyeceklerini açıklayan oyuncular ve bazı izleyiciler, polis tarafından abluka altına alındı. Polis, en az bir kişiyi (Uğur Özsunar) gözaltına aldı.

(02/176) Erzincan’da Gözaltına Alınan Yaşam/Çevre Savunucusu…

Erzincan’ın İliç ilçesindeki bir altın madeninde meydana gelen göçük ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle 14 Şubat 2024 tarihinde İliç’te gözaltına alınan yaşam/çevre savunucusu Sedat Cezayirlioğlu, 15 Şubat 2024 tarihinde sevk edildiği İliç Sulh Ceza Hakimliği tarafından en yakın kolluk birimine giderek günde 2 kez imza verme ve İliç’te toprak kaymasının meydana geldiği maden sahasına 3 kilometre kadar mesafeye kadar gitmekten yasaklanma adli tedbiriyle serbest bırakıldı. Kararın ardından Sedat Cezayirlioğlu’nun yaşadığı köye girmesinin jandarma tarafından engellendiği öğrenildi.

(02/177) Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Avukat…

19 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, hakkında bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ iddiasıyla İstanbul Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılan Avukat Feyza Altun’un gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/178) İstanbul’da Hakkında İddianame Hazırlanan Gazeteci…

16 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Tolga Şardan hakkında yargıdaki usulsüzlük iddialarına dair yaptığı haberler gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği öğrenildi. İddianamede gazetecinin ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ ve ‘devletin yargı organlarını aşağılama’ suçlarından 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmektedir.

(02/179) Alanya’da Yasaklanan Tiyatro Oyunu…

18 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Matild Manukyan’ın hayatını konu alan ve Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan ‘Manukyan’ isimli tiyatro oyununun Alanya Belediyesi tarafından gerekçe bildirilmeden yasaklandığı öğrenildi.

(02/180) İstanbul’da Yasaklanan Tiyatro Oyunu…

16 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Şubat 2024 tarihinde İstanbul Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde Kürtçe sahnelenecek olan ‘Qral û Travis’ isimli tiyatro oyununun aynı gün Şişli Kaymakamlığı tarafından gerekçe bildirilmeden yasaklandığı öğrenildi.

(02/181) 31 Mart Seçimleri…

17 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Şubat Dünya Anadil Günü ve 31 Mart Yerel Seçimleri kapsamında DEM Parti ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Kürtçe ve Dimilkî dillerinde hazırladığı afişlerin billboardlara asılmasının Van Büyükşehir Belediyesi tarafından engellendiği öğrenildi.

(02/182) MEB Yönetmelik Değişikliğinde Ayrımcı Uygulama…

17 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Şubat 2024 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında Noel, Paskalya, Cadılar Bayramı vb. kutlamaların MEB’e bağlı kurumlarda ‘milli ve kültürel değerlere aykırı, öğrencilerin psikososyal gelişimlerine katkı sağlayamayacak etkinlikler’ oldukları gerekçesiyle yasaklandığı öğrenildi.

(02/183) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

19 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzincan’ın İliç ilçesindeki bir altın madeninde meydana gelen göçük ile ilgili yapılan 45 sosyal medya paylaşımına ‘millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ gerekçesiyle Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Şubat 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.