MENÜ
ANA SAYFA
x

17 – 26 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 – 26 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/175) Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Temmuz 2021 tarihinde Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Aksu kırsal mahallesinde güvenlik güçlerine ait sivil bir aracın yaptığı kaza sonucu 2 askerin öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı 25 Temmuz 2021 tarihinde Suriye’nin El Bab bölgesinde askeri bir araca düzenlenen saldırı sonucu 2 askerin öldüğünü (Fatih Güney, Emrah Arslan) ve 2 askerin yaralandığını açıkladı.

25 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Besta bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanının öldüğü öğrenildi.

(07/176) Gümüşhane’de ‘Dur İhtarına Uymadığı’ Gerekçesiyle Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Kişi…

19 Temmuz 2021 tarihinde Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde polisin ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle ateş açtığı motosiklette yolcu olarak bulunan Serkan G. isimli kişinin yaralandığı öğrenildi. Görevli polisler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(07/177) Afyon’da Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Kişiler…

19 Temmuz 2021 tarihinde Afyon’un Sultandağı Dereçine beldesinde mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kişiler Kürtçe konuştukları gerekçesiyle ırkçı bir grubun saldırısına maruz kaldı. Saldırı sonucunda 7 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Saldırıya maruz kalan kişilerin akrabası olduğu bildirilen Nurullah Aba basında yer alan ifadelerinde şunları belirtti: “İşçilerden İsmail Tan ile kuzeni Ali Tan (…) berbere tıraş olmaya gidiyor. (…) 2 saat geçmesine rağmen gençleri almıyorlar içeriye. Gençler de sıralarının neden başkalarına verildiğini soruyor. Sormaları üzerine ‘Siz teröristsiniz, burada Kürtçe konuşuyorsunuz’ diyerek gençlere saldırıyor. Gençlerden İsmail Tan’ı araca koyup bir ormanlık alana götürüyorlar. Şiddet uygulayıp kameraya çekiyorlar. İsmail Tan’ın şu anda kolunun kırıldığını biliyoruz. Ali Tan ise ellerinden kaçabiliyor. Ailelere haber vermesi ve berberin yanına gelmeleriyle olay büyüyor. Burada sopalarla 2’si kadın 7 kişi yaralanıyor.”

(07/178) Konya’da Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Kişiler…

21 Temmuz 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde 60 kişilik ırkçı bir grubun saldırısı sonucu Hakim Dal (43) isimli 1 kişi öldü, en az 2 kişi ise yaralandı.

Olayla ilgili gözaltına alınan 40 kişiden 1’i 24 Temmuz 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 5’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 39 kişi serbest bırakıldı.

Hakim Dal’ın kardeşi Hamdi Dal, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘Buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’ten en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. (…) Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi.”

Aydın Dal ise şunları belirtti: “Abim Hamdi Dal kapımı çalarak ‘Mustafa hayvanları yayarken saldırıya uğramış. Başında saçma yarası varmış. Yanına gidelim’ dedi (…) Abim jandarmaya olayı haber vermemi istedi. Ben de kendi adıma kayıtlı GSM hattından 155’i aradım onlar da beni jandarma görevlilerine aktardılar. (…) Asker köy muhtarını çağırdı. (…) Muhtar bizim bulunduğumuz bölgeye doğru gelirken arkasındaki kalabalıkta onu takip ediyordu. Kalabalıktan bize yönelik küfürler geliyordu. Bize hitaben ‘bunlar terörist, siz kimsiniz buraya gelip hayvancılık yapıyorsunuz, sizin de araçlarınızın…’ diyerek bize ve araçlarımıza taş atmaya başladılar. Abim Hamdi onları sakinleştirmeye çalışıyordu. Bize doğru gelen kalabalık bizi linç edecek diye kaçtık. Araçlarımızı çalıştırdık ancak olay yerinden kaçamadık. Abim Hamdi Dal araç içerisinde kaçmaya çalışırken kafasına gelen taş sebebiyle yaralandı. (…) Bizler de araçlarımızdan inerek, olayları ayırmaya çalıştık. Kalabalık bizi de darp etmeye başladı. Bu esnada bir el silah sesi duydum ve kardeşim Hakim Dal’ın ‘yaralandım’ diyerek yere düştüğünü gördüm.”

Konya Valiliği ise olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “İki mahalle sakinleri arasında tartışma çıkmış, tartışma büyüyerek silahlı, taşlı-sopalı kavgaya dönüşmüştür. Bölgeye gelen jandarma tarafından olayın yatıştırıldığı esnada,  hayvan sahiplerinden Hakim Dal kavga esnasında ateşli silahla yaralanmış ve kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesi’nde vefat etmiştir.”

(07/179) Ankara’da Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Kişiler…

21 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’nın Altındağ ilçesinde meydana gelen ırkçı saldırı sonucu 4 kişi yaralandı. Yaralananların yakınlarının 4 kişinin tedavi altına alındığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bekçi ve polislerin müdahalesine maruz kaldığı ve müdahale sonucu gözaltına alınanlar olduğu öğrenildi. Saldırıya maruz kalan bir kişi basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “En az 150 kişi üzerimize saldırdı. Karşımızda duran 4 kişi üzerimize silahlarla ateş yağdırdı. 4 tane abim ağır yaralandı. (…) Abim hastanenin önünde oturuyordu, bekçiler önce abime ‘kalk buradan’ dediler. Daha sonra abim kalkmayınca saldırdılar. Biz de ağabeyimi korumak için kavgaya dahil olduk. Polisler gelince sorgusuz sualsiz biber gazı ve coplarla bize saldırdılar. Vücudumda hala darp izleri var. Daha sonra abimle beraber birçok kişiyi gözaltına aldılar.”

(07/180) İstanbul’da Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Filistinli Gazeteci…

Filistin gazeteci Musab Yousef, 24 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesinde gittiği bir restoranda ırkçı saldırıya maruz kaldı. Musab Yousef’un yüzünden yaralandığı öğrenildi. Musab Yousef, ırkçı saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Dün ırkçılıkla darp edildim 3 kişi tarafından. ‘Burası senin ülken değil defol git’ dedi garson. ‘Bu ülkeye gelip bunu yapamazsın’ dedi diğer bir garson.”

(07/181) Şırnak’ta İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

16 Temmuz 2021 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde polis baskını yapılan bir evde bulunan 8 aylık hamile Hatice Baykara’nın polisin işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. Hatice Baykara’ya tedavi altına alındığı hastanede verilen ve maruz kaldığı işkence ve kötü muameleyi belgeleyen rapora polisin el koyduğu bildirildi.

Aynı tarihte bir başka eve yönelik polis baskınında ise gözaltına alınan Aydın Baykara, Sait Tatlı ve Hacı Derviş Abay ile evde bulunan Halime Baykara’nın işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi.

(07/182) Van’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

22 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rabia Behçet ve annesi Nesibe Sığınç isimli 2 kişinin 7 Temmuz 2021 tarihinde bir dava için gittikleri Van Adliyesi’nde savcı ile görüşmelerine izin verilmemesini “Burada adalet yok. Buradan adalet beklemeyin” diyerek protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındıkları ve gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi.

Rabia Behçet basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Gözaltına alındıktan sonra kolum sandalyeye kelepçelendi. Polislere ilaç kullandığımı ve psikolojik tedavi gördüğümü söylememe rağmen baskıya maruz kaldım. Hakaret ettiler, kötü oldum, baygınlık geçirdim. Kendime gelince annemin polisler tarafından darp edildiğini gördüm. Annemi dövmesinler diye yalvarmaya başladım ancak beni dinlemediler. Sonra hastaneye götürmek üzere araca bindirdiler. Araçta atak geçirmeye başladım. Atak geçirmeme rağmen müdahale edilmedi. Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldükten sonra doktorlar, bizi polislerin bulunduğu bir odada muayene etti. Kollarımda morluklar olmasına rağmen bu izler rapora ‘kelepçe izi’ olarak geçirildi. Herhangi bir darp raporu verilmeden karakola götürüldük, ifademiz alındıktan sonra bırakıldık.”

(07/183) Elazığ’da Tehdit Edilen HDP Yöneticileri…

16 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elazığ il binasına gelen kimliği belirsiz bir kişinin parti yöneticilerini tehdit ettiği öğrenildi. Söz konusu kişinin binada bulunanlara ‘Orta Asya’dan gelenleri, Kürtleri keseceğim. Ben Zazayım, sizin ne yaptığınızı biliyorum’ dediği bildirildi.

(07/184) İstanbul’da Tehdit Edilen ESP Üyesi…

19 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Ahmet Ayva’nın 14 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kimliği belirsiz kişilerin fiziksel şiddetine ve tehdidine maruz kaldığı öğrenildi. Konuyla ilgili olarak insan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasında yüzünü görmediği, beyaz eldiven takmış kişilerin telefonunu şiddet uygulayarak elinden aldıklarını ifade eden Ahmet Ayva şunları belirtti: “Bana söyledikleri şundan ibaretti: ‘Biz senin ne iş yaptığını biliyoruz. Kimlerle görüştüğünü biliyoruz. Boyundan büyük işlere kalkışıyorsun, eğer iki hafta içerisinde ülkeyi terk etmezsen ailenle yaşadığın sokakta seni titreteceğiz’. Bu kişi ve kişiler ilk başka belime elleyip bir şey taşıyıp taşımadığıma baktılar. Daha sonra belime bilmediğim bir cisim dayadılar. Sesimi çıkarttığım takdirde beni indireceklerini söylediler. Ardından bir dakika boyunca kafamı kaldırmadığım takdirde gideceklerini söylediler.”

(07/185) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

17 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yaşar Gümüşlü isimli mahpusun, infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı, belirsiz sürelerle tek kişilik hücrede tutulduğu ve infaz koruma memurları tarafından ‘Seni idam ederiz’ denilerek ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

25 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Düzce T Tipi Cezaevi’nde siyasi mahpusların cezaevi idaresi tarafından “Sesinizi çıkarmayın. Durmazsanız, ses çıkarırsanız sizi adli suçluların koğuşunun içine atarız, onlar sizi paramparça edecekler” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

25 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Samsun T Tipi Cezaevi’nde bazı koğuşlarda kapasitenin üstünde mahpus tutulduğu, mahpuslara verilen suyun sık sık kesildiği öğrenildi.

25 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin hijyenik olmadığı öğrenildi.

25 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Çorum Sungurlu T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen suyun sık kesildiği ve diğer zamanlarda ise suyun çamurlu olduğu öğrenildi.

(07/186) Cezaevinde Çıplak Arama Uygulaması Hakkında Yapılan Suç Duyurusuna İlişkin Savcılık Kararı…

19 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, tutulduğu Kayseri Cezaevi’nden duruşma için bir günlüğüne misafir olarak götürüldüğü Sincan Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz kalan Alev Şahin’in Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu hakkında “görevlilerinin tüm işlemleri kanun ve yönetmelikler çerçevesinde mevzuata uygun olarak gerçekleştirdikleri” gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği öğrenildi.

(07/187) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi tarafından 17 Temmuz 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/188) Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de Suruç Anmalarına Polis Müdahaleleri…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 33 kişiyi anmak için 18 Temmuz 2021 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde yapılan etkinliğe müdahale eden polis 19 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Ayşe Bezeğiş, Elif Kesen, Onur Yoldaş Mete, Cihan Azizoğlu, Mutlu Özşimşek, Ali Baskın, Hüseyin Para, Canser Dayanır, Serhat Yaman, Recep Koltuk, Ulaş Can Taylan Argüç, Barış Bozkurt, Hüseyin Emun, Recep Körlük, Berk Alıcı, Selahattin Burnaz, Bülent Sunar, Esat Kaya, Yalçın Emun.

Aynı gerekçeyle 20 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da Güvenpark’ta yapılan anmaya müdahale eden polis 23 kişiyi işkence ve kötü muameleyle gözaltına aldı. Polis müdahalesi sonucunda Ertürk Soysal’ın başından yaralandığı, Zeynep Ülger’in kolunun kırıldığı, Emir Parlak’ın ise burnunun çatladığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerden Ertürk Soysal maruz kaldığı işkence ve kötü muameleye dair şunları belirtti: “Arkamdan darbe aldığım için vuranın yüzünü göremedim. Telsizle vurdukları an yere düştüm, kafam kanamaya başladı. O ana dair videoyu da izledim. Başımın kanadığı net şekilde görülüyor. Bu esnada 3-4 polis geldi, yerdeyken beni tekmelemeye başladı. Ters kelepçeli şekilde gözaltı aracına bindirildim. Daha sonra araçta beklettiler, hastaneye getirildiğimde durumunum acil olmasına rağmen beklettiler”. Gözaltına alınan Emir Parlak ise şunları ifade etti: “Konur sokakta toplandık. Yürüyüşe geçtiğimiz esnada polisin ağır saldırısına maruz kaldık, birçoğumuz yerlerde tekmelendik, sürüklendik, dizleriyle boğazımıza, sırtımıza basıldı. Bu saldırı kelepçelendikten sonra bindirildiğimiz otobüslerde devam etti”. Gözaltına alınanlar ifade işlemlerinin ardından 21 Temmuz 2021 tarihinde serbest bırakıldı.

Aynı gerekçeyle İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 20 Temmuz 2021 tarihinde yapılan anmaya müdahale eden polis 10 kişiyi işkence ve kötü muameleyle gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı gerekçeyle İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 20 Temmuz 2021 tarihinde yapılan anmaya müdahale eden polis 5’i çocuk 62 kişiyi işkence ve kötü muameleyle gözaltına aldı. Gözaltına alınanların götürüldükleri Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları, daha sonra götürüldükleri İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne gelen avukatlarla görüşmelerine izin verilmediği öğrenildi. Polisin plastik mermi kullandığı müdahale sırasında gazeteciler Emre Orman, Fatoş Erdoğan ve Yasin Akgül yaralandı. Ayrıca polisin gazetecilerin görüntü almasını engellediği, kameralarına ve cep telefonlarına el koyarak kırdığı bildirildi. Gözaltına alınan kişilerden biri basında yer alan ifadelerinde şunları belirtti: “Kapalı bir alanda, 20 kişinin bulunduğu alanda, gözlerimize direk gaz sıkıldı. (…) Küfürler ve hakaretlere maruz kaldık”. Bir diğer kişi ise şunları belirtti: “Gözaltı aracına götürülürken tekme tokat darbeleriyle işkenceye maruz kaldım. Araç içinde özellikle kadınlara erkek polisler saldırdı. Küfürler, tehditler, boğaz sıkmalar, yumruklar (…) Müdahale etmeye çalıştığımızda bize de işkence yapıldı. Polisin arkadaşlarıma yönelik işkencesine müdahale ettiğim için araçtan atıldım, kaskla kafama vuruldu, bayıldım. Bir süre baygın kaldım, baygın haldeyken çok sıkı bir şekilde ters kelepçe takıldı”. Gözaltına alınanlardan 50’si aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 12 kişi (Vedat Çınar Altan, Can Papila, Eren Kaya, Mısra Sapan, Volkan Atmaca, Azad Aksoy, Atakan Polat, Sedef Özer, Rıdvan Salih Gezegen, Harun Kaya, Batuhan Çotur, Hasan Doğan) ise ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘polise mukavemet’ ve ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak’ iddialarıyla sevk edildikleri mahkeme tarafından 21 Temmuz 2021 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(07/189) Mersin’de Gözaltına Alınan CHP Yöneticisi…

19 Temmuz 2021 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Mersin’de yol kontrolü sırasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin Tuncer hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla açılmış bir soruşturma olduğu öğrenildi. Ahmet Serkan Tuncer aynı gün içinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/190) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

16 Temmuz 2021 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılan ev baskınlarında 3 kişi (Aydın Baykara, Sait Tatlı ve Hacı Derviş Abay) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/191) Bitlis’te Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Van Tuşba İlçe Eş Başkanı Hanım Akkuş, Bitlis’in Tatvan ilçesi girişinde bulunan polis kontrol noktasında 16 Temmuz 2021 tarihinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin Hanım Akkuş hakkında açılan bir dava olduğu öğrenildi. Hanım Akkuş ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/192) İstanbul’da Gözaltına Alınan Müzisyen…

18 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesindeki bir düğünde Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle müzisyen Hozan Arhat (Raşit Özçakar) gözaltına alındı. Hozan Arhat’ın aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/193) Antalya’da Baro Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan hakkında Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Antalya 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2021 tarihinde başlandı.

Mahkeme savunmaların ardından Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı’nın sabıka kaydının istenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(07/194) Van’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Hakkında Dava Açılan Kişiler…

16 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, aralarında HDP’li Tuşba Belediye Meclisi üyesi Ayşe Minaz ile yerine kayyım atanan Muradiye Belediye Eş Başkanı Leyla Balkan’ın da olduğu 7 kişi hakkında, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yürüyüş için hazırlanan videoyu sosyal medya hesaplarından paylaştıkları gerekçesiyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği öğrenildi. 7 kişi hakkında ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 11 Aralık 2021 tarihinde görülecek.

(07/195) Van’da Gözaltına Alınan Sığınmacılar…

20 Temmuz 2021 tarihinde Van’ın Erciş ilçesi Haydarbey Mahallesi kırsalında yürüyerek ilerleyen Afganistan uyruklu 113 sığınmacı, Türkiye’ye kaçak giriş yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Sığınmacıların işlemlerin ardından İl Göç İdaresi’ne götürüldükleri bildirildi.

(07/196) Boğaziçi Üniversitesi’nde Görevine Son Verilen Akademisyen…

Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan ve daha sonra görevden alınan Melih Bulu’nun yerine vekaleten atanan Mehmet Naci İnci, öğretim görevlisi Can Candan’ın görevine 16 Temmuz 2021 tarihinde son verdi.

(07/197) Onur Yaser Can Davası…

19 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2010 yılında gözaltına alınan Onur Yaser Can’a işkence ve diğer kötü muamele uygulayan ve gözaltı tutanaklarını değiştiren 5 polis memuru hakkında soruşturma izni verilmemesi kararına yapılan itirazı değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin 12 Temmuz 2021 tarihinde söz konusu polis memurları hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla soruşturma izni verilmesine karar verdiği öğrenildi. İstanbul’da 2 Haziran 2010 tarihinde gözaltına alınarak götürüldüğü karakolda gördüğü işkence ve kötü muamelenin ardından evinin balkonundan atlayarak intihar eden Onur Yaser Can’ın gözaltı tutanaklarını değiştirdikleri gerekçesiyle yargılanan 2 polis memuru ‘kamu görevlisi olarak sahte belge düzenleme’ ve ‘resmi belgeyi bozmak ve yok etmek’ suçlarından ayrı ayrı 6 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

(07/198) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

İçişleri Bakanı’nın kuzeninin Sosyal Güvenlik Kurumu’na medikal malzeme satışıyla ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr/, https://www.birgun.net/ ve https://www.gazeteduvar.com.tr/ internet sitelerinde yer alan haberlere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Ankara Batı 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Temmuz 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İş insanı Fettah Tamince ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr/, https://www.birgun.net/ ve https://www.aydinlik.com.tr/ internet sitelerinde yer alan haberlere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Temmuz 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/199) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 17 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 18 Temmuz 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Valilik basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması gibi etkinlikleri ise mülki idarenin iznine bağladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1714 güne uzatılmış oldu.

Hakkari Valiliği 15 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 16 Temmuz 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 420 güne uzatılmış oldu.

Siirt Valiliği 16 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni, el ilanı dağıtılması, pankart ve afiş asılması ve benzeri eylem ve etkinliklerin 19 Temmuz 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Tunceli Valiliği 16 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık/kapalı hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, sinevizyon gösterimi ve benzeri eylem ve etkinliklerin 16 Temmuz 2021 itibarıyla 30 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(07/200) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 16 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 35 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 6.918 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 17 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 38 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 7.666 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 18 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 66 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 7.680 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 19 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 50 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 7.667 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 20 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 46 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 8.780 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 21 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 59 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 8.151 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 22 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 52 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 9.586 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 23 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 60 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 11.094 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 24 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 58 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 12.381 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 25 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 55 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 14.230 olduğunu açıkladı.

Buna göre 25 Temmuz 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 50.934, vaka sayısı ise 5.601.608 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.