MENÜ
ANA SAYFA
x

17 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/257) Ankara’da Dur İhtarına Uymadığı İçin Vurulan Kişi…

16 Ekim 2018 tarihinde traktör şoförü A. S.’nin (45, e) Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin açtığı ateş sonucu bacağından yaralandığı öğrenildi.

(10/258) Ankara’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Trans Kadınlar ve Kaçırılma İddiası…

16 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Ankara’nın Altındağ ilçesindeki İskitler mahallesinde 15 Ekim 2018 tarihinde bir polis memurunun trans kadınların bulunduğu bir aracı durdurarak içine biber gazı sıktığı ve trans kadınları “Bir daha buraya gelirseniz döveriz” diyerek tehdit ettiği iddia edildi.

Yine 16 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, bir başka grup trans kadının da 15 Ekim 2018 tarihinde Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı İskitler mahallesinde polis tarafında kaçırıldığı iddia edildi. Haberde, trans kadınların fiziksel şiddete ve hakarete maruz kaldığı ve daha sonra ıssız bir yere bırakıldıkları öğrenildi.

 (10/259) Van’da Kaçırılma İddiası…

16 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, H. K. isimli bir kişinin 13 Ekim 2018 tarihinde Van’ın İpekyolu ilçesinde 2 sivil polis tarafından gözaltına alındığı ve Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmek yerine Edremit sahilinde araç içinde sorgulandığı iddia edildi. Konuyla ilgili olarak H. K.’nin savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

  1. K. yaşadıkları ile ilgili şunları belirtti: “13 Ekim Cumartesi günü İpekyolu ilçesindeki bir sokakta yanıma iki kişi geldi. Polis kimliklerini gösterdikten sonra beni gözaltına alacaklarını söylediler. Ardından beni bir sivil araca bindirerek Emniyet Müdürlüğü’ne götüreceklerini söylediler. (…) Edremit ilçesine vardığımızda da aracı sahil kenarına çektiler. Ben de ‘Neden emniyete götürmüyorsunuz?’ dedim. Israrla birkaç kere bu soruyu sormama rağmen beni aracın içerisinde bekletip bana sorular sordular. (…) Ardından aracı hareket ettirip kent merkezine doğru getirdiler. ‘Seni Tuşba İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götüreceğiz. Bizim orada özel yerlerimiz var’ dediler. Ben de ‘Ya resmi işlem yaparsınız ya da emniyeti birbirine katarım’ dedim. Ardından beni emniyet yerine çarşıya bırakıp gittiler.”

(10/260) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde tutulan Muhammed Ado ve isimi öğrenilemeyen bir başka mahpusun elleri ve ayakları kelepçeli bir haldeyken gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

16 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Söke T Tipi Cezaevi’nden Manisa T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Özgür Bektaşoğlu isimli bir mahpusa sağlık sorunları nedeniyle kullandığı bastonunun verilmediği öğrenildi.

(10/261) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 16 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 755. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(10/262) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 707 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 16 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

16 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Acun Karadağ, Meltem Servi ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 16 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/263) Ankara’da Gözaltına Alınan Halkevleri Yöneticileri…

16 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da Halkevleri’nin Mamak, Keçiören, Eryaman, İlker ve Mutlu şubeleri polis tarafından basıldı. Halkevleri şubelerinde yapılan aramalara Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin katılmasına izin verilmediği öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında 4 şube başkanı (Mutlu Halkevi Şube Başkanı Seher Gümüşay, Mamak Halkevi Şube Başkanı Dilara Doğanbaş, Keçiören Halkevi Şube Başkanı Şebnem Kıymet Yar ve Eryaman Halkevi Şube Başkanı Şenay Yılmaz Güner) evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

(10/264) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Seyri Sokak muhabiri Oktay İnce, 16 Ekim 2018 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Evde yapılan aramada Oktay İnce’nin 20 yıllık arşivine polis tarafından el konulduğu öğrenildi. Oktay İnce polisteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(10/265) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Muhtar…

16 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Karahasan mahallesinin muhtarı Hanifi Gülen evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Hanifi Gülen’in gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemedi.

(10/266) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Ekim 2018 tarihinde Batman’ın Gercüş ilçesi kırsal alanında gerçekleştirilen ve 8 askerin öldüğü bombalı saldırı sonrasında gözaltına alınan 13 kişiden 12’si 16 Ekim 2018 tarihinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Emin Kaya isimli 1 kişi ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

(10/267) Osmaniye’de ‘Atatürk’e Hakaret’ İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

Sosyal medya paylaşımlarında Atatürk’e hakaret ettiği iddiasıyla 16 Ekim 2018 tarihinde Osmaniye’de gözaltına alınan F. Ş. isimli bir kişi, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(10/268) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 3 akademisyen (Okan Üniversitesi’nden Dr. Esra Akbalık, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden E.T. ve Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Itır Akdoğan) hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde başlandı. Mahkeme Esra Akbalık hakkında açılan davanın duruşmasını 6 Aralık 2018 tarihine, E. T. hakkında açılan davanın duruşmasını 18 Aralık 2018 tarihine ve Itır Akdoğan hakkında açılan davanın duruşmasını 28 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 7 akademisyen (Munzur Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ömer Çelebi, Okan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Umut Azak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yrd. Doç Dr. Mehmet Şiray, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatma Gök, İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Dr. Erdem Üngür, Ecole des hautes études en sciences sociales’ten Prof Dr. Nilüfer Göle ve Bilgi Üniversitesi’nden Gökçe Çataloluk) hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ömer Çelebi hakkında açılan davanın duruşmasını 20 Aralık 2018 tarihine; Nilüfer Göle, Mehmet Şiray, Fatma Gök ve Umut Azak hakkında açılan davaların duruşmalarını 14 Şubat 2019 tarihine erteledi. Erdem Üngür ve Gökçe Çataloluk hakkında açılan davaların hangi tarihe ertelendiği öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile 3 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tansel Korkmaz ve Öğr. Gör. Yörük Kurtaran ile Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sibel Irzık) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Tansel Korkmaz hakkında açılan davanın duruşmasını 22 Ocak 2019 tarihine; Yörük Kurtaran hakkında açılan davanın duruşmasını 26 Şubat 2019 tarihine; Sibel Irzık hakkında açılan davanın duruşmasını 17 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 6 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden araştırma görevlileri D.Ü.K., Yonca Güneş Yücel, Onur Baysal, Sabancı Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Fevziye Deniz Tarba Ceylan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Arş. Gör. Gülçin Karabağ ve Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ayten Zara) hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Yonca Güneş Yücel hakkında açılan davanın duruşmasını 18 Ekim 2018 tarihine; Onur Baysal hakkında açılan davanın duruşmasını 23 Ekim 2018 tarihine; Gülçin Karabağ hakkında açılan davanın duruşmasını 25 Ekim 2018 tarihine; Ayten Zara hakkında açılan davanın duruşmasını 13 Kasım 2018 tarihine; Fevziye Deniz Tarba Ceylan hakkında açılan davanın duruşmasını 25 Ekim 2018 tarihine; D.Ü.K. hakkında açılan davanın duruşmasını 20 Aralık 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 4 akademisyen (Marmara Üniversitesi’nden araştırma görevlileri E.D.G. ve Hülya Dinçer, Kemerburgaz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Lütfiye Bozdağ ve Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülşah Kurt) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme yurtdışında olan E.D.G. ile ilgili istinabe talebinin reddine ve E.D.G. hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi ve duruşmayı 25 Mart 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Hülya Dinçer ve Gülşah Kurt hakkında açılan davaların duruşmalarını 27 Aralık 2018 tarihine;  Lütfiye Bozdağ hakkında açılan davanın duruşmasını 13 Aralık 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Koyuncu hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 20 Aralık 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selim Eyüboğlu hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 18 Haziran 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Koç Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. B.C.B. hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme B.C.B.’yi ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(10/269) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Can Dündar hakkında köşe yazılarında ve hazırladığı bir yazı dizisinde ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Can Dündar’ı 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

(10/270) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında açılan ve karara bağlanan davada dosyaları ayrılan Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında kırmızı bülten çıkartılmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/271) Bitlis’te Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Uğur Yılmaz hakkında Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde başlandı. İddianamede Uğur Yılmaz’ın gazeteci olarak takip ettiği etkinlikler ve basın açıklamaları nedeniyle ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmektedir. Uğur Yılmaz duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Uğur Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Aralık 2018 tarihine erteledi.

Bitlis Belediyesi’ne kayyım atanmasından sonra Belediye Basın Birimi’ndeki işinden ihraç edilen gazeteci Uğur Yılmaz, 5 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 17 Temmuz 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(10/272) Aydın’da Gazeteci ve EMEP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Aydın’ın Didim ilçesinde yayınlanan Didim Özgürses Gazetesi’nin sahibi Mustafa Öğe ile EMEP (Emek Partisi) Didim ilçe başkanı Kazım Temiz hakkında Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde başlandı. İddianamede Mustafa Öğe’nin EMEP tarafından yapılan bir basın açıklamasını haber yaptığı için cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 25 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(10/273) Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkındaki yargılamanın durdurulması ve Güven’in tahliye edilmesi için avukatlarının yaptığı başvuru Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Leyla Güven 31 Ocak 2018 tarihinde tutuklanmıştı. 29 Haziran 2018 tarihinde mahkeme Leyla Güven’in tahliyesine karar vermiş fakat savcılığın bu karara itirazını üst mahkeme olarak değerlendiren Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi Leyla Güven’in yeniden tutuklanmasına karar vermişti.

(10/274) Belediye Başkanının Yargılandığı Dava…

Tekirdağ’ın Süleymaniye ilçesinin CHP’li belediye başkanı Ekrem Eşkinat hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Tekirdağ 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ekrem Eşkinat’ın beraatına karar verdi.

(10/275) Gazeteciler ile ESP Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Meşale Tolu ve yazar Mukaddes Erdoğdu Çelik ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) MYK üyesi Suat Çorlu’nun da bulunduğu 27 kişi hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Suat Çorlu ve Mukaddes Erdoğdu Çelik hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına, ESP’nin siyasi bir parti olup olmadığının Yargıtay’a sorulmasına karar verdi ve duruşmayı 10 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(10/276) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

16 Ekim 2018 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda İstanbul, Yıldız Teknik, İstanbul Teknik ve İstanbul Gelişim üniversitelerinde görevli 20 akademisyen ve idari personel; Şırnak merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 17 muvazzaf asker; Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında Nurhak ve Finike İlçe Jandarma komutanlarının da olduğu 30 kişi; Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 7 kişi; İstanbul’da 25 kişi gözaltına alındı.

(10/277) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski Jandarma Kurmay Albay Feyzullah Günal hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Feyzullah Günal’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/278) Hizan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 16 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hizan ilçesine bağlı 10 köyde 15 Ekim 2018 saat 18.00 itibarıyla saat 18.00 ile 07.00 arasında uygulanmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Deliktaş, Ekinli, Güreci, Tutumlu, Alancık, Akyel, Karbastı, Karlıtepe, Koçyiğit, Doyumlu köyleri.

(10/279) Mutki’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 16 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Mutki ilçesine bağlı 2 mahalle, 6 köy ve 3 mezrada saat 19.00 ile 05.00 saatleri arasında uygulanmak üzere 28 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağını 16 Ekim 2018 saat 23.59 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı mahalle, köy ve mezralar: Çimenli, Yüksekova mahalleleri; Kapaklı, Küllüce, Kayabaşı, Koyunlu, Alıcık, Çitliyol köyleri; Varan, Ardıç ve Çevreli mezraları.

(10/280) Güroymak’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 16 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Güroymak ilçesine bağlı 2 köy ve 1 mezrada saat 19.00 ile 05.00 saatleri arasında uygulanmak üzere 28 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağını 16 Ekim 2018 saat 23.59 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı mahalle, köy ve mezralar: Saklı ve Çalı köyleri; Işıklı mezrası.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.