MENÜ
ANA SAYFA
x

17 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/184) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı dahilinde;

16 Ekim 2019 tarihinde Şırnak Valiliği yaptığı açıklama ile, Cizre ilçesinin Katran köyüne havan mermisi isabet etmesi sonucunda 3 kişinin yaralandığını duyurdu.

16 Ekim 2019 tarihinde Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), yaptığı açıklama ile harekâtın başladığı 9 Ekim 2019 tarihinden bu yana Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) 164 kişinin, Türkiye destekli Suriyeli gruplardan ise 21 kişinin öldüğünü duyurdu.

(10/185) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Askeri Operasyona Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltılar…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatını protesto etmek için 16 Ekim 2019 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sonrasında HDP milletvekili Nuran İmir ve İdil Belediye Eş Başkanı Songül Erden’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin gazdan etkilendiği bildirildi.

HDP tarafından aynı gerekçeyle Mersin’de Özgür Çocuk Parkı’nda 16 Ekim 2019 tarihinde yapılmak istenen basın açıklaması, parkın girişini kapatan polis tarafından engellendi.

HDP tarafından aynı gerekçeyle Diyarbakır’ın Yenişehir ilçe binası önünde 16 Ekim 2019 tarihinde yapılmak istenen basın açıklaması, binayı zırhlı araçlarla abluka altına alan polis tarafından engellendi.

16 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonunu protesto etmek için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şişli ilçe binasını işgal ederek “Bu işgal AKP’yi kurtarma operasyonu işgale dur de”, “Bu işgale ortak olmayacağız” ve “Bu savaş AKP’yi kurtarma operasyonudur” yazılı pankartlar asan Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) üyesi 2 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Can Çıldır, Ali Düzgün.

15 Ekim 2019 tarihinde Bursa’da yapılan ev baskınlarında TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 14 kişiden 5’i (Reşat Babat, Mehmet Şirin Çelik, İsa Aslan, Hasan Şanlı ve Helin Koşan) 16 Ekim 2019 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

14 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Diyarbakır’ın Kayapınar, Bağlar, Yenişehir ve Sur ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişiden 1’i [C. A. Y. (17)] 16 Ekim 2019 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 2 kişi ise (Barış Savur ve Mazlum Kardaş) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişi 15 Ekim 2019 tarihinde adli kontrol ve yurtdışı yasağı şartıyla serbest bırakılmıştı, 3 kişinin (Cem Karadeniz, Hülya Ertaş, Muhsin Acar) ise halen gözaltında oldukları bildirildi.

16 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Erzincan’da yapılan ev baskınında HDP eski il Eş Başkanı Ayhan Pakan gözaltına alındı.

16 Ekim tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İzmir’de yapılan ev baskınında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Ayşe Özen gözaltına alındı.

16 Ekim tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Çanakkale’de yapılan ev baskınında 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

16 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Diyarbakır’da yapılan ev baskınında Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek gözaltına alındı.

16 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 2’si çocuk 17 kişiden 9’unun 16 Ekim 2019 tarihinde tutuklandığı öğrenildi. 5’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 8 kişi ise serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri öğrenilemedi.

16 Ekim 2019 tarihinde Çanakkale’de de yine sosyal medya paylaşımlarında Barış Pınarı Harekatı ile ilgili “terör örgütü propagandası” yaptıkları iddiasıyla 2 kişi bugün gözaltına alındı.

(10/186) Diyarbakır’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

16 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Ekim 2019 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alınan Çimen Ülker’in ve annesi Müşeher Ülker’in ev baskını sırasında polisin fiziksel şiddetine ve tehdidine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde, Çimen Ülker’in polislerin tarafından tekmelendiği, buna karşı çıkan annesi Müşeher Ülker’in kafasına bir polis tarafından silah dayandığı ve “Seni boğarım kimsenin haberi olmaz” diye tehdit edildiği bildirildi.

(10/187) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1071 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 16 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

16 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 16 Ekim 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/188) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

16 Ekim 2019 tarihinde, çocukları askeri okul öğrencisi iken 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklanmış olan ailelerin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için gittikleri TBMM kapısında gözaltına alındıkları öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Melek Çetinkaya, Hamide Göçer, Emriye Yılmaz, Fatma Okka.

(10/189) İzmir’de Basın Açıklamasına Polis Engellemesi…

17 Ekim 2019 tarihinde, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatına ilişkin olarak İzmir Barosu önünde kurulan Serbest Kürsü’de yapılmak istenen basın açıklaması, Valiliğin yasak kararını gerekçe gösteren polis tarafından engellendi. Basın açıklamasının baro binasında yapıldığı öğrenildi.

(10/190) İstanbul’da Gözaltına Alınan Devrimci Parti Yöneticileri…

16 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Murat Pircan ve merkez yürütme kurulu üyesi Gamze Taşçı’nın gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/191) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişi…

16 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınında Eğitim-Sen Genel Merkezi çalışanı Helin Mutlu isimli 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınma gerekçesi ise öğrenilemedi.

(10/192) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Ekim 2019 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan üniversite öğrencisi 12 kişiden 3’ünün (G. K., E. A. ve B. Ç.) 16 Ekim 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandığı, 9 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/193) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 70 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmaları ayrı ayrı görülen 3 kişiden 1 kişiyi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 20 yıl 3 ay hapis cezası ile, 1 kişiyi ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 18 yıl hapis cezası ile, 1 kişiyi ise 21 yıl 7 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Davanın 5 Nisan 2019 tarihinde görülen duruşmasında dosyanın her bir sanık yönünden tefrik edilmesine karar verilmişti.

(10/194) Adana’da HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eş Başkanı Gülseren Tural’ın da olduğu 8’i tutuklu, HDP üye ve yöneticisi 12 kişi hakkında Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından 8 kişi hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 14 Ocak 2020 tarihine erteledi.

(10/195) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Beritan Canözer hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Beritan Canözer’in beraatına karar verdi.

(10/196) Hakkında Soruşturma Açılan Belediye Eş Başkanı…

16 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 19 Ağustos 2019 tarihinde görevden alınarak yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk hakkında, 2018 yılında Diyarbakır’da yapılan Newroz kutlamasında yaptığı konuşma gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

(10/197) İstanbul’da Yasaklanan Etkinlik…

Demokrasi İçin Birlik Platformu (DİP) tarafından, Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin, Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde 16 Ekim 2019 tarihinde yapılmak istenen basın toplantısının, aynı gün Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(10/198) Adana’da Yasaklanan Etkinlik…

Adana Valiliği’nin, 18 Ekim 2019 tarihinde yapılması düşünülen halk buluşması için HDP’nin yaptığı başvuruya 16 Ekim 2019 tarihinde verdiği cevapla, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatını protesto etmek amacıyla yapılabilecek olası eylemleri gerekçe göstererek, etkinliği yasakladığı öğrenildi.

(10/199) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Şırnak Valiliği 16 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 16 Ekim 2019 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.