MENÜ
ANA SAYFA
x

17 Ekim 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Ekim Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/166) Diyarbakır’da Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Tehdit Edilen Gazeteci…

17 Ekim 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Rohat Bulut’un aracının 15 Ekim 2023 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından durdurulduğu ve gazetecinin fiziksel şiddete maruz kaldığı ve tehdit edildiği öğrenildi.

Gazeteci Rohat Bulut basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “İki gün önce Mardin’den Diyarbakır’a gelirken Bismil yol ayrımında yol kontrolü vardı ve orada herhangi bir engellemeyle karşılaşmadım. Ancak kontrol noktasını geçtikten hemen sonra arkadan gelen bir araba selektör yakarak, bana durma işareti yapıyordu. Bunu gördüm ve yavaşladım. Bana yaklaştı ve kenara çekmemi istedi. Ardından benim önüme geçerek, durdu. Üç kişi arabadan indi ve kimliğimi istedi. Buna karşı ‘Kimsiniz’ dedim. Polis olduklarını söylediler. Nereden geldiğimi sordular. Kimliğime baktıktan sonra, bağırıp, hakaret ettiler. Beni arabadan çıkartıp saçlarımı çekip, arabaya yasladılar ve fiziki müdahalede de bulundular. Tehdit ettiler. Onlara bu yaptıklarını hukuksuz olduğunu söyledim. Eğer hakkımda bir şey varsa; savcılık hukuk çerçevesi altında gözaltı kararı verebilir ve gözaltına alabilir, dedim. Bunları söylemem üzerine polisler, ‘Bana konuşma’ dedi (…) ‘Her zaman hukukun arkasına saklanıyorsunuz. Zannetmeyin yaptıklarınız yanınızda kar kalacak. Her zaman sizi takip ediyoruz’ sözleriyle tehditlerde bulundular.”

(10/167) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 17 Ekim 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(10/168) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

TRT muhabiri Elif Akkuş 17 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı. Elif Akkuş’un avukatı Hüseyin Ersöz, basına yansıyan konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “TRT Haber Muhabiri Elif Akkuş, az önce Ankara’da gözaltına alındı. İstanbul’daki evinde akşam saatlerinde arama yapılan, ancak Ankara’da bulunduğundan, hakkındaki Yakalama Kararı uygulanamayan ve telefonla Asayiş Şube Müdürlüğü’ne çağrılan Akkuş, emniyete giderek teslim oldu. İfadeye çağırsanız gelecek bir gazeteci hakkında Yakalama Kararı alınmasının ‘hukuki’ hiçbir gerekçesinin olamayacağını belirtelim. Bugün Akkuş’un Twitter hesabının birkaç kez hacklenmeye çalışıldığını da not düşelim.”

(10/169) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında 15 kişi, 2022 Newroz kutlamasında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

(10/170) HDP Eski Milletvekillerinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile eski milletvekilleri Çağlar Demirel, İdris Baluken, Ertuğrul Kürkçü, Saadet Becerikli, Mehmet Ali Aslan, Ahmet Yıldırım ve Altan Tan hakkında 2015 yılındaki sokağa çıkma yasakları sırasındaki ziyaretleriyle ilgili Silvan Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 8 kişinin ‘görevi yaptırmamak için direnmek’, ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddialarıyla cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 22 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(10/171) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Fırat Can Arslan hakkında Diyarbakır’da görevli bir savcıyla ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 16 Ekim 2023 tarihinde Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede Fırat Can Arslan’ın ‘terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 31 Ekim 2023 tarihinde görülecek. Fırat Can Aslan 25 Temmuz 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve aynı gün sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(10/172) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Urfa’da dini bir ayin sırasında çocuklara eziyet edildiği iddiasıyla ilgili https://halktv.com.tr, https://www.gazetepencere.com internet sitelerinde yer alan haberlere Urfa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Ekim 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Adliye’deki rüşvet iddialarıyla ilgili https://www.birgun.net (2 haber) ve https://artigercek.com (1 haber) internet sitelerinde yer alan toplam 3 haber içeriğine İstanbul 5. Ceza Hakimliği’nin 16 Ekim 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriğin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan başvuru üzerine 17 sosyal medya paylaşımına Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/173) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Milli Savunma Bakanlığı 17 Ekim 2023 tarihinde yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.