MENÜ
ANA SAYFA
x

17 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/169) İzmir’de HDP Binasına Saldırı…

17 Haziran 2021 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına Onur Gencer isimli bir kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Binaya gelen Onur Gencer, rehin aldığı parti çalışanı Deniz Poyraz’ı öldürdü. Onur Gencer, olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alındı.

İzmir Valiliği olay ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “İlimizde bugün saat 11.05 sularında 32 iş yerinin bulunduğu bir iş hanının 2. katındaki HDP il binasına, sağlık çalışanıyken istifaen ayrılmış olan O.G. isimli şahıs girerek, parti çalışanı olan D.P. isimli şahsı tabanca ile ateş ederek öldürmüştür. Şüpheli şahıs yakalanmış olup, olay tüm yönleriyle araştırılmaktadır”.

(06/170) Operasyonlar ve Saldırılar…

16 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden 15 Haziran 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/171) Aydın’da Belediye Başkanı’na Saldırı…

15 Haziran 2021 tarihinde Aydın’ın Didim ilçesinin Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) seçilmiş Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ile avukatına bir restoranda düzenlenen saldırı ile ilgili gözaltına alınan 7 kişiden 3’ü 16 Haziran 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: M. O, Y. C., İ. O. 1’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 4 kişi serbest bırakıldı.

 (06/172) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, duruşma için Batman T Tipi Cezaevi’ne getirilen 2 mahpusun sayım sırasında ayağa kalkmadıkları gerekçesiyle infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

 (06/173) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 16 Haziran 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/174) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

16 Haziran 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Sakarya Caddesi’nde İstanbul Sözleşmesi ile ilgili düzenlenecek mitinge çağrı yapmak için yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 18 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kadınların gözaltı aracında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı, tecavüz ile tehdit edildiği ve 1 kadının tacize maruz kaldığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan İlay Kadiroğlu maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Gözaltı aracında hastaneye gitmeden kimliklerimizi ve telefonlarımızı vermeyi reddettiğimiz için 3 erkek 1 kadın polisin ağır şiddetine ve işkencesine maruz kaldık. Tecavüz ve şiddet tehditleri eşliğinde işkenceye maruz kalıyoruz. Aynı araçta gözaltına alınan bir arkadaşımız polis tarafından taciz edildi.”

18 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/175) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

16 Haziran 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Madenci Heykeli önünde 15-16 Haziran İşçi Eylemleri ile ilgili HDP tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında HDP Ankara İl Eş Başkanı Vezir Coşkun Parlak’ın da olduğu 6 kişiyi işkence ve kötü muameleyle gözaltına aldı.

Vezir Coşkun Parlak maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele ile ilgili şunları belirtti: “20 saniyeye yakın nefes alamayacak şekilde boynum sıkıldı. Bu esnada başıma iki üç defa kafa atıldı. Aynı zamanda yine başıma tekmeler ve yumruklar ile darp aldım. Darp edilerek yere yatırıldım ve ellerim ters kelepçelenirken boynuma da diz ile basıldı. Götürüldüğümüz hastanede kolluk orada olduğu için doktor kaygılandı ve sağlıklı bir rapor yazılmadı. Başıma defalarca darp aldığımı ve film çekilmesini talep ettiğim halde taleplerimiz kabul edilmedi.”

 (06/176) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında yaşanan ve 301 madencinin ölümüne yol açan iş cinayeti ile ilgili açılan davada verilen kararı protesto etmek için 16 Haziran 2021 tarihinde İzmir’de bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı önünde Öğrenci Kolektifleri tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Polis daha sonra çevrede bulunan başka bir kişiyi daha gözaltına aldı. Gözaltına alınan 4 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/177) Van’da Tutuklanan Gazeteci…

Gazeteci Lokman Gezgin, 16 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 aşısı olmak için gittiği hastanede hakkında kesinleşmiş hapis cezası olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Lokman Gezgin aynı gün içinde tutuklanarak Van T Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

(06/178) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

16 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP merkez yürütme kurulu üyesi Serhat Aktumar’ın da olduğu HDP üyesi 5 kişi gözaltına alındı. 3 kişinin (Bilal Basutcu, Serdengeçti Öztürk ve Metin Yılmaz) aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerin ardından serbest bırakıldığı 6 kişinin (Serhat Aktumar,  Adem Yıldız, Cevdet Biçer, Enes Ayaz, Ali Kalkan, Eda Bulgan) ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(06/179) Adana’da Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

HDP Parti Meclisi üyesi Muhammet Erkis, 16 Haziran 2021 tarihinde Adana girişinde yapılan GBT kontrolü sonrasında gözaltına alındı.

(06/180) Soma Davası…

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında yaşanan ve 301 madencinin ölümüne yol açan iş cinayeti ile ilgili olarak aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da olduğu 41 sanıktan 4’ü hakkında verilen hükümler 2 Ekim 2020 tarihinde Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Yeniden açılan davanın karar duruşması 16 Haziran 2021 tarihinde Manisa Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Can Gürkan’ın ‘bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma’ suçundan 20 yıl hapis ceza ile cezalandırılmasına, maden mühendisleri Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu’nun ayrı ayrı 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, şirketin yönetim kurulu üyesi olan ve bilirkişi raporlarında acil eylem planı yöneticisi olarak tespit edilen Haluk Evinç’in ise beraatına hükmetti.

(06/181) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 17 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 18 Haziran 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1684 güne uzatılmış oldu.

Hakkari Valiliği 16 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 16 Haziran 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 390 güne uzatılmış oldu.

(06/182) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı,16 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 71 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 548 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.221 olduğu belirtildi.

Buna göre 16 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 48.950 sayısı ise 5.348.249 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.