MENÜ
ANA SAYFA
x

17 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/188) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

16 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Haziran 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Metina bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen operasyonda 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(03/189) Açlık Grevinde Olan Mahpusa Müdahale…

Halkın Hukuk Bürosu, 16 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile adil yargılanma talebiyle açlık grevinin 254. günü olan 12 Mart 2020 tarihinde, isteği ve iradesi dışında Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampus Devlet Hastanesi Dâhiliye Servisi’ne götürülerek zorla tıbbi müdahalede bulunulan Mustafa Koçak’ın 16 Mart 2020 tarihinde hastaneden çıkartıldığı ve İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne götürüldüğünü duyurdu. Mustafa Koçak ile görüşmek, tıbbi kayıtlarına ulaşmak için avukatlarının İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvurunun 16 Mart 2020 tarihinde reddedildiği öğrenildi.

(03/191) Açlık Grevinde Olan Grup Yorum Üyelerine Müdahale…

İbrahim Gökçek (273 gündür açlık grevinde) ve Helin Bölek (271 gündür açlık grevinde) hakkında Sağlık Bakanlığı’nın talebiyle İstanbul 18. Sulh Hakimliği tarafından verilen hastaneye zorunlu yatış kararı, yapılan itiraz sonucu 16 Mart 2020 tarihinde kaldırıldı.

Zorunlu yatış kararının kaldırılmasına rağmen İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in taburcu işlemlerinin İçişleri Bakanlığı’nın karara yaptığı itiraz nedeniyle yapılmadığı öğrenildi. İbrahim Göçek ve Helin Böke ancak saat 23.30’da hastaneden taburcu edildi.

(03/192) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1224 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 16 Mart tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklaması sonrasındaki oturma eylemine polis müdahale etti ve oturma eylemine katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(03/193) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

16 Mart 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda 156 haftadır sürdürdüğü oturma eylemini yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Nursel Tanrıverdi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/194) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

Emniyet Genel Müdürlüğü 16 Mart 2019 tarihinde ‘Covid-19’ salgını ile yaptıkları sosyal medya paylaşımlarında toplumu korku, panik ve endişeye sevk ettikleri, yetkili ve sorumlu kuruluşlar ile kişileri kamuoyu nezdinde hedef göstermeyi amaçladıkları’ iddiasıyla 19 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(03/195) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındıktan sonra yerine kayyım atanan, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Eş Başkanı Keziban Yılmaz hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Mart 2020 tarihinde görüldü.

Savunmaların ardından mahkeme Keziban Yılmaz’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca hükümle birlikte Keziban Yılmaz’ın tahliyesine hükmetti.

Keziban Yılmaz 21 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınmış, 23 Ekim 2019 tarihinde tutuklanmış ve yerine 22 Ekim 2019 tarihinde Kayapınar ilçesine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(03/196) Van’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındıktan sonra yerine kayyım atanan, Van’ın Özalp ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Eş Başkanı Dilan Örenci hakkında Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mart 2020 tarihinde başlandı.

Dilan Örenci duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme kronik hastalığından dolayı Covid-19 salgını açısından birinci risk gurubunda bulunduğu belirtilen Dilan Örenci’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 20 Mayıs 2020 tarihine erteledi.

Dilan Örenci 5 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 9 Aralık 2019 tarihinde tutuklanmıştı. Özalp ilçesine 7 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(03/197) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Alptekin Dursunoğlu hakkında İdlib ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mart 2020 tarihinde başlandı.

Mahkeme ilk duruşmada kararını açıkladı ve Alptekin Dursunoğlu’nu ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçundan 50 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 1000 TL adli para cezasına çevirdi. Mahkeme hükümle birlikte Alptekin Dursunoğlu’nun tahliyesine de karar verdi.

Alptekin Dursunoğlu, 29 Mart 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(03/198) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

15 Mart 2020 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Azeri iş insanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, 16 Mart 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.