MENÜ
ANA SAYFA
x

17 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/118) Bitlis’te Yaşamını Yitiren Hasta Mahpus…

Bitlis Ahlat T Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Behçet Kaplan’ın 16 Mayıs 2023 tarihinde tedavi için sevk edildiği Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(05/119) Şırnak’ta Zırhlı Aracın Çarpması Sonucu Yaralanan Çocuk…

17 Mayıs 2023 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde Y. Y. (5) isimli bir çocuğun polise ait bir zırhlı aracın çarpması sonucu yaralandığı öğrenildi.

(05/120) 14 Mayıs Seçimleri…

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerindeki usulsüzlük ve hile iddialarına ilişkin 17 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’da Yüksek Seçim Kurulu önünde başlatılan Demokrasi Nöbeti’ne müdahale eden polis, 10 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce hakkındaki sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişiden 1’i (O. Ö. D.) 17 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı, 12 kişi adli kontrol, 1 kişi (V. K.) ise ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.

13 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’da Muharrem İnce’nin şikayeti üzerine başlatılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Avrasya Araştırma Şirketi’nin kurucusu Kemal Özkiraz, 17 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Ayşegül Didem Doğan isimli bir kişi 17 Mayıs 2023 tarihinde Eskişehir’de seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(05/121) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 16 Mayıs 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/122) Ankara’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

9’u tutuklu 11 gazeteci hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mayıs 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Jinnews ve Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan 149 ayrı haber gerekçe gösterilerek gazetecilerin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmaları istenmektedir. Tutuklu gazeteciler duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Diren Yurtsever, Emrullah Acar, Berivan Altan, Öznur Değer, Hakan Yalçın, Habibe Eren, Ceylan Şahinli, Selman Güzelyüz ve Deniz Nazlım’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 5 Temmuz 2023 tarihine erteledi.

11 gazeteci 25 Ekim 2022 tarihinde gözaltına alınmış ve 9 gazeteci (Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, Mezopotamya Ajansı muhabirleri Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ile Jinnews muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer) 29 Ekim 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı; 2 kişi (Zemo Ağgöz ve Mehmet Günhan) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(05/123) Ankara Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkında Açılan Dava…

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı ve dönemin Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ile Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel ve yönetim kurulu üyeleri hakkında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın ayrımcı ifadelerine dair yaptıkları basın açıklamasında ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ iddiasıyla Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Mayıs 2023 tarihine görüldü. Mahkeme baro yöneticilerinin beraatına karar verdi.

(05/124) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

3 kişi (M. Ç., E. E., T. C.) hakkında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mayıs 2023 tarihinde başlandı. İddianamede 3 kişinin ‘güveni kötüye kullanma’, ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘kasten yaralama’ ve ‘örgüt üyesi olma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme tutuklu bulunan 3 kişiden 1’inin (M. Ç.) tahliyesine, 2 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 12 Eylül 2023 tarihine erteledi. 3 kişi 7 Ekim 2022 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmış ve sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.