MENÜ
ANA SAYFA
x

17 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/188) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Leyla Güven’e destek olmak için, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde dönüşümlü açlık grevine katılan mahpuslar hakkında disiplin soruşturma açıldığı öğrenildi.

(01/189) Cezaevinde Açlık Grevi…

16 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı öğrenildi.

(01/190) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 799 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 16 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

16 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Derviş Lermi, Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 16 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/191) Eski HDP eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Figen Yüksekdağ duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. Duruşmada avukatlar tarafsız ve bağımsız olmadıkları gerekçesiyle mahkeme heyetinin davadan çekilmesini talep etti. Savunmaların ardından mahkeme reddi hakim talebinin reddine ve Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Mart 2019 tarihine erteledi.

İddianamede Figen Yüksekdağ’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içindeki faaliyetleri ve diğer eylemleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt yöneticisi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

(01/192) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı için Bilgi Üniversitesi’nden Dr. M.A. hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme M.A.’yı ‘örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aynı gerekçe ile 4 akademisyen (Arel Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Efe Arık ile Öğr. Gör. U.Ş. ve Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Reyda Ergün; İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Taner Gören) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 16 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme 4 akademisyeni de ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 5 akademisyen (Mersin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Metin Altıok, Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Kızıl, Prof. Dr. Emine Meşe ve Arş. Gör. Hümeyra Yılmaz ve Munzur Üniversitesi’nden Arş. Gör. Melek Zorlu) hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 16 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamaların Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca yapılması uyarınca yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmesine karar verdi ve yanıt gelinceye kadar yargılamayı durdurdu.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Meltem Toksöz hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 16 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(01/193) Ankara’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukat Buket Yılmaz hakkında Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından Buket Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 15 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Buket Yılmaz 15 Aralık 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 22 Aralık 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

(01/194) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil ile ilgili, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda yer alan haberler ve bu haberlerin sosyal medya hesaplarından paylaşılması gerekçe gösterilerek 7’si gazeteci 8 kişi hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ocak 2019 tarihinde devam edildi.

Dava Musa Çitil’in yaptığı şikayet üzerine açılmıştı. İddianamede Ömer Çelik, A. Vahap Taş, Selman Çiçek, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya, Selim Günenç, Hamza Gündüz ve Çağdaş Kaplan’ın ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ iddiasıyla ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Ayrıca Selman Çelik’in ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Musa Çitil’in davaya katılma talebini kabul etti ve duruşmayı 8 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(01/195) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi hakkında, gazetede 13 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan “Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi” başlıklı haberde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a hakaret edildiği iddiasıyla Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Ocak 2018 tarihinde başlandı. Mahkeme Berat Albayrak’ın davaya katılma talebini kabul etti duruşmayı 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

(01/196) Urfa’da ‘Örgüt Propagandası Yapma’ İddiasıyla Yargılanman Kişi…

16 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Seydi Turgut isimli bir kişiye Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davada, ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 10 ay hapis cezası verildiği ve bu cezanın Antep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandığı öğrenildi.

(01/197) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

16 Ocak 2019 tarihinde Konya merkezli 21 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 40 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda 4 kişi; Antep’te yapılan ev baskınlarında hakkında yakalama kararı olan 1 kişi gözaltına alındı.

(01/198) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmen Osman Karapınar hakkında Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Ocak 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/199) Yedincigün Adventistleri ile İlgili AİHM Kararı…

16 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’nin Yedincigün Adventistleri Vakfı’nın kurulmasına izin vermemesi ile ilgili olarak 6 kişi (Meral Altınkaynak, Sibel Sahlimov, Hüsnü Bostan, Volkan Ataalp, Sahire Melek Jones ve şu anda hayatta olmayan Erkin Altınkaynak) tarafından yapılan başvuruyu karara bağladığı öğrenildi. Kararda AİHM Türkiye’yi ‘örgütlenme ve toplantı özgürlüğünü ihlal’den tazminata mahkum etti. Türkiye’nin başvuruyu yapan 6 kişiye 8 bin 724 Euro maddi ve manevi tazminat ödeyeceği bildirildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.