MENÜ
ANA SAYFA
x

18 – 20 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

18 -20 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/183) Operasyonlar ve Saldırılar…

17 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Aralık 2021 tarihinde Mardin kırsal alanına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen hava harekâtında 6 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(12/184) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 17 Aralık 2021 tarihinde, 2021 yılının Kasım ayında 23’ü kadın, 3’ü çocuk, 7’si göçmen olmak üzere en az 164 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2021 yılının ilk on bir ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı en az 2017 oldu. Ayrıca raporda Ekim ayında 51 işçinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

(12/185) Cezaevi’nde Şüpheli Mahpus Ölümü…

17 Aralık 2021 tarihinde Bolu T Tipi Cezaevi’nde İlyas Demir isimli bir mahpusun tutulduğu tek kişilik hücrede yaşamını yitirdiği öğrenildi. İlyas Demir’in ölüm nedenine ilişkin ailesine bir açıklama yapılmadığı bildirildi.  İlyas Demir’in ablası Mahibe Demir basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “2013 yılından bu yana farklı cezaevlerinde tutuldu, psikolojik hastalıkları vardı ancak tedavi edilmedi.”

(12/186) Cezaevi’nde Şüpheli Mahpus Ölümü…

18 Aralık 2021 tarihinde Antalya E Tipi Cezaevi’nde tutulan Mustafa Gaffar isimli mahpusun yaşamını yitirdiği öğrenildi.  Basında yer alan haberlerde, Mustafa Gaffar’ın ölüm nedeninin intihar olduğu belirtilmektedir.

(19/187) Cezaevinde Şüpheli Mahpus Ölümü…

19 Aralık 2021 tarihinde Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde Vedat Erkmen isimli mahpusun yaşamını yitirdiği öğrenildi. Haberlerde cezaevi idaresinin ailesine ölüm nedeninin intihar olduğunu söylediği belirtilmektedir. Basında yer alan haberlerde Vedat Erkmen’in birkaç gün önce can güvenliğinin olmadığı gerekçe gösterilerek tek kişilik bir odaya konulduğu ifade edilmektedir.

Vedat Erkmen’in otopsi işlemlerinin 20 Aralık 2020 tarihinde ailesi ve avukatları beklenmeden yapıldığı öğrenildi.

Ailesinin cenazeyi İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki Digor Dağpınar Derneği’ne götürmesine polis tarafından izin verilmediği ve ailenin itirazları üzerine polisin cenaze aracını ilk önce İstanbul Kocaeli yolu üzerindeki bir tesise götürdüğü ve daha sonra tesiste bekleyenlere haber vermeden tekrar yola çıktığı bildirildi. Cenaze aracında abisi Sait Erkmen’in olmasına rağmen telefonuna polis tarafından el konulduğu için aracın nereye gittiği öğrenilemedi.

Vedat Erkmen’in abisi Saim Erkmen basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kardeşim intihar edecek biri değildi. Devlet kendisi öldürdü. Örtbas etmek için de kendisi bizden ve avukatlarından habersiz Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürdü.”

(12/188) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

17 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Cezaevi’nde mahpuslara düzenli sıcak su verilmediği, açık görüşlerin 20 dakika ile sınırlandığı öğrenildi.

19 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde içinde kendisine ait bir yazının da yer aldığı kitabın sakıncalı olduğu gerekçesiyle Özer Özdurak isimli bir mahpusa verilmediği öğrenildi.

(12/189) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 17 Aralık 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(12/190) Karabük’te İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Çocuk..

19 Aralık 2021 tarihinde Karabük’ün Safranbolu ilçesinde M. A. (11) isimli bir çocuğun bisiklete bindiği sırada bir bisiklet hırsızlığını soruşturan polislere bisikletini vermediği gerekçesiyle polisler tarafından zorla yere yatırıldığı ve fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

Babası F. A. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Oğlum sinemaya gitmişti. Oradan, olay yerinin yakınındaki bir tarihi konakta bulunan annesinin yanına dönerken panelvan bir araçla önünü kesmişler. Araçtan inen kişi, kendisini tanıtmadan oğlumu kolundan tutarak, ‘Sen bunu nereden çaldın? Kimden çaldın? Nasıl çaldın’ gibi sorular yöneltmeye başlamış. Oğlum kendisini kaçıracaklarını zannetmiş. Bağırarak kurtulmaya çalışmış. İkinci gelen polis, aracın şoför koltuğundaki, oğlumu arkasından tutarak yere yatırmış. Bisikletin demiri üzerinde sürüklemişler çocuğumu. Üzerindeki kıyafetleri falan çıkmış. ‘Benim babam devlet memuru, itfaiyeci. Telefonla arayın, sorun’ demesine rağmen hırpalamışlar. Oradaki bir vatandaş müdahale edip çocuğu bunların elinden almış. Ondan sonra oğlumun telefonundan beni aradılar. Bana da telefonda, ‘Bu bisikleti nereden aldın? Çaldınız mı?’ gibi sorular sordular. Ben de bisikleti oğluma benim aldığımı söyledim. Çocuğun üzerine gitmemelerini söyleyince, ‘Gel karakola, seninle orada görüşeceğiz’ dedi. Haklı çıkmak için bana çalıntı bisiklet ihbarını gösterdiler. İhbarda, ‘Sarı renkli falanca marka bisiklet, 18-25 yaş arası şahıs’ yazıyor. Bizim bisiklet mavi ve siyah renkte. Renk tutmuyor, marka tutmuyor, eşkâl tutmuyor. Ben, oğlumu o halde görünce, ‘Yüzüne tükürülecek insanlarsınız. Sizden şikâyetçi olacağım’ dedim. Beni karakolda ‘Sistem yok’ bahanesiyle 3 saat beklettiler. O esnada karakolun kameralarından benim o sözümü almışlar. Savcıyla ortak olup hakkımda yakalama kararı çıkartmışlar. Ben zaten karakoldayım. Bu şekilde mağdur edilmişken bir de şüpheli olarak ifade verdim. Sonrasında ben de o polisler hakkında karakola şikâyette bulundum.”

Karabük Valisi ise şu açıklamayı yaptı: “Yaşanan bu talihsiz olay, Valiliğimizi ve Emniyet teşkilatımızı derinden üzmüştür. Bu talihsiz olaya muhatap olan çocuğumuzun yaşadığı bu travmadan dolayı çocuğumuz ve ailesinden özür diliyoruz. Olayda dâhili bulunan görevliler hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

(12/191) Şırnak’ta Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

17 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 8 Aralık 2021 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde gözaltına alınan Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Sümeyye Gök’ün gözaltına çıplak arama ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

(12/192) Ankara’da Irkçı Saldırı…

V. T. (17, e) isimli bir çocuğun 19 Aralık 2021 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesinde ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi. “Burası Türközü, Kürde mezar olacak. Pis Kürtler sizi burada istemiyoruz” denilerek yapılan ırkçı saldırı sonucu V. T.’nin vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi.

(12/193) İdil Kültür Merkezi’ne Polis Baskını ve Gözaltına Alınan Kişiler…

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne 13 Aralık 2021 tarihinde yapılan polis tarafından gözaltına alınan 8 kişiden 4’ü (Sultan Gökçek, Rıdvan Akbaş, Barış Yüksel, Bakican Işık) 17 Aralık 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı 4 kişi (Cenk Turan, Bergün Varan, Sevda Kurban, Cemil Kurt ) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/194) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

11 Aralık 2021 tarihinde Şırnak’ta gözaltına alınan 30 kişiden 3’ü 17 Aralık 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı; 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında 13 kişi daha önce tutuklanmış, 12 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(12/195) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

17 Aralık 2021 tarihinde İstanbul’da yalpan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticisi 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Ali Göregen, Hakim Göregen, Mehmet Varslı, İsmail Gülen, Abdullah Teymur, Evren Demir, Cevdet Yeşilkaya, Mustafa Karavar, Metin Göksu, Aydın Kürekçi, Kahraman Özgün, Bakan Duman.

(12/196) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Dernek Yöneticisi ve Diğer Kişi…

16 Aralık 2021 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eş Başkanı Emine Kaya ve Selma Tanrıkulu isimli bir kişi 19 Aralık 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(12/197) Mardin’de Gözaltına Alınan DBP Yöneticisi…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin il yöneticisi Celal Ata 18 Aralık 2021 tarihinde Mardin’de gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/198) Eski Belediye Eş Başkanları ve Belediye Meclisi Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile dönemin belediye meclisi üyeleri hakkında “eş başkanlık sistemi” gerekçesiyle Diyarbakır 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Aralık 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede belediye eş başkanları ve belediye meclisi üyelerinin ‘görevi usulsüzce üstlenme’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı Şubat 2022’ye erteledi.

(12/199) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

18 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Elif Yerlikaya isimli bir kişi hakkında aralarında “Hoçça ğalın ben gidiyom”un da olduğu kimi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, kurum ve organlarını alenen aşağılama’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddialarıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

(12/200) İstanbul’da Yasaklanan Gelecek Partisi Etkinliği…

18 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gelecek Partisi’nin ikinci kuruluş yıldönümü nedeniyle 19 Aralık 2021 tarihinde İstanbul’da yapılacak etkinliğin valiliğin kararı ile yasaklandığı öğrenildi. Etkinliği duyuran anons araçlarının da engellendiği bildirildi.

(12/201) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Develi Kaymakamının eski görevleri sırasında yaşanan olaylarla ilgili https://halktv.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.gazeteduvar.com.tr (2 haber), https://www.evrensel.net internet sitelerinde yer alan toplam 5 habere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Kayseri Develi Sulh Ceza Hakimliği’nin 9, 10 ve 17 Aralık 2021 tarihli kararları ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

 (12/202) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

17 Aralık 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı.

(12/203) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 17 Aralık 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 190 yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 18.141 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 18 Aralık 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 191 yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 17.644 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 19 Aralık 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 171 yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 16.910 olduğunu açıkladı.

Buna göre 19 Aralık 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 80.415, vaka sayısı ise 9.171.119.

18 Aralık 2021 tarihinde Çorum’da Dr. Ahmet Özsakarya Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

19 Aralık 2021 tarihinde Mersin’de eczane teknisyeni Fatma Yeter ve İzmir’de Dr. Ali Altındiş olmak üzere 2 sağlık çalışanı Covid-19 19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.