MENÜ
ANA SAYFA
x

18 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

18 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/132) İstanbul’da Irkçı Saldırı Sonucu Yaşamını Yitiren Suriye Vatandaşı…

17 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde Suriye vatandaşı 6 kişiye, kimliği öğrenilemeyen bir kişinin ilk önce sözlü saldırıda bulunduğu, daha sonra ateş ettiği öğrenildi. Açılan ateş sonucu Abdulkadir Davud (21) isimli bir Suriye vatandaşının yaşamını yitirdiği bildirildi.

Olayın tanıklarından Ahmet Uzun basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Eve gitmek üzere durağa gittik. (…) Tanımadığımız bir adam evinin penceresinden çıktı ve bize küfür etmeye başladı. ‘Niye küfür ediyorsun, biz sana ne yaptık’ diye sorduk. ‘S…n gidin Suriyeliler’ diye devam etti, çok ağır küfürler etti. Biz küfür etmedik. (…) Daha sonra içeri girdi. Bu kez balkona eşi çıktı. Kadın bize ‘Kaçın, bu sarhoş, silah almaya gitti’ dedi. Biz de kaçmaya başladık. Arkadan 3 el silah sesi geldi. İkisi Abdulkadir’e saplanmış, biri boşa gitmiş. Döndüğümüzde çocuk kanlar içindeydi.”

(08/133) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

17 Ağustos 2020 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 korucunun öldüğü öğrenildi.

17 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Temmuz 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Haftanin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(08/134) Diyarbakır’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişi…

13 Ağustos 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yapılan ev baskınında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alınan Seyfettin Kardaş isimli 1 kişi 17 Ağustos 2020 tarihinde serbest bırakıldı.

(08/135) Hakkari’de Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu ve Diğer Kişiler…

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında 14 Ağustos 2020 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Pınar Yılmaz’ın da olduğu 13 kişiden 12’si 17 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: Pınar Yılmaz, Şükrü Çallı, Nihat Turgut, Ramazan Erik, Mehmet Emin Seven, Ömer Faruk Tekin, Mesut Kıratlı, Reşît Güneç, Mehmet Çapraz, Ümit Duman, Felem Aker, Musa Bor.

(08/136) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

15 Ağustos 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Silopi ilçe yöneticisi Delil Ürek’in de olduğu 11 kişiden 5’i (Delil Ürek, M. Emin Nart, Hacı Bağata, Mesut Yağarcık ve Özgür Yıldız) 17 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 6 kişi ise serbest bırakıldı.

(08/137) Siirt’te Gözaltına Alınan Kişiler…

16 Ağustos 2020 tarihinde Siirt’te yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 kişi 17 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler: Adalet Özer, Nevzat Elçi, Mahsun Polat, Mehmet Şefik Bilenç, Müşerif Dalkılıç, Sait Özbay, Kemal Cengiz, M. Şirin Altan, Şevket Dalkılıç, Şefik Bilen.

(08/138) İstanbul’da Hastanede Doktor Tarafından Ayrımcılığa Maruz Bırakılan LGBTİQ+ Kişi…

17 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine giden M. P. isimli bir kişinin LGBTİQ+ olduğu için görevli doktorun ayrımcı muamelesine maruz kaldığı ve tedavisinin yapılmadığı öğrenildi.

M. P. maruz kaldığı ayrımcılık ile ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Nöbetçi doktor, sinirli bir şekilde konuşmaya başladı. Ayağa kalkarak, ‘oğlum’ diye bağırmaya başladı. Eliyle ’çık’ işareti yaparak masadaki dezenfektan şişesini fırlatmaya kalktı. O ana kadar güvenlik hiçbir şekilde müdahale etmemişti. ‘Ben sana bakmam ibne’ diyerek dezenfektan şişesini eline aldı ve güvenliklere ‘atın şunu dışarı’ dedi. (…) Ben de güvenliğe tedavi olmadan hastaneden gitmeyeceğimi söyledim. Farklı bir doktorun beni tedavi etmesini istediğimi belirttim onlar da bana ‘burada seni tedavi edecek doktor yok’ dedi.”

(08/139) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 17 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 22 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.233 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 17 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.996 vaka sayısı ise 250.542 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.