MENÜ
ANA SAYFA
x

18 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

18 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/165) Kastamonu, Sinop ve Bartın’da Sel Nedeniyle Yaşamını Yitiren Kişiler…

Afet ve Acil Durum Başkanlığı’ndan (AFAD), Kastamonu, Sinop ve Bartın başta olmak üzere çok sayıda ilde yaşanan sel felaketinde 18 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla yaşamını yitirenlerin sayısının Kastamonu’da 62, Sinop’ta 15 ve Bartın’da 1 kişi olmak üzere 78’e yükseldiğini açıkladı.

(08/166) Antalya’da Irkçı Saldırı…

17 Ağustos 2021 tarihinde Antalya’nın Kepez ilçesinde ailesi ile yolculuk eden Erhan Sevim isimli kişinin aracının yolda kimlik kontrolü yapan ırkçı bir grup tarafından durdurulduğu ve zorla araçtan çıkartılan Erhan Sevim’in bu grubun saldırısına uğradığı öğrenildi.

Erhan Sevim basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “5 kişilik bir grubun yol kestiğini gördük. Gruba ‘siz polis misiniz’ diye sordum ‘Kimliğini ver. Sen nerelisin’ diye karşılık verdiler. Adıyamanlı olduğumu belirtmem üzerine aracın kapısını zorla açarak beni araçtan indirdiler. Beni indirir indirmez dövmeye başladılar. Ne olduğunu anlamadım. Bana saldıranlar hem hakaret ettiler hem de ‘Pis Kürtler defolun gidin yoksa sizi yakarız’ diyerek tehdit ettiler. Bu sırada eşim araçtan inerek yardım diye bağırmaya başladı. Karşı yönümüzde iki araç geldi. Onlar durunca beni darp edenler ileride park etmiş olan araca doğru kaçıp gittiler.”

(08/167) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 17 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/168) İstanbul’da HDP Etkinliği Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından düzenlenen şenlikte örgüt propagandası yapıldığı iddiasıyla 4’ü çocuk 11 kişinin gözaltına alındığı ve bu kişilerin aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/169) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

9 Ağustos 2021 tarihinde Mersin’de ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt adına eylem yapma’ iddiasıyla gözaltına alına 13 kişi 17 Ağustos 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/170) İstanbul’da Pankart Astıkları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’un çeşitli yerlerine üzerinde “Hudut Namustur” ve “Ülkemde Mülteci İstemiyorum” yazılı pankartlar astıkları gerekçesiyle gözaltına alına 6 kişi aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(08/171) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

İfade Özgürlüğü Derneği’ne ait https://ifade.org.tr/ internet sitesinde yer alan bir içeriğe Büyükçekmece 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Ağustos 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engelli getirildiği öğrenildi.

(08/172) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 17 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 183 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 21.692 olduğunu açıkladı.

Buna göre 17 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 53.505, vaka sayısı ise 6.118.508 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.