MENÜ
ANA SAYFA
x

18 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

18 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/199) Açlık Grevinde Olan Mahpusa Müdahale ve İşkence…

Halkın Hukuk Bürosu, 17 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile adil yargılanma talebiyle açlık grevinin 254. günü olan 12 Mart 2020 tarihinde isteği ve iradesi dışında Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampus Devlet Hastanesi Dâhiliye Servisi’ne götürülerek zorla tıbbi müdahalede bulunulan ve 16 Mart 2020 tarihinde hastaneden çıkartılarak İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne götürülen Mustafa Koçak’ın tutulduğu hastanede zorla tıbbi müdahale sırasında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığını duyurdu.

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde müvekkili ile görüşen avukat Ezgi Çakır, Mustafa Koçak’ın kaldığı odadan çıkartılırken ve götürüldüğü hastanede maruz kaldığı işkence ve kötü muamele ile ilgili şunları belirtti: “Mustafa Koçak hücresinden zorla sandalyeye bağlanarak, sürüklenerek Şakran Hapishanesi kampus hastanesine götürüldü. Perşembe günü (12 Mart 2020) öğleden sonra 16.30 gibi götürüldüğünü biliyoruz. Corona virüs ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu gerekçesiyle müvekkilimizle görüşmemiz engellendi (…) Daha sonra biz kendisinin Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’ne getirildiğini öğrendik. Bugün (17 Mart 2020) kendisi ile görüşme fırsatım oldu. Kampüs hastanesinin başhekimi, dahiliye uzmanı doktor olmak üzere üç doktorun kendisine 5 gün boyunca işkence altında zorla müdahale ettiklerini, bilincinin açık olduğunu, zorla müdahaleyi kabul etmediğini beyan ettiğini anlattı. Bana kollarını gösterdi; kolları omuzdan bileğe kadar mosmor durumda. Dişleri ile serumları çektiğini, bu sebeple kafasının da kelepçelendiğini; kollarına 8 kelepçe, ayaklarına 8 kelepçe takıldığını; ağzına bir şey sokularak bağırmasının engellendiğini; kafasını ve vücudunu halatlarla bağladıklarını; ‘seni sakatlayıp bırakacağız’ dediklerini söyledi. Çok sayıda sivil polisin, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) memurlarının, doktorların, hapishane savcısının, T-2 hapishane müdürünün odada olduğunu tüm bunlara şahitlik ettiğini, ara ara katıldığını beyan etti (…) Beş gün boyunca tuvalete dahi gitmesine izin verilmeden, altına yapmasına sebep olduklarını ve temizlemediklerini belirtti. Taciz edildiğini, devamlı küfürlerle, hakaretlerle tacize uğradığını, kimi zaman 10 saat boyunca kolundaki serumu çıkartmaya çalıştığını, kolundaki serumu çıkarmaya çalıştığında bacağına serum vurulduğunu ve yine bacaklarının damarlarının patlak olduğunu bize aktardı.”

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi yönetiminin Mustafa Koçak’a getirilen kıyafetleri PTT Kargo aracılığıyla gönderilmedikleri gerekçesiyle kabul etmediği, buna karşılık PTT Kargo’nun ise Covid-19 salgını gerekçesiyle kargo almadığı öğrenildi.

Ayrıca İzmir Barosu İşkenceyi Önleme Grubu tarafından görevlendirilen 2 avukatın Mustafa Koçak ile görüşmesinin, cezaevi yönetimi tarafından Corona virüs gerekçesiyle engellendiği öğrenildi.

(03/200) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

Adil yargılanma talebiyle açlık grevinde olan Mustafa Koçak’ın zorla tıbbi müdahale sırasında maruz kaldığı işkence ve kötü muameleyi protesto etmek için 17 Mart 2020 tarihinde İzmir’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 8 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Sercan Çakır, Cemile Temizkalp, Cengiz Atmaca, Hüseyin Sezgin, Volkan Algül, Yaşar Aslan, Sinan Yanbal ve Hasan Koçak. Gözaltına alınan 8 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(03/201) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1225 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 17 Mart tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklaması sonrasındaki oturma eylemine polis müdahale etti ve oturma eylemine katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(03/202) Aydın’da Bildiri Dağıtmaları Engellenen EMEP Üyeleri…

17 Mart 2020 tarihinde Aydın’da bulunan bir fabrika önünde bildiri dağıtan Emek Partisi (EMEP) üyelerine fabrika müdürünün talimatıyla özel güvenlik görevlileri tarafından engel olunduğu öğrenildi.

(03/203) Urfa’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi…

12 Mart 2020 tarihinde gözaltına alınan Urfa’nın Siverek ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) belediye meclisi üyesi İbrahim Ayyıldız 17 Mart 2020 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/204) Urfa Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Avukatlar, Parti Üye ve Yöneticileri ile Diğer Kişiler…

12 Mart 2020 tarihinde Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında Urfa, Van, Şırnak, Batman ve Diyarbakır illerinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında avukatların, HDP üye ve yöneticilerinin, Siverek T Tipi Cezaevi’nde görevli 12 infaz koruma memurunun da aralarında olduğu 31 kişiden 4’ü 17 Mart 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 27 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: avukat Sevda Çelik Özbingöl, yazar Halil Çay ve İlyas Çayır ile ismi öğrenilemeyen 1 infaz koruma memuru. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılanların isimleri: Metin Özbadem (HDP Parti Meclisi Üyesi), Cemo Tüysüz, Emin Baran, Gürgün Kadırhan, Hidayet Enmek, Hüseyin Izol, Özkan Avcı, Zeynep Işık, Şeyhmuz Inal ve Aydın Badıllı, Kemal Ak, Mehmet Gazali Yazar, Mızgin Çay Yavuz, Salih Erbekler, Şevger Sonkurt ile Zeynep Kıyar ile isimleri öğrenilemeyen 11 infaz koruma memuru.

(03/205) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Eski Belediye Eş Başkanları ve HDP Üyeleri…

9 Mart 2020 ve takip eden tarihlerde Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde gözaltına 9 kişiden 6’sı 17 Mart 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Çelikhan ilçesine bağlı Bulam beldesinin Demokratik Bölgeler Partisi’nden önceki dönem Belediye Eş Başkanları Mehmet Çalğan ve Cevahir Büyükşahin, HDP üyeleri Erdal Çalğan, Erdal Ün, Veysel Demirci ve Nureddin Çalğan.

3 kişi ise (İsmail Topbaş, Hasan Büyükşahin ve Adıgüzel Demirci) ise serbest bırakıldı.

(03/206) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

Emniyet Genel Müdürlüğü 18 Mart 2020 tarihinde ‘Covid-19 salgını ile yaptıkları sosyal medya paylaşımlarında toplumu korku, panik ve endişeye sevk ettikleri, yetkili ve sorumlu kuruluşlar ile kişileri kamuoyu nezdinde hedef göstermeyi amaçladıkları’ iddiasıyla 24 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(03/207) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

17 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) 8 milletvekili hakkında hazırlanan 9 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

  • HDP Grup Başkanvekili ve Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş (1 fezleke)
  • HDP Diyarbakır milletvekili Musa Farisoğulları (1 fezleke)
  • HDP Diyarbakır milletvekili Dersim Dağ (1 fezleke)
  • HDP Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun (1 fezleke)
  • HDP Van milletvekili Murat Sarısaç (2 fezleke)
  • HDP Ağrı milletvekili Berdan Öztürk (1 fezleke)
  • HDP Ağrı milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir (1 fezleke)
  • AKP Bolu milletvekili Arzu Aydın (1 fezleke)

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.