MENÜ
ANA SAYFA
x

18 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

18 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/200) Mersin’de Zorla Kaçırılma İddiası…

17 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Gençlik Meclisi üyesi Mehmet Koç’un sokakta yürüdüğü sırada polis tarafından gözaltına alınarak şehir merkezi dışında bir yere götürüldüğü ve burada işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi.

Mehmet Koç olayla ilgili olarak şunları belirtti: “Beni durdukları yer tenhaydı. Tartışırken birden yüzü maskeli polis, ellerime ters kelepçe takarak araca bindirmek istedi. Ben de bağırınca silahın dipçiğiyle kafama vurdu ve araca bindirdiler. Beni araç içerisinde dövmeye devam ettiler. Araç ile Dikilitaş’ta bulunan bahçelere götürdüler. Burada araçtan indirdikten sonra vurmaya devam ettiler. Vururken, ‘biliyoruz bu mahallelerde ne kadar eylem varsa sen düzenliyorsun. Bu, sana yaptıklarımız daha başlangıç. Görürsün sana daha neler yapacağız’ dediler. Beni orada da dövdükten sonra o soğukta beni dereye doğru sulara attılar (…) Beni suya attıktan sonra orada bırakıp gittiler. Ben de daha sonra oradan çıkarak eve gittim.”

Haberde ayrıca Mehmet Koç’un maruz kaldığı polis şiddetini belgelemek için gittiği hastanede aldığı sağlık raporunagörevli polis memuru tarafından el konulduğu belirtildi.

(01/201) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 17 Ocak 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 782. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(01/202) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 800 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 17 Ocak 2019tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

17 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Deniz Yılmaz ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 17 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/203) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 17 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 74. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/204) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 2 akademisyen (İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yönetmen ve Öğr. Gör. Emin Alper ile Yrd. Doç. Dr. Kerem Eksen) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Emin Alper ve Kerem Eksen’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 4 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Özlem Köseoğlu, Arş. Gör. Süreyya Topaloğlu, Yrd. Doç. Dr. Alper Akyüz, Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. S.I.) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 17 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Süreyya Topaloğlu ve S.I. Hakkındaki davaların duruşmasını 7 Mart 2019 tarihine; Özlem Köseoğlu hakkında açılan davanın duruşmasını 26 Eylül 2019 tarihine; Alper Akyüz hakkında açılan davanın duruşmasını 7 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Bilgi Üniversitesi’nden araştırmacı M.E.Y.hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(01/205) Özgür Gündem Ana Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın yönetmeni Zana Kaya, sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Yayın Danışma Kurulu üyeleri Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Aykut ile yazar Eren Keskin hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Kemal Sancılı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 10 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(01/206) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında gazeteci İshak Karakaş’ın da olduğu 10 kişi hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonları ile ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı 10 kişinin zincirleme örgüt propagandası yapma suçundan cezalandırılmasını talep etti. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 26 Mart 2019 tarihine erteledi.

(01/207) Şırnak’ta Yargılanan Gazeteci…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman’ın da aralarında olduğu 9’u tutuklu 19 kişi hakkında Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada tanık olarak ifade veren Kadir Ataman, söz konusu ifadenin gözaltında baskı altında alındığını belirtti ve ifadeyi kabul etmediğini açıkladı. Mahkeme 9 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 26 Mart 2019 tarihine erteledi.

(01/208) Aladağ’daki Yurt Yangını Davası…

29 Kasım 2016 tarihinde Adana’nın Aladağ ilçesinde Aladağ Kurs ve Okul Talebeleri Yardım Derneği’ne ait öğrenci yurdunda çıkan, 11’i çocuk 12 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı yangınla ilgili 14 kişi hakkında Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 30 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(01/209) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

“Balyoz planı” davası eski hakimi Ali Efendi Peksak hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘sanığı örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Mesut Vargeloğlu isimli bir üniversite öğrencisi hakkında Sivas 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 17 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘sanığı örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/210) HDP Eski Milletvekili Osman Baydemir ile İlgili AİHM Kararı…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir tarafından 2006 yılında yaptığı bir konuşma gerekçe gösterilerek kendisine verilen para cezası ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun 17 Ocak 2019 tarihinde karar bağlandığı öğrenildi. Kararda Osman Baydemir’in düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmedildi ve Türkiye 2 bin 975 Euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

(01/211) Sınırdışı Edilen Hollandalı Gazeteci…

Hollanda’da yayın yapan ekonomi gazetesi Het Financieele Dagblad’ın Türkiye muhabiri Ans Boersma’nın 17 Ocak 2019 tarihinde sınır dışı edildiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde Ans Boersma’nın ikametgâhını uzatmak için gittiği İstanbul İl Göç İdaresi’nde gözaltına alındığı ve daha sonra Hollanda’ya gönderildiği belirtildi. Haberlerde ayrıca sınır dışı kararının gerekçesinin gazetecinin örgüt bağlantısı olduğu yönünde Hollanda polisi tarafından yapılan istihbarat paylaşımı olduğu belirtildi. Bu iddia ile ilgili olarak Hollanda savcılık sözcüsünün Hollanda’nın sınır dışı veya iade talebi olmadığını belirttiği bildirildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.