MENÜ
ANA SAYFA
x

18 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

18 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/134) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Hizan eski Belediye Eş Başkanı İhsan Uğur hakkında, götürüldüğü hastanede bir kişi ile Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda İhsan Uğur’a 1 ay spor ve sohbet hakkından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

18 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun mahkemeye ters kelepçelenerek götürülmek istendiği ve buna karşı çıktıkları gerekçesiyle infaz koruma memurlarının ve jandarmanın fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan 2 mahpusun cezaevi revirine götürülmediği ve tek kişilik hücrelere konulduğu belirtildi.

(01/135) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

17 Ocak 2023 tarihinde basında ye alan haberlerden, Kütahya Cezaevi’nde mahpusların doktor sevklerinin 1 aydır yapılmadığı öğrenildi.

(01/136) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 17 Ocak 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/137) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler Canan Coşkun ve Barış Pehlivan hakkında yaptıkları bir haber gerekçe gösterilerek İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 2 gazetecinin ‘terörle mücadelede görev alan kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 9 Mayıs 2023 tarihine erteledi.

(01/138) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesini protesto etmek için 12 Ağustos 2020 tarihinde Ankara’da yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 8 kişi hakkında Ankara 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, müdahale sırasında tişörtü yırtılan bir polis memurunun davaya katılma talebini kabul etti. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 12 Nisan 2023 tarihine erteledi.

(01/139) Batman’da Yargılanan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İl Eş Başkanı Fatma Ablay ile Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Leyla Bayram ve Şirvan Göçer hakkında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2023 tarihinde başlandı. İddianamede 3 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme 3 kişinin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Fatma Ablay, Leyla Bayram ve Şirvan Göçer 31 Mayıs 2022 tarihinde gözaltına alınmış ve 3 Haziran 2022 tarihinde tutuklanmıştı.

(01/140) Gezi/Çarşı Davası…

Aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyelerinin de olduğu 35 kişi hakkında 2013 yılındaki Gezi Eylemleri nedeniyle açılan davada verilen beraat kararının bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 17 Ocak 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(01/141) Şenyaşar Ailesi Davası…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesindeki devlet hastanesinde Şenyaşar ailesinden 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili 2’si tutuklu 19 kişi hakkında Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ocak 2023 tarihinde başlandı.

İddianamede sanıkların ‘birden fazla kişiyi öldürme’, ‘birden fazla kişiyi öldürmeye teşebbüs etme’, ‘kamu malına zarar verme’, ‘suç delillerini gizleme ve yok etme’, ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Gazetecilerin davayı takip etmek üzere duruşma salonuna girmesine izin verilmediği öğrenildi. Mahkeme Van, Diyarbakır, Siirt, Batman ve Urfa barolarının müdahil olma talebini reddetti. Savunmaların ve müşteki beyanlarının ardından mahkeme Celal Yıldız ve Mikail Şimşek’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 15 Mart 2023 tarihine erteledi.

(01/142) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

17 Ocak 2023 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 37 kişi; Ankara’da iki ayrı soruşturma kapsamında toplam 25 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.