MENÜ
ANA SAYFA
x

19 – 21 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 – 21 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/191) Operasyonlar ve Saldırılar…

18 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Mayıs 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/192) İzmir’de HDP Binasına Saldırı…

17 Haziran 2021 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına silahlı saldırı düzenleyen ve rehin aldığı parti çalışanı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer, 18 Haziran 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(06/193) Diyarbakır’da AKP Binasına Saldırı…

19 Haziran 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Hani ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ilçe binasına molotof kokteyli ile bir saldırı düzenlendi. Basında yer alan haberlerde, ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı saldırı ile ilgili gözaltına alınan 2 kişiden birinin (Ş. B.) AKP ilçe yöneticilerinden birinin akrabası olduğu öğrenildi.

(06/194) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

18 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde Erdoğan Turgut ve Baran Kırgın isimli 2 kişi, İzmir’de HDP il binasına düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz hakkında kendi aralarında konuştukları gerekçesiyle sivil polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. 2 kişinin gözaltında da işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi.

Baran Kırgın basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ben ve Erdoğan Turgut adlı arkadaşım, İstiklal Caddesi’nde yürüyorduk. O arada yağmur yağıyordu. 4 kişi etrafımızı sarıp ‘bize su attınız’ diyerek, darp etmeye başladı. İstiklal Caddesi’nden Taksim Karakolu’na kadar darp ede ede bizi götürdüler. Orada da bizleri ayrı odalara alıp, ‘Siz sokak ortasında terör örgütü elemanlarından nasıl söz edersiniz. Ha HDP ha terör aynı şeydir’ diyerek darp ettiler. Darp demek az olur. Karakolda, beni yüz üstü yatırıp ‘Devletin gücünü size göstereceğiz, devletin gücünü görüyorsun değil mi? Türk polisinden özür dileyeceksin’ gibi söylemlerde bulunarak, tekmelediler. Daha sonra önümüze bir kağıt koyarak, ‘Darp raporu almak istemiyorum’ diye bize yazdırıp, imza attırdılar.”

Erdoğan Turgut da basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kağıdın üzerinde ‘darp edilmedik’ tarzında bir şey yazıyordu. Polisler ‘imzalamazsanız sizi bırakmayız’ dediler. Biz de korktuğumuz için imzalamak zorunda kaldık”

2 kişinin serbest bırakıldıktan sonra gittikleri hastaneden fiziksel şiddete maruz kaldıklarını belgeleyen rapor aldıkları ve sorumlu polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi.

(06/195) Urfa’da Ev Baskınında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Urfa’nın Suruç ilçesine yapılan bir ev baskını sırasında Abdullah Basiyan isimli bir kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(06/196) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık’ın tutulduğu Mardin E Tipi Cezaevi’nden isteği ve talebi dışında Elazığ Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(06/197) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi tarafından 18 Haziran 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/198) HDP’ye Yapılan Silahlı Saldırıyla İlgili İstanbul, Batman ve Ankara’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

17 Haziran 2021 tarihinde HDP İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıyı ve saldırıda Deniz Poyraz’ın öldürülmesini protesto etmek için aynı gün İstanbul’da düzenlenen oturma eylemine yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 2 kişiden 1’i (HDP Gençlik Meclisi üyesi Salih Karatay) 18 Haziran 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aynı gerekçe ile 19 Haziran 2021 tarihinde Batman’da yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 16 kişi gözaltına alındı. Müdahale sırasında HDP milletvekillerinin de fiziksel şiddete maruz kaldığı ve Batman Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir’in fiziksel şiddet kullanılarak ve yere yatırılıp ters kelepçe takılarak gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Batman Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, TJA Batman Sözcüsü Gülistan Sönük, HDP İl Eş Başkanı Fatma Ablay, HDP Kozluk İlçe Eş Başkanı Ömer Emen, HDP il yöneticileri Emin Şahin, Mecit Çeken, Hüseyin Akman, HDP Gençlik Meclisi Üyeleri Ümit Akbıyık, Şakir Can, Belediye Encümeni Şirin Şen, Kozluk ilçe yöneticisi Halide Altuboğa, HDP Batman merkez ilçe yöneticileri Mehmet Eren, Eşref Büyüktop, HDP üyesi Halise Kaya, Tufan Ekinci.

Aynı gerekçe ile 19 Haziran 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Güvenpark’ta yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti ve 5 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 4 kişi (Ertürk Soysal, Murat Can Çoban, Çetin Karakaya ve Rıfat Savaş Turhan) aynı gün içinde serbest bırakıldı. 1 kişi (Ozan Deniz Ödemiş) hakkında açılan bir soruşturma gerekçe gösterilerek savcılığa sevk edildi.

Aynı gerekçe ile 20 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Sarıyer ilçesinde duvarlara yazılan yazılar gerekçe gösterilerek Halkevleri üyesi 2 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Söz konusu 2 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/199) İstanbul’da Kadın Eylemine Polis Müdahalesi…

19 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Maltepe ilçesinde Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) çağrısıyla yapılan miting bittikten sonra dağılan gruba müdahale eden polis 6 kişiyi (Özge Turan, Tuğgen Gümüşay, İlke Gürsoy, Zehra Aydemir, Ekin Gündoğan, Eren Kaya) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar anı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/200) İzmir’de LGBT Onur Yürüyüşüne Polis Engellemesi…

19 Haziran 2021 tarihinde İzmir’de yapılmak istenen LGBT Onur Yürüyüşü’ne polis tarafından izin verilmedi. Polisin izin vermemesi üzerine yürüyüş için toplanan kitlenin bulundukları yerde basın açıklaması yaptığı öğrenildi.

(06/201) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

16 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi 9 kişiden 1’i 20 Haziran 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 7’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 8 kişi ise serbest bırakıldı.

(06/202) Ağrı’da Gözaltına Alınan HDP Üyesi ve Diğer Kişiler…

20 Haziran 2021 tarihinde Ağrı’nın Patnos ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP üyesi Coşkun Çetres’in de olduğu 5 kişi gözaltına alındı.

(06/203) Rize’de Gözaltına Alınan Kişi…

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı yapılan eylemlere katılan Dursun Baş, 18 Haziran 2021 tarihinde evine jandarma tarafından yapılan baskın sonrasında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alındı. Dursun Baş aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/204) Erzurum’da Gözaltına Alınan Kişi…

18 Haziran 2021 tarihinde Erzurum’un Karayazı ilçesinde yapılan bir düğün polis tarafından basıldı. Baskın sonrasında yöresel bir kıyafet giyen damat Safet Polat polis tarafından ‘örgüt üniforması olarak kullanılan kıyafet’ giydiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Safet Polat aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/205) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

18 Haziran 2021 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alındı.

(06/206) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemi Nedeniyle İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

23 kişi hakkında Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını protesto etmek için 2 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan eylem nedeniyle İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Haziran 2021 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(06/207) Berkin Elvan Davası…

Gezi Parkı eylemleri sırasında, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Okmeydanı semtinde 16 Haziran 2013 tarihinde, polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili polis memuru Fatih Dalga hakkında İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Haziran 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme savunmaların ardından sanık polis memuru Fatih Dalga’yı ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 16 yıl 8 aya indirdi. Sanık hakkında tutuklama kararı vermeyen mahkeme yurtdışı yasağına ve adli kontrol şartına hükmetti.

(06/208) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.birgun.net internet sitesi ile kimi sosyal medya hesaplarında yer alan İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile ilgili toplam 4 haber ve paylaşıma İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Haziran, İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Haziran ve İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Haziran 2021 tarihli kararları ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitesinde yer alan SADAT hakkında verilen soru önergelerinin yanıtsız kalması ile ilgili habere İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Haziran 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(06/209) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

18 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da 22 kişi; Balıkesir’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı.

(06/210) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

3 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Haziran 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme 1 kişiyi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün, 2 kişiyi ise ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte yardım etmek’ suçundan ayrı ayrı 2 yıl 1 ay ve 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(06/211) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 18 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 59 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 497 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.575 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 19 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 51 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 494 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.480 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 20 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 63 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 409 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.091 olduğu belirtildi.

Buna göre 20 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 49.185, toplam vaka sayısı ise 5.370.299 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.