MENÜ
ANA SAYFA
x

19 – 21 Mart 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 – 21 Mart 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/166) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

20 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan 28 yaşındaki Sinan Kaya isimli mahpusun şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde Kaya’nın ailesine ölüm nedeninin intihar olarak bildirildiği belirtildi.

(03/167) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

18 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Iğdır S Tipi Cezaevi’nde tutulduğu sırada 20 Şubat 2022 tarihinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Sezer Alan isimli mahpusun, ailesiyle 19 Şubat 2022 tarihinde yaptığı son görüşmede, infaz koruma memurlarının işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığını, iki gündür idrarından kan geldiğini belirttiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde, Alan’ın şu ifadelerine yer verildi: “Bugün kendimi öldüreceğim (…) Benim ölümümden kurum amiri, cezaevi yönetimiyle kurum öğretmeni sorumludur.”

(03/168) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

18 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların koğuş aramaları sırasında askeri nizamda ayakta durmaya zorlandıkları, kabul etmeyen mahpusların fiziksel şiddete maruz kaldıkları öğrenildi.

19 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde koğuş araması sırasında mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine ve ölüm tehditlerine maruz kaldıkları ayrıca mahpuslara ait eşyalara zarar verildiği öğrenildi.

19 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpuslara iki ayda bir verilen kitap sayısının 20 ile sınırlandırıldığı öğrenildi.

(03/169) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

19 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Gebze M Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların, hastane sevkleri sırasında cezaevi çıkışındaki X-ray kapısından geçtikten sonra jandarma tarafından aranmaya zorlandıkları ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastane sevklerinin yapılmadığı öğrenildi.

19 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Konya Ereğli T Tipi Cezaevi’nde tutulan Cengiz Akkaya isimli mahpusun, Covid-19 testinin pozitif çıkmasından sonra 4 gün boyunca tek kişilik karantina hücresinde tutulduğu, ilaç verilmediği, doktorla görüşme ya da hastaneye sevk edilme yönündeki talepleri sonrasında hücresine gelen infaz koruma memurunun “Neyin varsa bana anlat, ben doktorum” dediği öğrenildi.

(03/170) Adana’da Polisin İşkence ve Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…

20 Mart 2022 tarihinde Adana’da Furkan Vakfı üyeleri tarafından yapılmak istenen yürüyüşe yönelik polis müdahalesi sırasında, vakfın kurucusu Alparslan Kuytul’un da aralarında olduğu en az 15 kişinin polis tarafından bir markete ait depoda alıkonuldukları, daha sonra işkence ve kötü muamele ile polis tarafından dışarı çıkarıldıkları ve zorla evlerine götürüldükleri öğrenildi. İşkence ve kötü muamele sonucu 2’si çocuk en az 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

Adana Valiliği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yapılan etkinliğin yasa dışı olduğu hatırlatılıp dağılmaları hususunda yapılan uyarılara rağmen dağılmayan gruplara kademeli olarak müdahale edilmiş ve gruplar dağıtılmıştır. Dağılmamakta ısrar eden bazı gruplara şehrin çeşitli yerlerinde müdahale edilmiştir. Bu gruplar yapılan ikazlara uymadıkları gibi görevli polislere mukavemette bulunup saldırmışlar. Bu saldırı ve arbede sırasında 37 polis memurumuz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır (bir memurumuzun ayağı kırılmıştır). İlgililerin dağılması için yapılan müdahale sırasında iki polis memurumuzun göstericilere orantısız güç kullanıldığı tespit edilmiş olup, konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır”.

(03/171) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

20 Mart 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan Newroz kutlaması sonrasında gözaltına alınan 5’i çocuk 86 kişinin gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları, ters kelepçelendikleri öğrenildi.

(03/172) Newroz Kutlamalarına Yönelik Müdahaleler…

20 Mart 2022 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde Yenikapı Meydanı’nda yapılan Newroz kutlamasına üzerinde HDP logosu ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın resmi bulunan atkılarla katılmak isteyen kişilerin polis tarafından engellendiği öğrenildi. Daha sonra bu kişilerin girişlerine izin verildiği ancak atkıları satan 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Newroz kutlaması sonrasında 5’i çocuk 86 kişinin “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişiler ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

21 Mart 2022 tarihinde Aydın’da yapılan Newroz kutlamasında sahne alan 7 müzisyen, kutlama sonrasında otogar ve havaalanında gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Veysel Ciwan ve Serhat Kural.

(03/173) Adana’da Yürüyüşe Polis Müdahalesi…

Furkan Vakfı üyeleri tarafından tutuklu 8 üyeleri ile ilgili olarak 20 Mart 2022 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde yapılmak istenen yürüyüşe polis biber gazı, plastik mermi ve cop kullanarak müdahale etti. Müdahale sırasında çok sayıda insanın yaralandığı ve gazdan etkilendiği öğrenildi.

(03/174) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpus Ali Osman Köse’nin serbest bırakılması talebiyle 18 Mart 2022 tarihinde Ankara’da Adalet Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 1 kişiyi (Ömer Akyel) işkence ve kötü muamele ile gözaltına aldı.

(03/175) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpus Ali Osman Köse’nin serbest bırakılması talebiyle 18 Mart 2022 tarihinde İstanbul’da Adli Tıp Kurumu önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 1 kişiyi (Feridun Osmanağaoğlu) gözaltına aldı.

(03/176) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Hayri Tunç’un 20 Mart 2022 tarihinde İstanbul’da Yenikapı Meydanı’ndaki Newroz kutlamalarını takip ettiği sırada sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Hayri Tunç ifade işlemlerinin ardından 21 Mart 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

(03/177) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

20 Mart 2022 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gazeteciler Ertuş Bozkurt ve Mikail Barut’un gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesinin polise yapılan isimsiz ihbarlar olduğu bildirildi.

(03/178) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı, Sendika Yöneticileri, Dernek Başkanı, Parti Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

16 Mart 2022 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında görevden alınmış belediye eş başkanları ile parti, dernek ve sendika üye ve yöneticilerinin de olduğu 25 kişiden 7’si 18 Mart 2022 tarihinde, 4’ü 20 Mart 2022 tarihinde olmak üzere 11’i sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 14 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: Yerine kayyım atanan Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Bahar Uluğ, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Kadın Sekreteri Fatma Yıldızhan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yenişehir ilçe Eş Başkanı Remziye Sızıcı, Songül Kapancı, Jale Okkan, Emine Kaya, Sakine Karadeniz, Fatma Kavmaz, Esma Efetürk ile Gülşen Özer.

(03/179) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

20 Mart 2022 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında en az 13 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesinin polise yapılan isimsiz ihbarlar olduğu bildirildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Mehmet Noyan, Mehmet Yılmaz, Hacire Tanırğan, Ahmet Sert, İbrahim Halil Çetin, Muhammed Aytulun, Seymen Yıldız, Baver Noyan, Diyar Can, Serhat Aslandağ, Şivan Şimşek, Muzaffer Tunç ve Mahir Yıldız.

(03/180) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

19 Mart 2022 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Ramazan Kahraman, Tahir Aytış, Abdullah Bozkurt ve İsmail Türk.

(03/181) İstanbul’da Gözaltına Alınan Müzisyen…

Müzisyen Çiya Şenses, 18 Mart 2022 tarihinde İstanbul’da evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Çiya Şenses 19 Mart 2022 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/182) Urfa’da Yargılanan Kişi…

19 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Urfa Adliyesi önünde adalet nöbetini sürdüren Emine Şenyaşar’ın ifadelerinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’a hakaret ettiği gerekçesiyle hazırlanan iddianamenin Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. 14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar hakkında, 376 gündür sürdürdüğü adalet nöbeti gerekçesiyle açılan dava sayısı 4 oldu.

(03/183) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 18 Mart 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 123 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 19.126 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 19 Mart 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 105 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 17.328 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 20 Mart 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 85 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 13.081 olduğunu açıkladı.

Buna göre 20 Mart 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 97.267, vaka sayısı ise 14.693.917 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.