MENÜ
ANA SAYFA
x

19 – 21 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 – 21 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/260) Kocaeli’de Silahlı Saldırıda Yaşamını Yitiren Gazeteci…

Kocaeli Ses gazetesinin sahibi ve yazı işleri müdürü olan Güngör Arslan 19 Şubat 2022 tarihinde ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Saldırıyla ilgili R. Ö. isimli bir kişi gözaltına alındı. 20 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, R. Ö.’nün polisteki ifadesinde şunları belirttiği öğrenildi: “Bir gün önce 2 kişi bana ulaştı. Mahalleden tanıdığım bu 2 kişi ile önce telefonla irtibat kurdum. Daha sonra bu kişiler beni arabayla aldılar. Bana ‘Güngör Arslan’ı vuracağız. Bunu da sen yapacaksın. Seni çok rahat ettireceğiz. Bir daha hiçbir sorun yaşamayacaksın, ailen de böyle bir sorun yaşamayacak’ dediler.”

(02/261) İstanbul’da Irkçı Saldırıda Yaşamını Yitiren Mülteci…

19 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’un Bağcılar ilçesinde Suriye vatandaşı bir mülteci olan Ahmad Rafik Olabi’nin (69) evinde kendini polis olarak tanıtan 3 kişinin saldırısına uğradığı ve saldırı sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. Saldırı ile ilgili 3 kişinin tutuklandığı bildirildi.

(02/262) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 21 Şubat 2022 tarihinde, 2022 yılının Ocak ayında 11’i kadın, 1’i çocuk, 2’si mülteci ve olmak üzere en az 111 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ayrıca en az 20 işçinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(02/263) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde tutulurken durumunun ağırlaşması üzerine 4 Ocak 2022 tarihinde hastaneye kaldırılan Yusuf Bekmezci (82) isimli mahpus 20 Şubat 2022 tarihinde tedavi gördüğü İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Basında yer alan haberlerden İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun Yusuf Bekmezci hakkındaki 3 aylık infaz erteleme kararına rağmen İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin infazına hastanede devam edilmesine hükmettiği öğrenildi.

(02/264) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

19 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus 3 Nolu T tipi Cezaevi’nde siyasi mahpusların, adli mahpuslara tanınan haftalık otuz dakika görüntülü konuşma hakkından yararlandırılmadığı, telefon ile görüşme süresinin 20 dakikadan 10 dakikaya düşürüldüğü, mahpuslara Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinin verilmediği, cezaevi kantininde satılan ürünlerin pahalı olduğu, gönderilen kargoların mahpuslara verilmediği ve yanlarında bulunduracakları kitap sayısının sınırlandırıldığı öğrenildi.

19 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlarda suların akmadığı öğrenildi.

19 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde Emir Karakum isimli mahpusun tek kişilik hücrede tutulduğu ve günde sadece 1 saat ve tek başına havalandırmaya çıkartıldığı öğrenildi.

(02/265) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

19 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus 3 Nolu T tipi Cezaevi’nde mahpusların iki haftada bir revire götürüldüğü, kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldığı, bunu kabul etmeyen mahpusların tedavilerinin yapılmadığı öğrenildi.

(02/266) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 18 Şubat 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/267) Hakkari’de İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

19 Şubat 2022 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Ovaiçi köyünde, Vangölü Elektrik Dağıtım ekipleriyle köylüler arasında çıkan tartışmaya müdahale eden jandarma 6 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 6 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/268) İstanbul’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

İşten çıkarılan Migros işçileri tarafından 18 Şubat 2022 tarihinde şirket sahibinin İstanbul’un Beykoz ilçesindeki evinin bulunduğu sitenin önünde yaptığı eyleme müdahale eden polis aralarında Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-Sen) Başkanı Neslihan Acar’ın da oluğu 100 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/269) Ankara’da Avukatların Eylemine Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili ve hasta mahpus Aysel Tuğluk hakkında Adli Tıp Kurumu tarafından “cezai sorumluluğu tamdır” şeklinde rapor verilmesini protesto etmek için avukatlar tarafından 18 Şubat 2022 tarihinde Ankara Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Gözaltına alınanın olmadığı müdahale üzerine avukatlar basın açıklamasını adliye binasının kapısı önünde yaptı.

(02/270) Mersin’de Avukatların Eylemine Polis Müdahalesi…

HDP Milletvekili ve hasta mahpus Aysel Tuğluk hakkında Adli Tıp Kurumu tarafından “cezai sorumluluğu tamdır” şeklinde rapor verilmesini protesto etmek için avukatlar tarafından 18 Şubat 2022 tarihinde Mersin Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Müdahale sırasında Akdeniz İlçe Emniyet Müdürü’nün bir avukatı “Seni iyi tanıyorum. Seninle görüşeceğiz” diyerek tehdit ettiği bildirildi. Gözaltına alınan olmadığı müdahale sonucu 9 avukatın yaralandığı ve hastaneye giderek maruz kaldıkları fiziksel şiddeti belgeleyen rapor aldıkları öğrenildi.

(02/271) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

18 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan Adli Tıp Kurumu önünde hasta mahpuslarla ilgili yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 1 kişiyi (Feridun Osmanağaoğlu) gözaltına aldı.

(02/272) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 18 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(02/273) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 18 Şubat 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(02/274) Ankara’da Kadın Eylemine Polis Müdahalesi…

Ankara Kadın Platformu tarafından 19 Şubat 2022 tarihinde Çankaya Belediyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına katılmak isteyenlere müdahale eden polis 8 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/275) Trabzon’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Zamları protesto etmek için 19 Şubat 2022 tarihinde Trabzon’da Valilik binası önünde gerçekleştirilecek basın açıklaması öncesinde yürüyüş yapmak isteyenlere polis izin vermedi. Polisin engellemesi üzerine basın açıklamasına katılacak olanların basın açıklamasını bulundukları yerde yaptıkları öğrenildi.

(02/276) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Şubat 2022 tarihinde Urfa’da ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında Suriye vatandaşlarının da olduğu 15 kişi 18 Şubat 2022 tarihinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/277) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Mardin eski milletvekili Gülser Yıldırım hakkında 2012 ile 2016 yılları arasında yaptığı konuşmalar gerekçe gösterilerek Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 22 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

Gülser Yıldırım duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Duruşmada yaptığı bir konuşma nedeniyle Gülser Yıldırım hakkında Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeni bir dava açıldığı öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 26 Mayıs 2022 tarihine erteledi.

(02/278) İstanbul’da Grup Yorum Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Grup Yorum üyeleri Betül Varan ve Sultan Gökçek hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Şubat 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 kişiyi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ayrı ayrı 10 yıl 7 ay hapis cezasıyla cezalandırdı. Mahkeme ayrıca Betül Varan’ın tutukluluk halinin devamına, başka bir dosyadan tutuklu olan Sultan Gökçek’in ikinci kez tutuklanmasına karar verdi.

(02/279) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili davanın firari sanıkları Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali hakkında Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) davaya müdahil olma talebini kabul etti ve duruşmayı 1 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(02/280) Metin Lokumcu Davası…

Artvin İl Emniyet Müdürü ile Hopa İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında bulunduğu 13 polis memuru hakkında Metin Lokumcu’nun 31 Mayıs 2011 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde yapılan bir basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sırasında aşırı/orantısız göz yaşartıcı kimyasal gaz kullanılması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili açılan davada Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı vermesi üzerine davanın Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 18 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

Sanıkların savunmalarının ardından tanık ifadeleri dinlendi. Tanık Kamil Ustabaşı şunları belirtti: “İnsanlar kaçmaya çalıştıkça gaz bombası yağdırılmaya devam etti. Dükkanlara sığınan insanlara camları kırarak saldırmayı sürdürdüler. O gün çok sayıda arkadaşımız çeşitli şekillerde yaralandılar. 12.30 dolaylarında Metin hocamızın vefat haberini aldık. O gün yalnızca göstericilere değil hedef gözetmeksizin gösteriyle alakalı alakasız çok sayıda insana saldırıldı. Dönemin kaymakamı, ‘Gaz kullanma emrini ben verdim, stoklarımız da tükendi’ şeklinde açıklamalarda bulundu.”

Tanık Mustafa Özgüven şunları ifade etti: “Meydanda atılan gazı teneffüs ettiğimde ciğerime asit dökülüyor sandım.”

Bir diğer tanık Osman Zeki Yakur ise şunları belirtti: “Olay tarihinde Hopa Cumhuriyet Meydanı’nda büfe işletmekteydim. Polisin gazlı saldırısı esnasında bir kadın ve çocuğu dükkanımıza sığındı. Polise bunu durdurmaları için tepki gösterdik. Bunun üzerine polis kardeşimi gözaltına almaya kalkınca Metin Lokumcu araya girerek ‘Onu değil beni alın’ şeklinde tepki gösterince gözaltı işleminden vazgeçtiler. Başbakanlığın koruma müdürü, polislerin elinden küfrederek gaz tabancasını aldı. Akabinde yine küfürler savurarak halka doğru hedef gözeterek ateşledi. Olayları kızıştırmak için elinden geleni yaptı.”

Mahkeme duruşmaya gelmeyen 2 sanık hakkında zorla getirme kararı vererek duruşmayı 8 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(02/281) İstanbul’da Avukat Hakkında Açılan Soruşturma…

17 Ocak 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy, ilçesinde kendisine GBT uygulaması yapmak isteyen bekçilerin fiziksel şiddetine maruz kalan avukat Mürsel Ünder hakkında İstanbul Anadolu Başsavcılığı tarafından bekçilerin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldığı ve Mürsel Ünder’in soruşturma kapsamında 17 Şubat 2022 tarihinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nda ifade verdiği öğrenildi.

(02/281) İstanbul’da Avukatlar Hakkında Açılan Soruşturma…

17 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV) Grubu’nun başkan adayı Sezin Uçar ve yönetim kurulu adayı Fırat Epözdemir ile Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Yönetim Kurulu üyesi Seher Eriş hakkında 16-17 Ekim 2021 tarihlerinde yapılan İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda yaptıkları konuşmalarda, ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik’i andıkları için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(02/282) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Hakkari Valiliği 18 Şubat 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 18 Şubat 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(02/283) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

18 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da 44 kişi gözaltına alındı.

(02/284) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 18 Şubat 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 264 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 87.411 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 19 Şubat 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 278 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 80.454 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 20 Şubat 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 263 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 70.355 olduğunu açıkladı.

Buna göre 20 Şubat 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 92.451, vaka sayısı ise 13.504.485 oldu.

18 Şubat 2022 tarihinde Giresun’da hemşire Nurcan Kahraman, Konya’da hemşire Sami Oflaz olmak üzere 2 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

18 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan gazeteci Nedim Türfent’in Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.