MENÜ
ANA SAYFA
x

19 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/140) Batman’da Askerin Cinsel Saldırısına Maruz Kalan Çocuk…

M. O isimli bir uzman çavuşun cinsel saldırıda bulunduğu ve 16 Temmuz 2020 tarihinde intihar girişiminde bulunan İ. E. (17, k) isimli çocuğun tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos 2020 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Olayla ilgili 16 Temmuz 2020 tarihinde Siirt’te gözaltına alınan M. O., 17 Temmuz 2020 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

M. O. hakkında Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Siirt Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tanık ifadeleri eksik olduğu gerekçesiyle başsavcılığa iade edilmişti. Bu karara karşı başsavcılığın itirazda bulunduğu ve itirazın kabul edildiği, mahkemenin M. O. hakkında yakalama kararı verdiği öğrenildi. M. O. aynı gün içinde mahkeme tarafından tutuklandı.

(08/141) Ankara’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

18 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Keçiören ilçesinde trafik polisleri ile aracını durdukları bir kişi arasında tartışma çıktığı ve polisin söz konusu kişiye fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi.

(08/142) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Ağustos 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi ve saldırı ile ilgili tanık olarak ifadesi alınan imam Abdullah Ömer Aslan’a dair soruşturma dosyasının dava dosyası ile birleştirilmesi yönündeki talepleri reddetti ve duruşmayı 16 Kasım 2020 tarihine erteledi.

(08/143) Para Cezası ile Cezalandırılan HDP Yöneticisi…

18 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) Manisa’nın Saruhanlı ilçesi Eş Başkanı Mehmet Akat’a HDP tarafından düzenlenen “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” kapsamında Silivri’den Edirne’ye yapılan yürüyüşe 15 Haziran 2020 tarihinde katılığı gerekçesiyle İstanbul Silivri Kaymakamlığı tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nu 282’inci maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 1000 TL para cezası kesildiği öğrenildi. Mehmet Akat ve 9 kişi, Silivri’de bir konaklama tesisindeyken kimlik kontrolü yapmak isteyen polislere karşı çıktıkları için gözaltına alınmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

(08/144) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://odatv4.com/, http://haber.sol.org.tr/, https://halktv.com.tr/ internet sitelerinde yer alan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ilgili bir habere İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Ağustos 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi. Erişim engeli kararının gerekçesinin kişilik haklarının ihlali olduğu öğrenildi.

(08/145) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

18 Ağustos 2020 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline yönelik İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 40 ilde düzenlenen 41 kişi; TSK personeline yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde düzenlenen operasyonlarda 30 kişi; Türk Hava Kuvvetleri personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde düzenlenen operasyonlarda 18 kişi gözaltına alındı.

Yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde gözaltına alınan 13 kişi 18 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(08/146) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 18 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 20 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.263 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 18 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 6.016 vaka sayısı ise 251.805 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.