MENÜ
ANA SAYFA
x

19 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/176) Operasyonlar ve Saldırılar…

19 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı’da bulunan Tendürek Dağı’nda 16 Ağustos 2022 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birlikleri ile YJA-Star militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(08/177) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta mahpus Bazo Yılmaz’ın (67) 18 Ağustos 2022 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde, yaşamını oksijen cihazı ile sürdüren Bazo Yılmaz hakkında 8 Şubat 2021 tarihinde Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından “cezaevinde kalabilir” raporu verildiği belirtildi.

(08/178) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

19 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların kelepçeli muayeneye zorlandıkları, bunu kabul etmeyen mahpusların infaz koruma memurlarının işkence ve kötü muamelesine maruz kaldıkları ve tek kişilik hücrelere konuldukları öğrenildi.

19 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde tutulan 9 mahpusun istek ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Mahpusların hangi cezaevlerine sevk edildikleri öğrenilemedi.

18 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde koğuş araması sırasında mahpusların kişisel eşyalarının dağıtılarak kırıldığı, mahpusların yüksek elektrik faturaları ödedikleri, kantin fiyatlarının yüksek olduğu öğrenildi.

(08/179) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

18 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların hastane sevklerinin yapılmadığı ya da çok geç yapıldığı, mahpusların kelepçeli muayeneye ve ağız içi aramaya zorlandıkları ve bunu kabul etmeyen mahpusların tedavilerinin yapılmadığı öğrenildi.

(08/180) Cezaevinde Açlık Grevi…

18 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 25 Aralık 2021 tarihinde başladığı açlık grevini ölüm orucuna çeviren Gökhan Yıldırım’ın sağlık durumu ile ilgili olarak Tekirdağ Şehir Hastanesi Sağlık Kurulu’nun, Yıldırım’ın R Tipi cezaevinde kalabileceği yönünde yeni bir rapor verdiği öğrenildi. 12 Ağustos 2022 tarihinde Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen raporda “hastane şartlarında takip ve tedavisine devam edilmesi gerektiği, durumunun değişmesi durumunda son durumunu gösterir raporun gönderilmesi ile yeniden değerlendirilebileceği” denilmiş, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı ATK raporuna dayanarak, Gökhan Yıldırım’ın Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde tutulmasına karar vermişti.

(08/181) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 18 Ağustos 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 19 Ağustos 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/182) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

Hasta mahpuslar ve cezaevlerindeki ihlallerle ilgili olarak, mahpus yakınları tarafından 13 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binası önünde yapılan Adalet Nöbeti’ne yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan bir çocuğun (D. T., 17) maruz kaldığı işkence ve kötü muameleye ilişkin ifadeleri 18 Ağustos 2022 tarihinde basında yer aldı. D. T. şunları belirtmektedir: “Polisler, bize 3-4 tane kelepçe vurarak gözaltına aldı. Daha sonra bizi araca bindirdiler. Gözaltı aracında polislerin hakaretlerine maruz kaldık. Tepki gösterince de üzerime geldiler ve şiddet uyguladılar. Polislerden, kelepçeyi, çıkarmalarını istedim, ‘çıkartamayız çünkü bize bu şekilde söylenmiş’ diyerek keyfi bir muamele uyguladılar. Yanlarında plastik kelepçeyi açmak için gerekli şeyler vardı. Ama onlar ‘yanımızda yok’ dediler. Bizi oyalayıp beklettiler. Doktordan darp raporunu istedim bana vermeyip polislere vereceklerini söylediler. Bahçelievler karakolunda içeriye girdiğimde aramaya yapacaklarını söylediler. İlk başta bir şey demedim ne yapılacağını bilmiyordum.  Beni kamerasız bir odaya götürüp üstümü çıkarmamı istediler. Çıkarmak istemedim. Daha sonra polis üzerime doğru gelince, çıkarmak zorunda kaldım. Çıplak aramaya maruz kaldım. O anda kendimi çok kötü hissettim. Birde çıplak arama yasal bir şey değil. Ve ben daha reşit bile değilim. (…)  Polisler bana, ‘Ailen de avukatların da gelemez’ dedi. Ailemin ve avukatımın benim nerde olduğumdan haberi yoktu. Bu resmen kaçırılmaya giriyor. Çünkü kimse benden haber alamıyor. Nerede olduğum saatlerce öğrenilmiyor (…) Savcı hiçbir şekilde o şiddet olayına dair, çıplak aramaya dair, bir şeyi tutanağa geçirmedi. İfadem alındıktan sonra avukatım, ‘suç duyurusunda bulunmak istiyoruz’ dedi. Bize,  ‘burada veremezsiniz, gidin dilekçe yazın’ dediler.”

(08/183) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

17 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Başkanı Hatice Deniz Aktaş’ın da olduğu 4 kişinin (Hatice Deniz Aktaş, Ebru Yiğit, Mert Unay ve Nurcan Gülbudak) götürüldükleri İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde çıplak aramaya maruz kaldıkları öğrenildi.

(08/184) Tehdit Edilen Milletvekili…

18 Ağustos 2022 tarihinde, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, 2016 yılında kendisine yönelik bir suikast planı olduğunu iddia eden, Abdullah Çatlı’nın eski avukatı olan Mehmet Sinan İnce isimli kişi tarafından sosyal medyada “Yapacak olsak yapardık. Kahraman yapmak istemedik seni. Yoksa iki defa önümüze düşürdük yürürken seni Mecliste, şans eseri falan hayatta kaldım diye mağdur edebiyatı yapma. Burası Türk toprakları haddini bil!” şeklindeki paylaşımıyla tehdit ettiği öğrenildi.

(08/185) Aydın’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Kişi…

18 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Aydın’ın Kuşadası ilçesinde aralarında tartışma olduğu gerekçesiyle polis memuru Bayram K.’nin ateş açtığı Kemal G.’nin bacağından yaralandığı öğrenildi. Polis memurunun gözaltına alındığı bildirildi.

(08/186) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Kişi…

18 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul’un Ataşehir ilçesinde aralarında tartışma olduğu gerekçesiyle polis memuru Emre U.’nun açtığı ateş sonucunda babası Hilmi U.’nun yaralandığı öğrenildi.

(08/187) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 18 Ağustos 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(08/189) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

17 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde aralarında ESP İstanbul İl Başkanı Hatice Deniz Aktaş’ın da olduğu 4 kişinin (Hatice Deniz Aktaş, Ebru Yiğit, Mert Unay ve Nurcan Gülbudak) gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar hakkında 24 saat avukat görüşü kısıtlılığı bulunduğu bildirildi.

(08/190) Şırnak’ta Polis Tarafından İndirilen Pankart…

18 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak il binasına, 1992 yılında OHAL döneminde Şırnak’ta 55 kişinin ölümüyle ilgili asılan pankartın polis tarafından indirildiği ve polisin HDP Merkez İlçe Eş Başkanı Kamuran Demir ile ilçe yöneticileri Ahmet Başak ve Cihat Basan’ı ifadeye çağırdığı öğrenildi.

(08/191) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Cumhurbaşkanı hakkında yabancı basında yayınlanan karikatürlerle ilgili https://www.diken.com.tr/ internet sitesinde yer alan 6 haberin, kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Ağustos 2022 tarihli kararıyla erişime engellendiği ve silinmelerine hükmedildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan ile ilgili https://www.birgun.net/, https://www.cumhuriyet.com.tr/ ve https://t24.com.tr/ internet sitelerinde yer alan haberlerin, kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Ağustos 2022 tarihli kararıyla erişime engellendiği ve silinmelerine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.