MENÜ
ANA SAYFA
x

19 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/238) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Birgül Mızrak ve Göksel Dilibal isimli 2 kişiye gözaltına alınırken ve gözaltında işkenceye yapıldığı öğrenildi. İşkence iddiasına ilişkin olarak Ezilenlerin Hukuk Bürosu’na bağlı avukatların gözaltına alınan kişiler ile yaptıkları görüşme sonrasında hazırladıkları tutanakta şunlar belirtilmektedir:

“Birgül Mızrak, gözaltına alınma esnasında herhangi bir şekilde zor kullanılması gereken bir davranış bulunmadığı halde darp edilerek gözaltına alındığını, emniyete gelmek için bindirildiği araçta elleri kelepçeli olmasına rağmen yoğun bir şekilde darp edildiğini, çene altından, sağ yanından, başından, yüzüne darp aldığı, boynunun sıkıldığını söylemiştir. Yüzünün yan kısmında yaygın şekilde kızarıklık, gözünde şişlik, dudağında morluklar görülmektedir (…) Emniyette ise zorla çıplak arama yapılmış, kaba dayak ve hakaretler burada da devam etmiştir. Cinsel tacize fiziki ve sözlü olarak defalarca maruz kalmıştır (…) Sol bacağında dizinin alt kısmında morluk ve ağrı bulunmakta, boynunda ağrı hissetmektedir. Başında ve yüzünün bazı kısımlarında şişlik de görülmekte ve ağrı da hissetmektedir.”

“Göksel Dilibal gözaltına alındığı sırada, emniyet binasına girdiğinde ve gözaltı süresi boyunca kaba dayağa maruz kalmış ve çıplak arama dayatılmış. Bu sürede çıplak arama sonucu cinsel taciz ve kemer ile darp yapılmış, bunların fiziksel izleri vücudunda mevcuttur. Gözünde, yüzünde halen şişlik ve morluklar, sağ gözünde kanlanma mevcut görülüyor.”

(12/239) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 770 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 18 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

18Aralık 2018tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Meltem Selvi, Nursel Tanrıverdi ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Acun Karadağ, Alev Şahin, Mehmet Dersulu, Engin Karataş, Cemal Öksüz) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 18 Aralık 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/240) Iğdır’da Gözaltına Alınan Eski HDP Milletvekili ve Belediye Eş Başkanı…

18 Aralık 2018 tarihinde Iğdır’da merkezli bir soruşturma kapsamında Halkalrın Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Kıznaz Türkeli ile Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder ve Tuzluca Belediye Eş Başkanı Mehmet Gültekin’in de olduğu 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: Kıznaz Türkeli, Şaziye Önder, Mehmet Gültekin, HDP eski il Eş Başkanı Oya Malgaz, Vedat Yılmaz,  Kadir Özsular, Adem Kartal, Zübeyde Kaynar, Ayşe Bağış.

(12/241) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukat…

18 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde “Tutuklu Avukatlar ile Dayanışma Nöbeti” tutan avukat Didem Baydar Ünsal gözaltına alındı.

Halkın Hukuk Bürosu, Çağlayan Polis Merkezi’ne götürülen avukat Didem Baydar Ünsal’ın kendisini görmeye gelen avukatlar ile görüştürülmediğini açıkladı.

(12/242) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 2 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Başak Tuğ Onaran, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Arş. Gör. Gülçin Karabağ) hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 18 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Başak Tuğ Onaran’ın hakkındaki davanın duruşmasını 5 Mart 2019 tarihine erteledi.  Mahkeme Gülçin Karabağ’ı ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 4 akademisyen (İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı ile Öğr. Gör. Didem Çınar, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tuba Kıyan, İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ayten Alkan) hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 18 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Didem Çınar hakkındaki davanın duruşmasını 4 Nisan 2019 tarihine; Ahmet Atıl Aşıcı hakkındaki davanın duruşmasını 19 Mart 2019 tarihine; Tuba Kıyan hakkındaki davanın duruşmasını 17 Nisan 2019 tarihine; Ayten Alkan hakkındaki davanın duruşmasını 13 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 3 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Yılmaz ile Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yaman, Doğuş Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aslı Vatansever) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 18 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 3 davanın duruşmasını 9 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. E.A.T. hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 18 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava dosyasının aynı mahkemede görülmekte olan diğer dosyalarla birleştirilmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(12/243) HDP Eski Milletvekillerinin Yargılandığı Dava…

HDP eski milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ile Mehmet Emin Adıyaman hakkında 2016 yılında Iğdır’da düzenlenen Newroz kutlamaları nedeniyle Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ertuğrul Kürkçü’yü 2 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Mehmet Emin Adıyaman’ın ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

(12/244) Hakkari’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı Hakkari muhabiri Hamza Gündüz hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Hakkari 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Hamza Gündüz’ü ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(12/245) Kızıltepe JİTEM Davası…

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992 ile 1996 yılları arasında Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) mensuplarınca işlenen suçlara ilişkin olarak 4 asker ile 5 geçici köy korucusu hakkında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18Aralık 2018 tarihinde devam edildi.

İddianamede emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir’in ‘silahlı örgüt kurma veya yönetme’, ‘silahlı örgüte üye olma’ ve ‘tasarlayarak öldürme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için duruşma savcısına süre verilmesine karar verdi ve duruşmayı 11 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(12/246) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

18 Aralık 2018 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda askeri tıp fakültesi öğrencisi 4 kişi; Şırnak merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 15 kişi; Kayseri’de yapılan ev baskınlarında aralarında icra müdürlerinin de olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetler personeline yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 191 kişiden 118’i 18 Aralık2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 42’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 73 kişi ise serbest bırakıldı.

(12/247) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Fetullah Gülen’in yeğeni Selman Gülen hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/248) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 18 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hakkari’nin Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerine bağlı koordinatları verilmiş 30 bölgenin 20 Aralık 2018 ile 3 Ocak 2019 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.