MENÜ
ANA SAYFA
x

19 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/297) Ankara’da Kaçırılma İddiası…

18 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkez çalışanı Fahri Yalçın’ın Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Tahran Caddesi üzerinde kendini polis olarak tanıtan iki kişi tarafından kaçırılmak istendiği iddia edildi. Haberde Fahri Yalçın’ın kendisini kaçırmak isteyen iki kişinin elinden kurtulduğu ve HDP Genel Merkezi’ne geri döndüğü belirtildi.

Fahri Yalçın konuyla ilgili şunları belirtti: “HDP Genel Merkezi’nden çıkıp Tahran Caddesi üzerinde bulunan otobüs durağına gittiğim sırada, iki kişinin arkamdan ‘Fahri’ diye seslendiğini duydum. Arkama döndüğümde iki yabancının bana doğru hızla geldiklerini gördüm. Kim olduklarını sorduğumda, polis olduklarını ve benimle konuşmak istediklerini söylediler. Ben kendilerini tanımadığımı söyleyince, koluma girip beni araca doğru götürmeye çalıştılar. Ben araca varmadan ellerinden kurtulup kaçtım ve tekrar genel merkez binasına geldim.”

(10/298) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

Tiyatro oyuncusu Sinem Umaş’ın 18 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da, elindeki poşette bulunan biraları aldığı tekel bayisi hakkında polisler tarafından hazırlanan tutanağa imza atmadığı gerekçesiyle polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde, fiziksel şiddet gördüğüne dair hastaneden rapor alan ve kendisine fiziksel şiddet uygulayan polislerden şikayetçi olmak için Şişli Polis Merkezi Amirliği’ne giden Sinem Ulaş’ın gözaltına alındığı ve ertesi gün savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

Sinem Umaş maruz kaldığı polis şiddeti hakkında şunları belirtti: “Dün gece saat 12’de elimde aldığım bira poşeti ve köpeğimle eve dönerken polis tarafından çevrildim ‘bu biraları şu tekelden aldın değil mi?’ diye beni zorla tekele götürdüler. Karakola gidip imza atmam için zorladılar, ben imza vermek istemeyince yerlerde sürüklendim. Mahalleli evlerinden aşağı inip polise ne yaptığını sordular ama bu sırada ben yerdeydim. Biri kelepçe takmak istedi, diğeri yerde sürükledi, imza atma zorunluluğum olmadığı gibi bir de yaka paça sürüklendim. Gidip darp raporu aldım, karakola gittim şikayetçi olmak için beni gece 01.00’den sabah 11.00’e kadar nezarethanede tuttular.”

(10/299) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 709 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 18 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

18 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt ve Meltem Selvi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 18 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/300) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 18 Ekim 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 29. kez gözaltına alınmış oldu.

(10/301) Ankara’da Gözaltına Alınan Halkevleri Yöneticileri…

17 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Mutlu Halkevi Şube Başkanı Seher Gümüşay, Mamak Halkevi Şube Başkanı Dilara Doğanbaş, Keçiören Halkevi Şube Başkanı Şebnem Kıymet Yar ve Eryaman Halkevi Şube Başkanı Şenay Yılmaz Güner, 18 Ekim 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı ile serbest bırakıldı.

(10/302) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

18 Ekim 2018 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında 24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP’den milletvekili adayı olan Orhan Ayhan, Özgür Genç Kadınlar (ÖGK) Merkezi Koordinasyon üyesi Alev Özkiraz, Barış Anneleri Meclisi Üyesi Medine Kaymaz’ın da aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alındı. 13 kişinin gözaltına alınma gerekçesinin 7 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen HDP Gençlik Konferansı’na katılmaları ve konferansta yapılan konuşmalar olduğu öğrenildi.

Alev Özkiraz’ın kaldığı eve yapılan baskın sırasında evde bulunan HDP MYK üyesi Emine Kaya’nın telefonuna da polis tarafından el konulduğu, bu duruma itiraz eden Alev Özkiraz ve Emine Kaya’nın polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Hazal Karabey, Orhan Ayhan, Alev Özkiraz, Aydın Yetim, Faruk Özer, Resul Sayan ve Göksal Özen.

(10/303) Gaziantep’te Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan 3 Kişi…

Tatillerini geçirmek üzere geldikleri Türkiye’den Avusturalya’ya gitmek üzere Gaziantep Havalimanı’na gelen aynı aileden C.K., Y.K. ve İ.K. isimli 3 kişinin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı bildirildi.

(10/304) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

18 Ekim 2018 tarihinde Van’ın Özalp ve İpekyolu ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltıların gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanlar: Ramazan Çalışkan, Mirhaç Akil, Nezir Önen, Hacı Koç, Abdi Giyci, Alaattin Giyci ve Şahin Giyci ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi.

(10 /305) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 2 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Dr. N.İ. ve Yrd. Doç. Dr. Eyüp Volkan Çidam) hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 18 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme iki davanın duruşmalarını da 26 Şubat 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Özlem Köseoğlu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Eralp Osman Erden) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 18 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Özlem Köseoğlu hakkında açılan davanın duruşmasını 17 Ocak 2018 tarihine; Eralp Osman Erden hakkında açılan davanın duruşmasını 22 Ocak 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülhan Balsoy ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr. Yonca Güneş Yücel) hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 18 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Gülhan Balsoy hakkında açılan davanın duruşmasını 6 Kasım 2018 tarihine erteledi. Yonca Güneş Yücel hakkında açılan davanın hangi tarihe ertelendiği öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile 32 akademisyen (Galatasaray Üniversitesi’nden Öğretim Görevlileri Olcay Kunal, T.A., Hakan Yücel, Arş. Gör. Başak Demir, Doç. Dr. Aslı Didem Danış ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Aygün; İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gizem Bilgin, Arş. Gör. Mehtap Balık Kaya, Arş. Gör. Pedriye Mutlu, Prof. Dr. Dinç Alada; Marmara Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Cansever Güner, Arş. Gör. Burcu Yılmaz Gündüz, Arş. Gör. Can Yalçın Armutçuoğlu, Prof. Dr. Hatice Günay Göksu, Doç. Dr. Leyla Şimşek Rathke; Özyeğin Üniversitesi’nden Dr. Ali Serdar; İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ayşe Zeynep Akalın, Nergis Perçinel, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Serdar; Kemerburgaz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülçin Balamir; Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Bozdağ Bucak, Yrd. Doç. Dr. Çağla Diner; Yıldız Teknik Üniversitesi’nden D.G.; Boğaziçi Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Can Candan, Prof. Dr. Rıfat Okçabol, Prof. Dr. Reşit Canbeyli, Prof. Dr. Berna Kılınç, Dr. Aslı Zeren, Yrd. Doç. Dr. Meral Demirel, Yrd. Doç. Dr. Ceren Özselçuk, Doç. Dr. Zeynep Gambetti, Yrd. Doç. Dr. Albert Ali Salah) hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme önceki celsede 32 akademisyen hakkında ayrı ayrı açılan davaların birleştirilmesine karar vermişti. Mahkeme Adalet Bakanlığı’ndan yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi uyarınca yapılması yönünde izin istenmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(10/306) HDP Milletvekillerinin ve HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ve HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, eski HDP Milletvekilleri Çağlar Demirel, Altan Tan, Ahmet Yıldırım, Ertuğrul Kürkçü, Mehmet Ali Aslan, Saadet Becerikli ve İdris Baluken hakkında Silvan Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Feleknas Uca ve Hüda Kaya hakkında milletvekili oldukları gerekçesiyle avukatları tarafından yapılan yargılamanın durdurulması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/307) Belediye Eş Başkanı ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Davalar…

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya ile belediye çalışanları Cuma Köylüoğlu, Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Halim Eryiğit, Can Tayan ve MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ile Neriman Uyar hakkında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Bekir Kaya duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutuklu bulunduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Bekir Kaya’yı 8 yıl 3 ay; Bekir Kıran, Çetin Çiftçi, Cuma Köylüoğlu, İdris Şaybak ve Neriman Uyar’ı 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca Zelal Tanlı, Mehmet Yalım Eryiğit ve Can Tayan’ın beraatına karar verdi.

(10/308) İstanbul’da HDP Yönetici ve Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP İstanbul eski İl Eş Başkanı Doğan Erbaş’ın da olduğu 2’si tutuklu 12 HDP üye ve yöneticisi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Doğan Erbaş ve Kasım Oba’nın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 14 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(10/309) Çorum’da CHP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Çorum’un İskilip ilçesi CHP İlçe Başkanı İzzet Burak Karaca hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla açılan davada, mahkeme İzzet Burak Karaca’yı 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 7 bin TL adli para cezasına çevirdi.

(10/310) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler Tunca Öğreten, Orhan Şahin, Mehmet Çağlar,  Perihan Mağden hakkında 14 Ekim 2015 tarihinde www.diken.com.tr haber sitesinde ve daha sonra Yurt gazetesinde yayınlanan bir röportaj nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 27 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/311) Edirne’de Yargılanan Alman Vatandaşı Sanatçı…

Alman vatandaşı sanatçı Saide İnaç hakkında Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olma’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ve ‘Atatürk’e hakaret’ iddialarıyla Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Saide İnaç duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Avukatların Saide İnaç’ın duruşmada hazır edilmesi yönündeki talebi mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme Saide İnaç’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Saide İnaç, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde HDP’nin çalışmalarına katılmak için geldiği Edirne’de 23 Haziran 2018 tarihinde gözaltına alınmış, 26 Haziran 2018 tarihinde ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı.

(10/312) 3. Havalimanı İşçilerine Destek Verdikleri İçin Yargılanan Kişiler…

İstanbul’da süren 3. havalimanı inşaatında çalışan işçilerin gözaltına alınmasına karşı 15 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde DİSK Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikalarının çağrısıyla yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 26 kişi hakkında ‘kanuna aykırı toplantı, yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme’ iddiasıyla hazırlanan iddianame Anadolu 32. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 18 Ekim 2018 tarihinde kabul edildi. Davanın ilk duruşması 11 Ocak 2019 tarihinde görülecek.

(10/313) Aysel Tuğluk’un Annesinin Cenazesindeki Olaylar ile ilgili Yargılanan Kişiler…

19 sanık hakkında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinin defni sırasında Ankara İncek Mezarlığı’nda yaşanan saldırıyla ilgili olarak Gölbaşı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Sanık ifadelerinin ardından mahkeme duruşmayı 27 Kasım 2018 tarihine erteledi

Mahkemenin 6 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında tutuklu olan 3 sanık tahliye edilmişti.

(10/314) Dilan Alp’in Polisin Gaz Fişeği Sonucu Yaralanması İle İlgili Açılan Soruşturmada Takipsizlik Kararı…

Dilan Alp, 2013 yılındaki 1 Mayıs kutlamalarına yönelik polis müdahalesi sırasında polisin attığı biber gazının başına isabet etmesi sonucu yaralanmıştı. Dilan Alp’in yaralanması ile ilgili açılan soruşturma hakkında, ‘gaz fişeğini sıkan polisin kimliğinin tespit edilememesi’ gerekçesiyle savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi.

Dilan Alp’in İçişleri Bakanlığı aleyhinde açtığı tazminat davası da İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

(10/315) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Habip Atasoy isimli KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski bir hakim hakkında Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Habip Atasoy’u 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

İlker Şahin isimli bir kişi hakkında Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan İlker Işık’ı 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Mehmet Çelikaslan isimli bir kişi hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Mehmet Çelikaslan’ı 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/316) Ankara’da İzin Verilmeyen Etkinlik…

21 Ekim 2018 tarihinde Ankara Kocatepe Camii’nde “Bediüzzaman Mevlidi” yapılması için Yeni Asya gazetesi tarafından Çankaya Müftülüğü’ne yapılan başvuruya müftülük tarafından “Belirtilen tarih ve saatte adı geçen camide mevlit okutma talebinizin uygun görülmedi” denilerek olumsuz yanıt verildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.