MENÜ
ANA SAYFA
x

19 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/190) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

18 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Heftanin bölgesine yönelik 26 Ekim 2019 tarihindeki hava harekatında 2 HPG militanının, Zap bölgesine yönelik 27 Ekim 2019 tarihindeki hava harekatında ise 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(11/191) Cezaevinde Açlık Grevi…

18 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların, maruz kaldıkları kötü muamele ve hak ihlallerini protesto etmek için 12 Kasım 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde oldukları öğrenildi. Mahpusların, ayakta sayıma zorlandıkları, sayımlar sırasında fiziksel şiddete maruz kaldıkları, gazete ve benzeri yayınların kendilerine verilmediği, keyfi disiplin soruşturmaları açıldığı ve bunların sonucunda disiplin cezaları verildiği, görüş haklarının sınırlandığı ve hastanede kelepçeli muayeneye zorlandıkları bildirildi.

(11/192) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatına ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle 11 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve tutuklanarak Bakırköy Kadın Cezaevi’ne götürülen Esin Kavruk’un Terörle Mücadele Şubesi’nin ve savcılığın talebi üzerine cezaevinden gözaltına alınmaya çalışıldığı öğrenildi. 11 Kasım 2019 tarihinde zorla Adli Tıp Kurumu’na götürülen, burada kendisinden DNA örneği alınmak istenen Esin Kavruk’un avukatı Gülizar Tuncer basında yer alan ifadelerinde şunları belirtmektedir: “Daha sonra 14 Kasım’da Bakırköy Cezaevi müdürü ve başgardiyan Esin’i çağırıyor ve yeni bir kararı -ki daha önceki de tebliğ edilmedi- sözlü olarak bildiriyor. Kendisi kabul etmezse savcılık ve TEM polisi talimatıyla zorla uygulamanın gerçekleşeceği söylenmiş. Esin durumu koğuştaki arkadaşlarına anlatınca, onlar da Esin’i kesinlikle polise teslim etmeyeceklerini söylemiş. Bunun üzerine cezaevi müdürü ve başgardiyan ‘o zaman biz robocop eşliğinde koğuşu basar, seni alır, kapının önünde bekleyen TEM polislerine teslim ederiz’ demişler”.

(11/193) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1105 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 18 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

18 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 18 Kasım 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/194) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

18 Kasım 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk ve Cemal Yıldırım polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Söz konusu 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/195) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

18 Kasım 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi’nin polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/196) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde 12 Nisan 2018 günü yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın (11) şüpheli ölümünün aydınlatılması için 17 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da Taksim Meydanı’nda Devrimci Liseliler tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 3 kişi (Şirin Yıldız, Harun Savğat ve Doğukan Uçan) 18 Kasım 2019 tarihinde serbest bırakıldı.

(11/197) İzmir’de Eyleme Polis Engeli…

İzmir Barosu tarafından “Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” kapsamında 18 Kasım 2019 tarihinde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine aynı yerde basın açıklaması yapıldığı öğrenildi.

(11/198) Hande Buse Şeker Davası…

Polis memuru V.H. hakkında trans kadın Hande Buse Şeker’i 9 Ocak 2019 tarihinde İzmir’de cinsel saldırıda bulunarak öldürdüğü iddiasıyla İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Kasım 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede sanık polis memurunun ‘olası kastla silahla yaralama’, ‘kasten öldürme’, ‘konutta silahla yağma’, ‘kişinin hatırasına hakaret’, nitelikli cinsel saldırı’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Kapalı görülen duruşmada mahkeme tanıkların bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine ve görüntülerin bilirkişi tarafından incelenmesine karar vererek duruşmayı 13 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(11/199) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin eski milletvekili Gülser Yıldırım hakkında, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin yapılan protestoya katıldığı gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Kasım 2019 tarihinde başlandı. Gülser Yıldırım duruşmaya Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme duruşmayı 3 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(11/200) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi İlyas Altan hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/201) Şırnak’ta Yasaklanan Broşür…

HDP Kadın Meclisi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için hazırlanan “Erkek ve Devlet Şiddetine Karşı İsyandayız” başlıklı broşürlerin dağıtımının Şırnak Valiliği tarafından yasaklandığı 18 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(11/202) İstanbul’da Yasaklanan Etkinlik…

Atılım gazetesinin 25. yılı için İstanbul’da Bostancı Kültür Merkezi’nde 22 Kasım 2019 tarihinde düzenlenmesi planlanan etkinliğin, İstanbul Valiliği tarafından 18 Kasım 2019 tarihinde yasaklandığı öğrenildi.

(11/203) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

18 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, aralarında HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin de bulunduğu 12 milletvekili hakkında 25 fezleke hazırlanarak TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu’na gönderildiği öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan HDP milletvekilleri: Pervin Buldan (2 fezleke), Sezai Temelli (1 fezleke), Ayşe Acar Başaran (1 fezleke), Berdan Öztürk (1 fezleke), Murat Sarısaç (1 fezleke), Salihe Aydeniz (1 fezleke), Semra Güzel (1 fezleke), Mahmut Toğrul (1 fezleke), Musa Farisoğulları (1 fezleke), Nuran İmir (1 fezleke), Sait Dede (13 fezleke).

Hakkında fezleke hazırlanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilli: Yüksel Özkan (1 fezleke).

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.