MENÜ
ANA SAYFA
x

19 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/211) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde devam etmekte olan askeri operasyonlar sırasında 2 askerin araç kazası sonucu 18 Kasım 2020 tarihinde öldüğünü açıkladı.

(11/212) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde mahpuslara sıcak su verilmediği, mahpuslara verilen suyun kirli olduğu öğrenildi.

(11/213) Ankara’da Tutuklanan Yazar…

2014 yılındaki Kobanê olayları ile ilgili Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 12 Kasım 2020 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan ve daha sonra Ankara’ya getirilen Kürt Edebiyatçılar Derneği yöneticisi yazar Nezir Çakan’ın 16 Kasım 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(11/214) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP ve TUAY-DER Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

18 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) yöneticilerinin de olduğu 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Sultanbeyli İlçe Eş Başkanı Alamettin Demir ve TUAY-DER yöneticisi Edip İrverdi ile Metin İbik, Hikmet Akdemir, Kenan Erdemir ve Abidin Kaplan.

(11/215) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişi…

18 Kasım 2020 tarihinde Urfa’nın Siverek ilçesinde yapılan ev baskınında 1 kişi (Şehriban Mimkara) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/216) Diyarbakır’da Baro Yönetim Kurulu Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Barosu’nun önceki dönem yönetim kurulu üyesi 11 avukat (Ahmet Özmen, Mahsum Bati, Nuşin Uysal Ekinci, Cihan Ülsen, Sertaç Buluttekin, Muhammet Neşet Girasun, Serhat Eren, İmran Gökdere, Velat Alan, Ahmet Dağ ve Nahit Eren) hakkında Diyarbakır 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Kasım 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede avukatların Baro tarafından 24 Nisan 2017 tarihinde yapılan açıklamada “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullandıkları, yapılan başka bir açıklamada “Kürdistan” ifadesini kullandıkları ve Hakkari’nin Oğul köyünde 1 sivil kişinin ölümüyle ilgili hazırlanan rapor gerekçesiyle TCK’nin 216. maddesine göre ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve TCK’nin 301. maddesine göre ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme, avukatların TCK’nin 301. maddesi uyarınca yapılan suçlamaların Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmadığı gerekçesiyle düşürülmesi yönündeki talebini reddetti. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 17 Şubat 2021 tarihine erteledi.

(11/217) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen HDP Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik harekatı ile ilgili açıklamaları ve DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçesiyle Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Kasım 2020 tarihinde devam edildi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Leyla Güven’in ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 21 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(11/218) Eski Belediye Eş Başkanı ve DBP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’a verilen 14 yıl 3 ay hapis cezası ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e verilen 15 yıl hapis cezası Antep Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in yeniden yargılanmasına 18 Kasım 2020 tarihinde Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutuldukları cezaevlerinden katıldı. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in ‘örgüt yöneticisi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 6 Ocak 2021 tarihine erteledi.

(11/219) Bursa’da Avukatların Yargılandığı Dava…

Aralarında avukatlar Levent Pişkin, Cahit Kırkazak ve Ayşe Batumlu’nun da olduğu 12 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Davayı izlemek üzere gelen ve aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu kişilerin mahkeme tarafından Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek mahkeme salonuna alınmadıkları öğrenildi. Mahkeme 12 kişinin de beraatına karar verdi.

(11/220) AYM’nin İşkence ve Kötü Muamele Kararı…

18 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), İzmir 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan mahpus Cem Kuru’nun 12 Temmuz 2017 tarihli başvurusunu karara bağladığı öğrenildi. Cem Kuru başvurusunda 9-12 Aralık 2016 tarihleri arasında el ve ayaklarından plastik kelepçe ile bağlanarak gözlem odasında tutulduğunu, iki infaz koruma memurunun işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığını bildirmişti. AYM kararında işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ve Cem Kuru’ya 20 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

(11/221) Haklarında Fezleke Düzenlenen Milletvekilleri…

18 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan 2 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi. Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

  • HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü (1 fezleke);
  • HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik (1 fezleke).

(11/222) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 69 kişiden 21’i 18 Kasım 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 48 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Niğde merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 kişiden 9’u 18 Kasım 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 16 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(11/223) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 18 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 116 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 4.215 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 18 Kasım 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 11.820, hasta sayısı ise 425.628 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.