MENÜ
ANA SAYFA
x

19 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/218) İHD Eş Genel Başkanı Gözaltına Alındı…

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan 19 Mart 2021 tarihinde Ankara’da gözaltına alındı.

Öztürk Türkdoğan ile ilgili 24 saat avukatla görüş yasağı getirildiği öğrenildi.

(03/219) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etmek için 18 Mart 2021 tarihinde Ankara’da yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 9 kişiyi (Melek Çetinkaya, Cemal Yıldırım, Nadire Demirkol, Zana Aksu, Muhammed Semih Karaoğlu, Halil İbrahim İlhan, Resul Kalyoncu, İbrahim Demir Yürek ve Adnan Vural) gözaltına aldı. Polisin gazetecilerin görüntü almasını engellediği öğrenildi.

9 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/220) Urfa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar’ın 18 Mart 2021 tarihinde Urfa Adliyesi’nin önünde yapmak istediği adalet nöbeti eylemine polis tarafından “araç ve yaya geçişini engellediği” gerekçesiyle izin verilmedi.

Engelleme üzerine savcı ile görüşmek isteyen Emine Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ve avukatlarının adliye binasına girişine polis tarafından ‘eylem yapacakları’ gerekçesiyle izin verilmedi. Konu ile ilgili tutanak tutularak polisler hakkında şikayette bulunulduğu öğrenildi.

Polisin adliye önünden uzaklaştırdığı Emine Şenyaşar’ın eylemini başka bir yerde devam ettirdiği öğrenildi.

(03/221) Ankara’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

18 Mart 2021 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında HDP üye ve yöneticisi 10 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP Ankara Kadın Meclisi Sözcüsü Zeyno Bayramoğlu, HDP Parti Meclisi üyesi Ali Özkan, HDP Eskişehir İl Eş Başkanı Şükriye Ercan, HDP il yöneticisi Bedirye Irmak, HDP Çankaya İlçe Eş Başkanı Ramazan Karakoç, HDP Mamak İlçe Eş Başkanı Mustafa Uğur Akkaya, HDP Mamak ilçe yöneticisi Laleş Ekmen ile Hüseyin Gevher ve Betül Koca.

Gözaltına alınan 10 kişi ile ilgili 24 saat avukat görüş yasağı getirildiği öğrenildi.

(03/222) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP, TJA Üye ve Yöneticileri…

18 Mart 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

Gözaltına alınanların isimleri: HDP Parti Meclisi üyesi Azad Polat, HDP Gençlik Meclisi üyesi Berfin Can, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Hediye Yayık ve Ruşen Sarısak.

(03/223) Aydın’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Aydın İl Eş Başkanı Elvan Öziş 18 Mart 20218 tarihinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/224) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hazal Ocak, foto muhabir Vedat Arık, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça ve Yazı İşleri Müdürü İpek Özbey hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un kiraladığı vakıf arazisine yaptırdığı binaların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasına dair yapılan haber nedeniyle İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Mart 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede gazetecilerin ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un davaya katılma talebini kabul etti ve duruşmayı 24 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(02/225) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Arif Aslan hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Mart 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede Arif Aslan’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Arif Aslan’ın beraatına karar verdi.

(03/226) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

18 Mart 2021 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alınan 1 kişi aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

18 Mart 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 67’si KHK ile meslekten ihraç edilmiş, 1’i emekli ve 7’si halen aktif görevde olan 75 emniyet personeli hakkında gözaltı kararı verildiği ve bu kişilerin yakalanması için 16 ilde operasyonlar düzenlendiği öğrenildi.

(03/218) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 18 Mart 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 81 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 902 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 20.049 olduğu belirtildi.

Buna göre 18 Mart 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 29.696 vaka sayısı ise 2.930.554 oldu.

18 Mart 2021 tarihinde Samsun’da eczacı Lamina Yüksel ve İzmir’de Dr. Gürdal Gönenç olmak üzere 2 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından 19 Mart 2021 tarihinde yayınlanan rapora göre Covid-19 salgının birinci yılında, Türkiye’de ilk vakanın yaşandığı 11 Mart 2020 ile 10 Mart 2021 tarihleri arasında Covid-19 nedeniyle en az 861 işçi hayatını kaybetti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.