MENÜ
ANA SAYFA
x

2 – 3 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 – 3 Kasım Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/012) İstanbul’da Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

2 Kasım 203 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınında Pınar Birkoç isimli bir kişinin polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

(11/013) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzincan T Tipi Cezaevi’nde tutulan Selami Üstündağ isimli mahpusun çıplak arama dayatmasına karşı çıktığı için fiziksel şiddete maruz kaldığı ve daha sonra Samsun Kavaklı S Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(11/014) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 2 Kasım 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından  Kasım 2023 tarihlerinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/015) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde yapılan “Filistin’den Rojava’ya halklar direniyor” eylemine müdahale eden polis 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar 2 Kasım 2023 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/016) İstanbul’da Tutuklanan Eski Milletvekili…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, 1 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Havalimanı’nda Ankara Merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Hüda Kaya aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/017) Gözaltına Alınan Gazeteci…

1 Kasım 2023 tarihinde “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu yargı raporunda neler var?” başlıklı yazsında ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alınan T24 yazarı Tolga Şardan, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/018) Gözaltına Alınan Gazeteci…

Halk TV muhabiri Dinçer Gökçe, 1 Kasım 2023 tarihinde “Çete lideri olmakla suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner’e tahliye kararı” başlıklı haberde ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alındı. Dinçer Gökçe aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/019) Balıkesir’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Cengiz Erdinç 2 Kasım 2023 tarihinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla gözaltına alındı. Cengiz Erdinç 3 Kasım 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/020) Edirne’de Gözaltına Alınan Yazar…

Yazdığı bir yazı gerekçe gösterilerek hakkında açılan davada ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan yazar Dilşa Kocakaya 1 Kasım 2023 tarihinde Edirne’de gözaltına alındı ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/021) İstanbul’da Gözaltına Alınan Dernek Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

Halkın Hukuk Bürosu, 2 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da aralarında Esenyurt Dersimliler Derneği Başkanı Özgür Karakoç’un olduğu 6 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Özgür Karakoç, Hasan Karapınar, Sadegül Çavuş Çiftçi, Dilber Özdemir, Pınar Birkaç, Erkan Yıldırım.

(11/022) Kocaeli’nde Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

1 Kasım 2023 tarihinde Kocaeli’nin İzmit ilçesinde O. M. isimli bir kişinin “Hilafet geri gelmeli. 100’üncü yılı kutlanacak batıl sistem, benim için hiçbir anlam ve değer ifade etmiyor. Allah’ın sözünün üstüne söz söyleyen tüm sistem ve liderleri reddediyorum” şeklindeki sosyal medya paylaşımında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ iddiasıyla gözaltına alındı ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/023) Kocaeli’nde Tutuklanan Kişi…

2 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Kocaeli’nin Körfez ilçesinde katıldığı bir törendeki konuşmasında yer alan “Cumhuriyet’le birlikte İslam alimlerinin asılması kararları verildi. Halifelikler kalktı, medreseler kapatıldı, tekkeler kapatıldı. Alfabeler değiştirildi. Her şeyi bilen Müslüman hiçbir şey bilmez oldu (…) Sevdikleri adamlar hiç de sevilecek adamlar değil. Anneler; siz eğitin çocuklarınızı” şeklindeki ifadeler nedeniyle gözaltına alınan ve sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan M. Ö. isimli bir kişi savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındığı ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘Atatürk’e hakaret’ suçlarından tutuklandığı öğrenildi. Bir camide imam olarak görev yapan M. Ö. hakkında ayrıca idari soruşturma da açıldığı bildirildi.

(11/024) İstanbul’da Yargılanan Gazete Çalışanları…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı İhsan Yaşar, İshak Yasul, Mehmet Ali Çelebi, Mizgin Fendik, Pınar Tarlak, Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Urun hakkında açılan davada verilen kararların İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine davanın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 1 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 6 kişinin ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt yayınlarını basma’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘suç ve suçluyu övme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 12 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/025) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Jinnews muhabiri Nazlıcan Yıldız hakkında İzmir 21. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Nazlıcan Yıldız’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Nazlıcan Yıldız hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 7 Aralık 2023 tarihine erteledi.

Nazlıcan Yıldız 6 Şubat 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 7 Şubat 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı ve davanın 11 Nisan 2023 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(11/026) Ağrı’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri Abdullah Kaya hakkında Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Abdullah Kaya’nın ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek, isteyerek yardım etme’, ‘zincirleme örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 19 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(11/027) İstanbul’da Gazeteci Hakkında Soruşturma…

Bianet editörü Evrim Kepenek hakkında Maraş merkezli deprem ile ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle İstanbul Başsavcılığı tarafından ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ ve ‘‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddialarıyla soruşturma açıldığı ve Evrim Kepenek’in 3 Kasım 2023 tarihinde soruşturma kapsamında Basın Suçları Savcılığı’na ifade verdiği öğrenildi.

(11/028) Ankara’da Gazeteciler Hakkında Soruşturma…

2 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, BirGün gazetesinin internet sayfasının yayın koordinatörü Uğur Koç, BirGün gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin ve muhabir İsmail Arı hakkında gazetede çıkan haberlerde “yanıltıcı bilgiyi alenen yaydıkları’ ve ‘hakaret ettikleri’ iddialarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

(11/029) Van’da Yargılanan Hak Savunucuları ve Siyasi Parti Yöneticisi…

Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi eski başkanı Ömer Işık ile MAZLUM-DER eski yöneticisi Yakup Aslan’ın da olduğu 9 kişi hakkında [Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İpekyolu İlçe Eş Başkanı Behice Abi, İHD Van Şubesi eski başkanı Ömer Işık, Salih İpek, Harun Okay, Yılmaz Berki, Atilla Kumli, Yakup Aslan, Evin Keskin ve Abdulkerim Bayıt] hakkında 2013 yılında İHD’nin çağrısıyla çözüm sürecine ilişkin sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden oluşan bir izleme heyeti oluşturdukları gerekçesiyle Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 kişiyi (Behice Abi, Evin Keskin, Ömer Işık, Salih İpek, Yakup Aslan ve Yılmaz Berki) 6 yıl 3 ay ve 3 kişiyi de (Abdulkerim Durmaz, Harun Okay ve Atilla Kumli) 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

9 kişi 3 Haziran 2022 tarihinde gözaltına alınmış, 6 Haziran 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmış ve davanın 20 Eylül 2023 tarihinde görülen ilk duruşmasında serbest bırakılmıştı.

(11/030) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

20 Mayıs 2022 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 70 kişi hakkında İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede sanıkların ‘polise mukavemet’ ve ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlarında cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 23 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/031) Hrant Dink Davası…

Agos Gazetesi’nin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili, aralarında cinayetin azmettiricilerinden Yasin Hayal ve eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ile Ali Fuat Yılmazer’in de olduğu 15 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan yeni davanın görülmesine 1 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede sanıkların ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘örgüt üyesi olma’, ‘kasten öldürme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Duruşmada Cumhurbaşkanı’nın davaya katılma talebini kabul eden mahkeme duruşmayı 10 Ocak 2024 tarihine erteledi.

(11/032) Vartinis Katliamı Davası…

Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova (Vartinis) beldesinde, 17 Mayıs 1993’te Öğüt ailesinden 9 kişinin askerlerin evlerini ateşe vermesi sonucu yanarak ölmesiyle ilgili davada verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine, söz konusu dönemin Hasköy Jandarma Karakol Komutanı olan eski Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu hakkında açılan davanın yeniden görülmesine Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 4 Aralık 2023 tarihine erteledi.

Davanın 1 Mart 2016 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme 4 sanığın da beraatına hükmetmiş, Yargıtay 1. Ceza Dairesi 26 Ocak 2023 tarihinde 3 sanık için beraat kararını onamış, 1 sanık yönünden ise kararı bozmuştu.

(11/033) Elazığ’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru Ö. F. T. hakkında gazeteci Ardıl Batmaz’ın Elazığ’da haber takibi sırasında fiziksel şiddete maruz kalması ile ilgili Elazığ 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede sanık polis memurunun ‘basit yaralama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Sanık polis memurunun savunmasının ardından mahkeme duruşmayı 23 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/034) İstanbul’da Polis Tarafından Basılan Kültür Merkezi…

İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi 1 Kasım 2023 tarihinde polis tarafından basıldı. Baskında binada bulunan ve aralarında Grup Yorum üyelerinin de olduğu 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Rezzan Şengül, Fırat Kaya, Rıdvan Akbaş, Vedat Doğan, Hakan İnci, Eser Çelik, Barış Yüksel, Seher Adıgüzel, Sevcan Akdoğan.

(10/035) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 3 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi ve benzeri eylem ve etkinliklerin 4 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(11/036) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Yargıdaki rüşvet iddiasıyla ilgili haberlere ilişkin silme kararı verilmesi ile ilgili toplam 161 haber ve içeriğin İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Kasım 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Bir babanın kızıyla ilgili sosyal medya paylaşımlarına ilişkin https://www.yenicaggazetesi.com.tr, https://www.superhaber.com, https://www.hurriyet.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere Balıkesir 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Kasım 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Devlet korumasındaki Ezidi çocuk ile ilgili haberlere erişim engeli getirilmesine ilişkin https://www.diken.com.tr, https://www.evrensel.net, https://artigercek.com internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Kasım 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Tutuklanan gazeteci Tolga Şardan’ın https://t24.com.tr internet sitesinde yer alan “”MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu “Yargı raporunda neler var?” başlıklı yazısına İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Kasım 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesin hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.