MENÜ
ANA SAYFA
x

2 – 4 Eylül 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 – 4 Eylül Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/007) Ağrı’da Korucuların Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

2 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bağlı Akbaraza köyünde 3 çocuğun S. K. isimli bir korucunun fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Olayda bir çocuğun iki kolunun da kırıldığı ve diğer 2 çocuğun ise vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi.

(09/008) Ankara’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

3 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aybars Kıvrak isimli bir kişinin Ankara’da aracını durduran sivil giyimli 4 polis memurunun fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Daha sonra gözaltına alınan Aybars Kıvrak’ın ‘polise mukavemet’ suçundan tutuklandığı bildirildi.

(09/009) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 1 Eylül 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/010) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları tarafından 2 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin olduğu 32 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını engellediği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Ali Ocak, Ali Şahin, Ali Tosun, Aslı Tokanay, Begali Kurnaz, Besna Tosun, Davut Arslan, Deniz Aytaç, Doğan Özkan, Doğu Kaan Uçan, Esra Yılmaz, Evrim Şerifoğlu, Fatma Akaltun, Funda Şahin, Gülseren Yoleri, Hanife Yıldız, Hasan Karakoç, Hatice Onaran, Hüseyin Aygül, İsmail Yücel, Leman Yurtsever, Maside Ocak, Mete Demircigil, Mikail Kırbayır, Nazım Dikbaş, Ömer Kavran, Perihan Deniz, Roza Kahya, Rüya Kurtuluş, Salim Derelioğlu, Semiha Arı, Taylan Bekin.

(09/011) Van’da Cumartesi Anneleri ile Dayanışma Eylemine Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları ile dayanışma için İHD Van Şube’sinin çağrısı üzerine 2 Eylül 2023 tarihinde Van’da yapılmak istenen basın açıklamasına valiliğin yasaklama kararını gerekçe gösteren polis tarafından izin verilmedi. Polisin müdahalesi sonucu bina dışına çıkamayan üyeler basın açıklamasını İHD Van Şube’sinin bulunduğu binanın girişinde yapmak zorunda kaldılar.

(09/012) İstanbul’da Etkinliğe Polis Müdahalesi…

3 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’un Ataşehir ilçesine bağlı 1 Mayıs mahallesinin kuruluş yıldönümü için yapılacak festivale katılmak için toplananlara üzerinde İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafının olduğu flamaları gerekçe göstererek müdahale eden polis en az 27 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. İsimleri öğrenilemeyen gözaltına alınan kişilerin tamamı aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(09/013) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Van’ın Özalp ilçesine bağlı Çamurlu kırsal mahallesinde gözaltına alınan 3 kişi (Ömer Kılıççeken, Sami Kılıççeken ve Abdurrahman Bedir) 2 Eylül 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/014) Bursa’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için 12 Haziran 2022 tarihinde Bursa’da yapılan eylemi takip ettiği sırada gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ergin Çağlar hakkında İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Ergin Çağlar’ın ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme dava ile ilgili görevsizlik kararı verdi ve dosyanın Bursa 29. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(09/015) Diyarbakır’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru H. A. hakkında Cihan Can isimli kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Eylül 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme, sanık polis memurunu ‘taksirle ölüme sebep olma’ suçundan 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 21.200 TL para cezasına çevirdi.

Cihan Can isimli kişi, 27 Aralık 2019 tarihinde Diyarbakır’da Turgut Özal Bulvarı’nda H. A.’nın sürdüğü polis aracının çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

(09/016) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 1 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetleri 2 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasakladı.

(09/017) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 2 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla 13 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

2 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’da 8 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.