MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Ağustos 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Ağustos 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/008) Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Ağustos 2023 tarihinde Urfa’nın Karaköprü ilçesinde zırhlı bir polis aracının bilinmeyen bir nedenle devrilmesi sonucu 1 polis memurunun (Ramazan Kütük) yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede öldüğü öğrenildi.

(08/009) Hatay’da Yaralanan Askerler…

1 Ağustos 2023 tarihinde Hatay’ın Dörtyol ilçesinden İskenderun ilçesine giden askeri bir aracın yaptığı kaza sonucu 10 askerin yaralandığı öğrenildi.

(08/010) İstanbul’da Fobik Saldırıya Maruz Kalan Trans Kadın…

31 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Atiye Güney isimli trans kadının İstanbul’un Pendik ilçesinde kimliği belirsiz 3 kişinin saldırısına maruz kaldığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. Saldırıda Atiye Güney’in yanında bulunan bir başka kişinin daha yaralandığı bildirildi. Basında yer alan haberlerde, saldırı öncesinde Atiye Güney’in yaşadığı mahallede yaşayan kişiler ile mahalle muhtarı tarafından tehdit ve taciz edildiği belirtildi. Atiye Güney basında yer alan konuyla ilgili açıklamasında şunları belirtti: “Eve bir şeyler almak için markete gittim. Sanırım 19:00 civarıydı. Bir anda biri saçımı çekti, ben sevgilim şaka yapıyor sandım ama arkamı döndüğümde 3 adam olduğunu fark ettim ve beni dövmeye başladılar. Biri gözüme yumruk attı, biri saçlarımı çekti. Bağırmaya başlayınca üçü de kaçtı (…) Sevgilime yaşadıklarımı anlattım, o sırada beni darp eden üç adamı gördüm, sevgilime gösterdim. Sevgilim yanlarına gidip bana niye bunu yaptıklarını sorunca bu defa onu da darp ettiler, kolunu kırdılar.”

(07/011) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 1 Ağustos 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/012) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Ankara Kadın Platformu tarafından 1 Ağustos 2023 tarihinde Ankara Sincan Cezaevi önünde yapılan basına açılamasına polis müdahale etti. Basın açıklaması için hazırlanan pankartın polis tarafından yırtıldığı müdahale sırasında basın açıklamasına katılan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekillerinin de fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

(08/013) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

1 Ağustos 2023 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yapılan ev baskınında 1 kişi (İ. Cin) isimli bir kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/014) Şırnak’ta Sivil Giriş ve Çıkışlara Yasaklanan Bölgeler…

Şırnak Valiliği 27 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Uludere ilçesi sınırlarında bulunan Mujili Sırtı, Gilatte Deresi, Dolap Tepe, Meme Tepe, Berereş Tepe, Uç Tepe, Kel Tepe, Beyazsu Tepe, Çalı Tepe, Meşkul Tepe ve Dona Tepe bölgelerine sivil kişilerin giriş ve çıkışlarını ve bu bölgelerde sivil faaliyetleri 27 Temmuz 2023 ile 10 Ağustos 2023 tarihleri arasında yasakladı.

Şırnak Valiliği 29 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Beytüşşebap ilçesi sınırlarında bulunan Red Deresi, Öküzburun Tepe, Siyahçeşme Dere, Ballı Deresi bölgelerine sivil kişilerin giriş ve çıkışlarını ve bu bölgelerde sivil faaliyetleri 29 Temmuz 2023 ile 4 Ağustos 2023 tarihleri arasında yasakladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.