MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/017) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

30 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle polisin ateş açması sonucu Çetin Kaya isimli bir kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak ismi açıklanmayan bir polis memurunun 1 Aralık 2021 tarihinde tutuklandığı öğrenildi.

Basında yer alan haberlerde ayrıca Çetin Kaya’nın ters kelepçelendikten sonra ensesinden vurulduğu iddia edildi. Yine basında yer alan haberlerde Çetin Kaya’nın yakınlarının olay yerindeki güvenlik kameralarının çektiği görüntüleri izleme talebine polisin söz konusu kameraların devre dışı olduğu yanıtını verdiği belirtildi.

(12/018) Antalya’da Sokak Röportajı Nedeniyle Tutuklanan Muhabir ve Diğer Kişi…

Antalya’da “Kendine Muhabir” isimli Youtube kanalı üzerinden sokak röportajları yayınlayan Hasan Köksoy ve röportaj yaptığı bir kişinin 1 Aralık 2021 tarihinde gözaltına alındığı ve 2 kişinin aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(12/019) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

1 Aralık 2021 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında 16 kişi ‘örgüt üyesi olmak’, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak’ ve ‘örgüte yardım etmek’ iddialarıyla gözaltına alındı.

(12/020) Batman’da Gözaltına Alınan Belediye Meclisi Üyesi ve Diğer Kişiler…

26 Kasım 2021 tarihinde Batman’da gözaltına alınan 6 kişiden 1’i (Mahşur Bekleviş) 1 Aralık 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişi [Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Sedef Özdemir, Batman Belediye Meclisi Üyesi Vahibe Çelik, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman il yöneticisi Sedat Yıldız, HDP üyeleri Sevcan Öz ile Berivan Altun] ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/021) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2021 tarihinde Mardin’de gözaltına alınan 45 kişiden 9’u 1 Aralık 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 36 kişi 28 Kasım ve 30 Kasım 2021 tarihlerinde serbest bırakılmıştı.

(12/022) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hazal Ocak, foto muhabir Vedat Arık, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça ve Yazı İşleri Müdürü İpek Özbey hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un kiraladığı vakıf arazisine yaptırdığı binaların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasına dair yapılan haber nedeniyle İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Aralık 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede gazetecilerin ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 31 Mart 2022 tarihine erteledi.

(12/023) Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Haklarında Soruşturma Açılan CHP Üyeleri…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından hazırlanan “Sabıka Holding” başlıklı broşür nedeniyle CHP yöneticisi 7 kişi hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve bu kişilerin 1 Aralık 2021 tarihinde savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

(12/024) İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiasıyla İlgili CİMER’e Yapılan Başvuru…

18 Kasım 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir kişinin polis tarafından ters kelepçelenip yere yatırılması ve bu sırada işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalması ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Sistemi’ne (CİMER) yapılan başvuruya “konunun disiplin yönünden değerlendirilmesi amacıyla başvurunuzun Hukuk İşleri ve Soruşturma Şube Müdürlüğümüze sevki sağlanmıştır” yanıtı verildiği öğrenildi.

(12/025) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://kizilbayrak56.net internet sitesine Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Kasım 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Etkin Haber Ajansı’na ait https://www.etha26.com internet sitesine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Kasım 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://umutgazetesi36.org internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Kasım 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://kizilbayrak57.net internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Kasım 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/026) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

1 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle 13 milletvekili hakkında hazırlanan toplam 16 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

 • Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
 • HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan (2 fezleke)
 • HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk
 • HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç (3 fezleke)
 • HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü
 • HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun
 • HDP Van Milletvekili Sezai Temelli
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ
 • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
 • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
 • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
 • HDP Siirt Milletvekili Sıdık Taş.

(12/027) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 30 Kasım 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 196 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 22.556 olduğunu açıkladı.

Buna göre 1 Aralık 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 77.038, vaka sayısı ise 8.818.144 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.