MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/022) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Haziran 2020 tarihinde Siirt’in Pervari ilçesi kırsal alanında askeri bir aracın bilinmeyen bir nedenle devrilmesi sonucu 2 askerin öldüğü 6 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(0/023) Ankara’da Yaşamını Yitiren Kişi…

1 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, 31 Mayıs 2020 tarihinde Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Barış Çakan isimli bir kişinin Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle 3 kişinin saldırısına uğradığı iddia edildi. Saldırı sonucu kalbine aldığı bıçak darbesi sonucu ağır yaralanan Barış Çakan, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili aynı gün içinde yaptığı açıklamada Ankara Valiliği şunları belirtti: “İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır.”

Barış Çakan’ın öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 3 kişi (K. Y., A. B. ve Ö. Y.) 1 Haziran 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(06/024) Diyarbakır’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bir polis memurunun öldüğü olayla ilgili olarak gözaltına alınan 3 kişinin (M. E. C., M. A., F. A.) götürüldükleri Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddialarına ilişkin olarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü 1 Haziran 2020 tarihinde şu açıklamayı yaptı: “Olayın faili M. E. C. isimli şahıs, yakalandıktan sonra ilgili adli birime intikal ettirmek üzere elleri önden kelepçelenmek suretiyle ekip otosuna bindirilmiş[tir] (…) kendisinin ve görevlilerimizin güvenliğini sağlamak adına daha detaylı arama yapılacağı esnada direnmesi üzerine orantılı güç kullanılarak kıyafetleri çıkartılmış[tır] (…) Bazı sosyal medyada hesaplarında paylaşılan görüntü üst arama işlemi esnasında çekilmiş olup, konu ile ilgili idari tahkikat, tespit edildikten hemen sonra başlatılmıştır.”

İşkence ve diğer kötü muamele iddialarıyla ilgili olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir yazılı soru önergesi verdi.

(06/025) Adana’da Gözaltında Tehdit Edilen Kişiler…

1 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’nın Seyhan ilçesinde İbrahim Kaypakkaya için yapılan anma etkinliğine katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan Ulaş Can ve Taylan Arguş isimli 2 kişinin gözaltına alındıktan sonra götürüldükleri Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde “Yaptığınız eylemlere dikkat edin. Bir dahaki gelişinizde TEM’den kolay çıkamazsınız” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

2 kişinin ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(06/026) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Haziran 2020 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Güvenpark’ta Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük için yapılmak istenen anma etkinliğine müdahale eden polis 21 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak göz atına aldı.

İsimleri öğrenilemeyen gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/027) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1301 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Haziran 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(06/028) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

28 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/029) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Haziran 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan 1 kişi (Mahmut Konuk) fiziksel şiddet kullanılarak eylem alanından uzaklaştırıldı.

(06/030) Hatay’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hatay’ın Samandağ ilçesinde evine yapılan polis baskını sırasında kalp krizi geçiren Edibe Özçelik’in 20 Ocak 2020 tarihinde yaşamını yitirmesi ile ilgili 1 Haziran 2020 tarihinde Samandağ Abdullah Cömert Parkı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 1 kişiyi (Ümit Özçelik) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/031) Artvin’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişi…

1 Haziran 2020 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde yapılan Metin Lokumcu anmasında atılan sloganlarda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla aynı gün gözaltına alınan Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Dursun Ali Koyuncu, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/032) Hrant Dink Vakfı’na Yönelik Tehdit…

1 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hrant Dink Vakfı’na 31 Mayıs 2020 tarihinde ikinci bir tehdit mesajının daha geldiği öğrenildi. Vakfın avukatlarından Fethiye Çetin basında yer alan ifadelerinde şunları belirtti: “Şüphelinin eylemi, münferit, bireysel bir eylem değildir. Bize gelen ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sloganlı tehdit Hrant Dink cinayeti döneminde de kullanılmıştı”. Hrant Dink Vakfı 29 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile 27-28 Mayıs 2929 tarihlerinde kendilerine ve Rakel Dink’e yönelik e-mail yoluyla ölüm tehditleri geldiğini duyurmuştu. Söz konusu tehdit içerikli e-maile ilişkin olarak 30 Mayıs 2020 tarihinde Konya’nın Selçuklu ilçesinde gözaltına alınan 1 kişi (H. A.) 31 Mayıs 2020 tarihinde mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(06/033) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Şırnak’ta gözaltına alınan 8 kişiden 1’i 1 Haziran 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı, 7 kişi ise serbest bırakıldı.

(06/034) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 1 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 23 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 827 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 1 Haziran 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.563 ve vaka sayısı ise 164.769 oldu.

Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler, 65 yaş üstü kişiler ile 18 yaş altı kişilere yönelik sokağa çıkma yasağı hariç olmak üzere 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla kaldırıldı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.