MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/015) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

1 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gezi eylemlerinin yıldönümü dolayısıyla 31 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan eylemler sırasında gözaltına alınan 4 kişinin götürüldükleri İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi.

Müvekkilleriyle görüşmek için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne giden avukatlar basında yer alan açıklamalarında şunları belirtti: “4 kişi nezarethaneden çıkarılarak ayrı bir odaya alındı. Odadan ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ sloganları ve çığlıklar duyuldu. Kapıyı yumruklamamıza, avukatlar olarak oraya yığılmamıza rağmen kapıyı açmadılar. İçeriden işkence sesi gelmeye devam etti, işkenceci polisler kapıya gelen amirlerine dahi kapıyı açmadılar. İçeri girdiğimizde müvekkillerimizin üstündeki kıyafetler parçalanmış, vücutlarının pek çok yerinde işkence izi bulunuyordu.”

(06/016) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

1 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Erzurum H Tipi ve Trabzon Beşikdüzü T Tipi cezaevlerinde Meclis TV yayınının cezaevi idareleri tarafından yasaklandığı öğrenildi.

1 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’nde mahpuslara Yeni Yaşam, Birgün ve Evrensel gazetelerinin verilmediği öğrenildi.

(06/017) İstanbul ve Ankara’da Gezi Eylemlerine Polis Müdahalesi…

Gezi eylemlerinin yıldönümü dolayısıyla 1 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da yapılan anma etkinliğine müdahale eden polis 46 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar 2 Haziran 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

31 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan eylemlere yönelik polis müdahalelerinde gözaltına alınan 170 kişi 1 Haziran 2022 tarihinde 4’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

(06/018) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Haziran 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(06/019) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 1 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(06/020) Şırnak’ta Eyleme Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri hakkında Ankara’da devam etmekte olan Kobanê Davası ile ilgili 31 Mayıs 2022 tarihinde Şırnak’ta yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 5 kişi (HDP Merkez İlçe Eş Başkanı Kamuran Demir, HDP Uludere İlçe Eş Başkanı Zilan Yaman, HDP Kumçatı Beldesi Eş Başkanı Zozan Deniz, HDP Silopi İlçe yöneticisi Tuncay İnal ve Dursun Çakır) 1 Haziran 2022 tarihinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

(05/021) İstanbul’da Belediye Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul’da alınan sonuçların iptali sonrasında Yüksek Seçim Kulu üyeleri ile ilgili sarf ettiği iddia edilen sözler nedeniyle İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Haziran 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Ekrem İmamoğlu’nun ‘kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret’ suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 21 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(05/022) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi Avukat Barkın Timtik hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen kararın Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde bozularak 2 avukat hakkındaki dosyanın İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmekte olan başka bir dosya ile birleştirilmesine karar verilmesi üzerine davanın yeniden görülmesine 1 Haziran 2022 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Oya Aslan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 7 Eylül 2022 tarihine erteledi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi 18 Mart 2019 tarihinde tutuksuz yargılanan avukatlar Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen’in ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına; aynı suçtan Ahmet Mandacı ile Zehra Özdemir’in ayrı ayrı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ve haklarına yurtdışı yasağı uygulanmasına karar vermişti. Mahkeme o dönem Oya Aslan ile Günay Dağ’ın “firari” olmalarından dolayı savunmalarının alınmamış olması nedeniyle dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Özgür Yılmaz ve Ebru Timtik’in 13 yıl 6 ay; Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’in 12 yıl; Engin Gökoğlu, Aytaç Ünsal, Süleyman Gökten’in 10 yıl 6 ay; Aycan Çiçek ve Naciye Demir’in 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetmişti. Yargıtay 3 avukat (Barkın Timtik, Selçuk Kozağaçlı ve Ezgi Çakır) hakkındaki hükümler hariç olmak üzere verilen cezaları onamıştı.

ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları 8 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınış ve 13 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Haklarında açılan davanın 14 Eylül 2018 tarihinde görülen duruşmasında 17 avukat hakkında verilen tahliye kararına savcılığın yaptığı itiraz sonucu 6 avukat (Selçuk Kozağaçlı, Ahmet Mandacı, Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Behiç Aşçı) 16 ve 17 Eylül 2018 tarihlerinde mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Oya Aslan ise 27 Aralık 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

(06/023) Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne Açılan Kapatma Davası…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne İstanbul 13. Asiye Ceza Mahkemesi’nde açılan kapatma davasının görülmesine 1 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile İstanbul, Gaziantep, Ankara, Eskişehir, İzmir, Kocaeli, Kırklareli, Adıyaman, Diyarbakır ve Tekirdağ Barolarının davaya müdahil olma taleplerini reddeden mahkeme, dernek yöneticileri hakkındaki tüm soruşturma ve kovuşturma dosyalarının istenmesine karar verdi ve duruşmayı 5 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(06/024) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Uğur Dündar hakkında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden açılan davanın karar duruşması 1 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Uğur Dündar’ı 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bunu 10.500 TL adli para cezasına çevirdi.

(06/025) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili firari sanık Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali hakkında Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme siyasi parti ve örgütlerin davaya müdahil olma talebini reddetti ve duruşmayı 5 Aralık 2022 tarihine erteledi.

(06/026) AİHM’nin Af Örgütü Onursal Başkanı’nın Başvurusuna İlişkin Kararı…

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Af Örgütü Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın yaptığı başvuruyu 31 Mayıs 2022 tarihinde karara bağladı. Kararda 2017 yılında tutuklanan Taner Kılıç’ın özgürlük ve güvenlik hakkı, makul şüphe, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine, Türkiye’nin Taner Kılıç’a 8 bin 500 Euro maddi, 16 bin Euro manevi ve 10 bin Euro mahkeme giderleri olmak üzere 24 bin 500 Euro tazminat ödemesine hükmedildi.

(06/027) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

1 Haziran 2022 tarihinde Manisa’da 4 kişi gözaltına alındı.

(06/028) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 salgını ile ilgili verilen 1 Haziran 2022 itibarıyla haftalık olarak yayınlanacağını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.