MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/009) Antep’te Yaşamını Yitiren ve Yaralanan Mülteciler…

30 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep’in Şehitkamil ilçesinde bir dinlenme tesisinde durdurulan bir yakıt tankerinin içinde Afganistan vatandaşı 52 mültecinin taşındığı, 52 mülteciden 2’sinin yaşamını yitirmiş ve 7’sinin yaralanmış halde bulunduğu öğrenildi. Yaralı mültecilerin tedavi için hastaneye kaldırıldığı, araç sürücüsünün ise gözaltına alındığı bildirildi.

(04/010) Kocaeli’nde İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişi…

2 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli’nin Darıca ilçesinde eşinin telefon çağrılarıyla taciz edildiği iddiasıyla 26 Mart 2024 tarihinde Darıca Merkez Karakolu’na giden D. I. isimli kişinin çağrıları yapan kişinin polis memuru olduğunun ortaya çıkması üzerine karakolda bulunan polisler tarafından fiziksel şiddete maruz bırakıldığı, fiziksel şiddeti telefonuyla görüntüye alan D. I.’nın polisler tarafından tehdit edilerek görüntüleri silmek zorunda bırakıldığı, götürüldüğü Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde hekimin odasına kendisinden önce polislerin girerek doktorla görüştüğü ve D. I.’ya hekim tarafından verilen tıbbi raporun maruz bırakıldığı işkence ve diğer kötü muameleyi belgelemediği öğrenildi.

(04/011) Cezaevinden Tahliye Edildikten Sonra Haber Alınamayan Mahpus…

1 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzincan L Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 13 Mart 2024 tarihinde tahliye edildikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ali Veli isimli Suriye vatandaşı bir mahpusun ailesinin kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından telefonla aranarak tehdit edildiği ve Ali Veli’nin işkenceye maruz bırakıldığı görüntülerin aileye gönderildiği öğrenildi.

Ali Veli’nin cezaevinden tahliye edildikten sonra geri gönderme merkezine götürüldüğü ancak ailesi ve yakınlarına hangi geri gönderme merkezine götürüldüğüne dair herhangi bir bilgi verilmediği bildirildi.

(04/012) Cezaevinde Açlık Grevi…

1 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Buca Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Grup Yorum üyesi Cem Dursun ve Oktay Kelebek isimli iki mahpusun tutuldukları cezaevinden bir başka cezaevine sevk edilme ve hasta mahpus Mehmet Güvel’in tahliye edilmesi talepleriyle 37 gündür süresiz açlık grevinde oldukları öğrenildi.

(04/013) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 2 Nisan 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/014) 31 Mart Seçimleri…

31 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart 2024 tarihinde Urfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Yeni Mahalle’de Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) önde olduğu bir sandığın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) üyesi olduğu bildirilen kişiler tarafından ateşe verildiği ve DEM Parti görevlilerinin konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

1 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart 2024 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Görentepe Mahallesi’nde muhtarlık seçimleri sebebiyle yaşanan kavgada ateşli silahtan çıkan kurşunların isabet ettiği Hilmi Akbulut, İ.Y. ve Ş.A. isimli 3 kişinin yaralandığı, yaralananlardan Hilmi Akbulut’un tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. Olayla ilgili isimleri öğrenilemeyen kişilerin gözaltına alındığı bildirildi.

1 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Siirt’te seçim sonuçlarını kutlayan kişilere yönelik polis müdahalesinde 9 kişinin işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alındığı, müdahale esnasında yüzüne biber gazı sıkılan bir kişinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Polislerin havaya ateş açtığı ve çevrede bulunan kişileri tehdit ettiği bildirildi.

2 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart 2024 seçimlerinde DEM Parti Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan hakkında verilen memnu hakların iadesi kararının 29 Mart 2024 tarihinde Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iptal edildiği ve Van İl Seçim Kurulu’nun mazbatanın ilde 2. olan partiye verilmesine karar verdiği öğrenildi. Karara karşı DEM Parti İl Örgütü binası önünde toplanan kişilere polis, basınçlı su ve göz yaşartıcı kimyasal ajanlar kullanarak müdahale etti.

2 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muş’ta seçim sonuçlarını kutlayan kişilere yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin işkence ve diğer kötü muameleyle gözaltına alındığı, müdahale esnasında 3 kişinin yaralandığı öğrenildi. Gözaltına alınanların ifade işlemleri için Muş İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

2 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Giresun Tirebolu ilçesinde İYİ Parti’den Belediye Başkanı seçilen Bülent Kara’nın ikamet ettiği eve 1 Nisan 2024 tarihinde bir kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendiği, saldırı sonucunda evde maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Saldırı ile ilgili 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

(04/015) Muğla’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişi…

1 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muğla’da İ. D. isimli bir kişinin bir sosyal medya paylaşımında emniyet teşkilatını aşağıladığı gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/016) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinde 31 Mayıs 2016 tarihinde yayımlanan haber gerekçesiyle Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ile Özgür Gündem’e destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılarak 1 gün Genel Yayın Yönetmeni olan İhsan Çaralan hakkında İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Mart 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede gazetecilerin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, gazetecilerin üzerine atılı suçlamadan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, duruşmayı 13 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(04/017) Diyarbakır’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Ruşen Seydaoğlu hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 1 Mart 2022 tarihinde verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine davanın Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 1 Nisan 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, avukatın beraatına karar verdi.

(04/018) İstanbul’da Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

1 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Şubat 2024 tarihinde Erzincan’ın İliç ilçesindeki bir altın madeninde meydana gelen toprak kayması ile ilgili bir haberi sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle Artı TV Haber Spikeri Şükran Ekinci hakkında ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.