MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/022) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 2 Şubat 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/023) Ankara’da Gökkuşağı Bayrağına Müdahale…

1 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da Onur Yürüyüşü esnasında işkence ve kötü muameleyle gözaltına alınan 42 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘hakaret’ ve ‘basit yaralama’ suçu işledikleri iddiasıyla Ankara 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 31 Ocak 2024 tarihinde görülen duruşmasının ardından gökkuşağı bayrağıyla fotoğraf çektiren avukatlara kendini polis olarak tanıtan sivil giyimli kişilerin müdahale ettiği ve polis kimliklerini göstermeden gökkuşağı bayrağı açan kişilerin görüntülerini kaydettikleri öğrenildi.

(02/024) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Enver Aysever, sosyal medya hesabından 2 Şubat 2024 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alındığını ve sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldığını duyurdu. Gözaltı gerekçesi ise öğrenilemedi.

(02/025) İzmir Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

1 Ocak 2024 tarihli basında yer alan haberlerden 30 Ocak 2024 tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında dört ilde yapılan ev baskınları ve operasyonlar sonucu ‘örgüt üyeliği’ ve ‘terörün finansmanı’ iddialarıyla gözaltına alınarak İzmir’e getirilen 8 kişinin (H.Ö., H.S., H.K., Y.A. M.K., Aytaç Asam, Mehmet Ali Kılıç ve Kadir İmre) 1 Ocak 2024 tarihinde İzmir 7. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildikleri, 3 kişinin (Aytaç Asam, Mehmet Ali Kılıç ve Kadir İmre) tutuklandığı, diğer kişilerin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/026) Metin Lokumcu Davası…

Artvin İl Emniyet Müdürü ile Hopa İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında bulunduğu 13 polis memuru hakkında Metin Lokumcu’nun 31 Mayıs 2011 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde yapılan bir basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sırasında aşırı/orantısız göz yaşartıcı kimyasal gaz kullanılması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili açılan davada Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı vermesi üzerine davanın Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 1 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Sanık polis memurları duruşmaya katılmadı. Lokumcu ailesinin avukatlarının keşif taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı 11 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(02/027) İstanbul’da Sanatçının Yargılandığı Dava…

Oyuncu İlyas Salman hakkında verdiği bir röportajda sarf ettiği “Erdoğan’ı o koltuğa layık görmüyorum” şeklindeki sözleri nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçu işlediği iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. İlyas Salman’ın avukatı reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, reddi hakim talebinin incelenmesi için dosyanın nöbetçi ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/028) Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Cihan Aydın ile Yönetim Kurulu üyeleri Muhlis Oğurgül, Ahmet Dağ, Erhan Aytekin, Fırat Üger, Gazal Bayram Koluman, Mehmet Akbaş, Serdar Çelebi, Tevfik Karahan, Ömer Şeran ve Özgür Yılmaz Biçen hakkında 24 Nisan 2020 tarihinde Ermeni Soykırımı ile ilgili yaptıkları açıklama gerekçe gösterilerek Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Şubat 2024 tarihinde görüldü. İddianamede eski baro yöneticilerinin Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde düzenlenen “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, tüm baro yöneticileri hakkında beraat kararı verdi.

(02/029) Gezi/Çarşı Davası…

Aralarında Beşiktaş taraftar grubu ‘Çarşı’ üyelerinin de olduğu 35 kişi hakkında 2013 yılındaki Gezi Protestoları nedeniyle açılan davada verilen beraat kararının bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 6 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(02/030) Eylem ve Etkinlik Yasakları…

Hakkari Valiliği, 1 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde gösteri yürüyüşü, oturma eylemi, basın açıklaması, protesto eylemi vb. türdeki her türlü eylemlerin, etkinliklerin ve faaliyetlerin 1 Şubat 2024 ile 4 Şubat 2024 tarihleri arasında 4 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Ağrı Valiliği, 1 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eyleminin 2 Şubat 2024 ile 5 Şubat 2024 tarihleri arasında 4 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.