MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/010) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Haziran 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Haftanin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/011) Van’da Yaşamını Yitiren Mülteciler…

1 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 26 Haziran 2020 tarihinde Van Gölü’nde batan bir teknede 6 mültecinin öldüğü, en az 50 mültecinin ise kayıp olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili 11 kişinin gözaltına alındığı, olayı geç ihbar ettiği gerekçesiyle Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç mahallesi muhtarının İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alındığı bildirildi.

(07/012) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Temmuz 2020 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesindeki Tuzluçayır mahallesinde 2 Temmuz Sivas Katliamı ile ilgili yapılan basın açıklamasına valiliğin yasaklama kararını gerekçe göstererek müdahale eden polis 4 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanların isimleri: Zarife Çamalan, Naci Bayraktar, Mustafa Kaya ve soyadı öğrenilemeyen Nevroz isminde 1 kişi.

(07/013) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1331 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Temmuz 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/014) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Temmuz 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/015) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) tarafından cezaevlerindeki hak ihlalleri ile ilgili yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(07/016) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Temmuz 2020 tarihinde İzmir’in Urla ilçesindeki Devlet Hastanesi bahçesinde Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi tarafından sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlarla ilgili yapılmak istenen basın açıklamasına valiliğin yasaklama kararın gerekçe gösteren polis tarafından izin verilmedi.

(07/017) Antalya’da Gözaltına Alınan Halkevi Üyesi…

1 Temmuz 2020 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınında Halkevi üyesi Ebru İntibay gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/018) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

Sosyal medya paylaşımlarında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve ailesine hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 11 kişiden 1’i (E. B.) 1 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı, 4 kişi (K. Z. U., N. S., F. M. A. ve Ö. D.) ise serbest bırakıldı. 6 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(07/019) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında, TSK’nın Afrin’e yönelik harekatı ile ilgili açıklamaları ve DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçesiyle Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme duruşmayı 28 Ekim 2020 tarihine erteledi.

(07/020) Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker İstanbul’da yapılan üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesiyle ilgili konuşması nedeniyle İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Temmuz 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme Turgut Öker’i ‘Görevli memura görevi başında hakaret’ suçundan 8 bin 400 TL para cezası ile cezalandırdı.

(07/021) Mardin’de 1993 Yılında Yaşamını Yitiren Kişiler İle İlgili Takipsizlik Kararı…

1 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Çelik kırsal mahallesinde 3 Temmuz 1993 tarihinde 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak dönemin Dargeçit İlçe Jandarma Komutanı Ali Tapan hakkında 1 Kasım 2013 tarihinde başlatılan soruşturmaya ilişkin Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildiği öğrenildi.

Başsavcılık, soruşturmayı başlatan Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, olayın insanlığa karşı suç olması nedeniyle zamanaşımına uğramayacağı yönündeki kararına ilişkin olarak “Türk Ceza Hukuku bakımından 1 Haziran 2005 tarihinden önce işlenmiş bir fiil için insanlığa karşı suç oluşturduğu iddiasında bulunmanın ve zamanaşımı işlememesinin hukuken mümkün olmadığını” belirtti.

Başsavcılık, kararında yaşamını yitiren kişileri PKK milisleri olarak tanımladı ve yakınlarının ifadelerinin ise soyut olduğunu belirtti. Ayrıca olayın yaşandığı tarihte köylülerin şikâyetçi olmamalarını da gerekçe olarak sundu.

3 Temmuz 1993 tarihinde Çelik köyüne gelen güvenlik güçleri Ahmet Kavakçıoğlu, Mehmet Kavaçıoğlu, Alaattin Acar, Fahrettin Acar, Mahmut Erol, Süleyman Erol ve Zülfer Akkurt’u öldürmüş ve daha sonra köyü yakmıştı. Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma, özel yetkili mahkemelerin ve savcılıkların kapatılması üzerine Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti.

(07/022) Yayın Durdurma Cezası Verilen Kanallar…

1 Temmuz 2020 tarihinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Tele1 kanalına 30 Nisan 2020 tarihli ana haber bülteninde ve 24 Mayıs 2020 tarihinde ekrana gelen “Karanlıktan Aydınlığa” isimli programda Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili kullanılan ifadeler nedeniyle 5 gün yayın durdurma cezası verilmesine karar verdi.

1 Temmuz 2020 tarihinde RTÜK, Tele 1 kanalına “18 Dakika” isimli programda sunucu Merdan Yanardağ’ın Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit ile ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle üt sınırdan idari para cezası verdi.

1 Temmuz 2020 tarihinde RTÜK, Halk TV’ye 16 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan “Medya Mahallesi” isimli programda gazeteci Hüsnü Mahalli’nin sarf ettiği sözler nedeniyle 5 gün yayın durdurma cezası verilmesine karar verdi.

(07/023) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

İzmir Valiliği 1 Temmuz 2020 tarihinde İl Hıfzısıhha Kurulu toplantısında alınan kararlar uyarınca il genelinde sağlık kurumlarında yapılacak toplantı, gösteri ve benzeri tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı.

(07/024) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Tunceli Valiliği 1 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat, Nazımiye ilçelerinde koordinatları verili 29 alanın 1 Temmuz-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(07/025) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk’in de aralarında olduğu 5 kişi hakkında Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Temmuz 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Rüştü Çelenk’i ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığı aynı suçtan 12 yıl 6 ay hapis cezası ile, 2 sanığı ise ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığın ise beraatına hükmetti.

(07/026) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 1 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 19 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.192 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 1 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.150 ve vaka sayısı ise 201.098 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.