MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/014) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesindeki Unkapanı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapısına kendilerini zincirleyerek eylem yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Dilbent Türker ile Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) temsilcisi Onur Eyidoğan’ın gözaltında çıplak arama dayatmasına maruz kaldıkları öğrenildi.

(07/015) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan ve Ajanlığa Zorlanan Kişi…

1 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Barış Çetin isimli bir kişinin 24 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binasından çıktıktan sonra maske takmadığı gerekçesiyle sivil polisler tarafından zorla bir araca bindirildiği ve araçta işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Araca bindirilirken “Siz kimsiniz, eşkıya mısınız böyle insan kaçırıyorsunuz?” dediği gerekçesiyle, hakkında polise hakaretten soruşturma açılan Barış Çetin’in götürüldüğü Kıraç Karakolu’nda ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Barış Çetin basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Dışarı çıkar çıkmaz sivil görünümlü kişiler ‘Buraya gel lan!’ şeklinde bağırdı. Üniformalı polisler de ileride duruyordu (…) Kolumdan tutup ite kaka ve herkesin gözü önünde yaka paça gözaltına almaya çalıştılar (…) Direnmem üzerine ‘gel sana maske takmamaktan ceza yazacağız’ dediler. Gerçekten de maskem yoktu. Maskemi HDP içerisinde unutmuştum (…) Fakat beni Toros benzeri mavi bir araca bindirmeye çalıştılar (…) Bundan dolayı polis olmadıklarını düşündüm ve ‘siz kimsiniz, eşkıya mısınız böyle insan kaçırıyorsunuz?’ diye sordum. Böyle sorduğum için darp ettiler ve bundan dolayı da polise hakaretten soruşturma açtılar (…) Kıraç Karakolu’na götürüldüm. Bir tutanak tutuldu ve imzalattırdılar. Ardından iki kişinin burada beni beklediği ve bunlarla görüşmek mecburiyetinde olduğumu söylediler. Beni bir odaya aldılar ve o iki kişi geldi. Birkaç soru sormak istediklerini ifade ettiler. Bunun yasal olmadığını ve avukatım olmadan konuşmayacağımı belirttim. ‘Biz konuşalım sen dinle’ şeklinde karşılık verdiler. Kim olduklarını sorunca Milli İstihbarat Teşkilatından (MİT) geldiklerini ifade ettiler. Bana birkaç kişinin ismini söylediler ve tanıyıp tanımadığımı sordular. Tanımadığımı ifade ettim. Ardından benimle ‘ağabey-kardeş’ olmak istediklerini, dışarıda çay içmek istediklerini ifade ettiler.”

(07/016) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

1 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Ödemiş T Tipi Cezaevi’nde koğuşlarda kapasitenin üstünde mahpus tutulduğu ve buna bağlı olarak bazı mahpusların yerde yattığı öğrenildi.

(07/017) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları 1 Temmuz 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/018) İzmir’de ve İstanbul’da Kadın Eylemlerine Polis Müdahalesi…

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etmek için 1 Temmuz 2021 tarihinde İzmir’de yapılacak basın açıklaması için Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplananlara polis biber gazı ve kalkanlarını kullanarak müdahale etti. Engellemeye rağmen ara sokaklarda toplanıp yürümek isteyenlere polis bir kez daha biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde yapılan yürüyüşe polis biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(07/019) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

16 Ağustos 2016 tarihinde Özgür Gündem gazetesine yönelik polis baskını sırasında yaşananlarla ilgili olarak 22 kişi hakkında İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘polise mukavemet’ iddiası ile açılan davanın görülmesine 1 Temmuz 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 23 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(07/020) Diyarbakır’da ESP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Temmuz 2021 tarihinde başlandı. Beycan Taşkıran duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Beycan Taşkıran’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 18 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(07/021) Haklarında Soruşturma Açılan Baro Yöneticileri …

1 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyanet İşleri Başkanı’nın LGBTİ’ler hakkındaki ayrımcı ifadeleri ile ilgili 25 Nisan 2021 tarihinde yaptıkları açıklama nedeniyle İzmir Barosu Başkanı ve Baro Yönetim Kurulu üyeleri hakkında soruşturma açılmasına Adalet Bakanlığı tarafından izin verildiği öğrenildi.

(07/022) İstanbul’da Yasaklanan Etkinlik…

Grup Yorum tarafından yayınlanacak internet konserinin 1 Temmuz 2021 tarihinde yapılacak çekimlerinin Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kararı ile yasaklandığı öğrenildi.

(07/023) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 17 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 3 Temmuz 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1699 güne uzatılmış oldu.

(07/024) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.haber.sol.org.tr, https://www.aykiri.com.tr, https://halktv.com.tr internet sitelerinde yer alan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın bir Yargıtay üyesi ile yemek yediğine dair fotoğrafın sosyal medyada paylaşılmasıyla ilgili haberlere Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 1 Temmuz 2021 tarihli kararları ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/025) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

1 Temmuz 2021 tarihinde 20 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan toplam 21 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan Milletvekilleri:

 • Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
 • Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz (2 fezleke)
 • HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü
 • HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz
 • HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni
 • HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik
 • HDP Van Milletvekili Sezai Temelli
 • HDP İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç
 • HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin
 • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
 • HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ
 • HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen
 • HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir
 • HDP Muş Milletvekili Mensur Işık
 • HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran
 • HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun
 • İyi Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik
 • Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt
 • Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu

(07/026) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

1 Temmuz 2021 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 17 kişi gözaltına alındı.

(07/027) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Fatih Saraçoğlu hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Temmuz 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan sanığı 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(07/028) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 1 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 42 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 462 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.288 olduğu belirtildi.

Buna göre 1 Temmuz 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 49.744, vaka sayısı ise 5.430.940 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.