MENÜ
ANA SAYFA
x

2 Temmuz 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Temmuz 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/018) Adana, Antalya, Antep, Bursa, Hatay ve Konya’da Suriyeli Mültecilere/Sığınmacılara Yönelik Irkçı Saldırılar…

2 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Temmuz 2024 tarihinde Antep’te ırkçı sloganlar atan bir grubun Suriyeli mültecilere/sığınmacılara ait araçları ateşe verdiği; bir başka grubun ise Suriyeli mültecilerin/sığınmacıların yaşadıkları mahallelerde ellerinde sopalarla ırkçı sloganlar atarak yürüdüğü öğrenildi. Haberlerde ayrıca Suriyeli mülteci/sığınmacı 1 kişinin bıçaklı saldırı sonucu yaralandığı iddia edildi.

Aynı tarihte Konya’da Suriyeli mülteci/sığınmacı 1 kişinin ırkçı bir grubun fiziksel şiddetine maruz kaldığı iddia edildi.

Aynı tarihte Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ırkçı bir grubun Suriyeli mültecilere/sığınmacılara ait işyerlerine maddi hasar verdiği iddia edildi.

Aynı tarihte Hatay’ın Antakya ilçesinde ırkçı bir grubun ‘ülkemde mülteci istemiyorum’ şeklinde ayrımcı sloganlar atarak yürüdüğü bildirildi.

Aynı tarihte Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ırkçı bir grubun mülteci karşıtı sloganlar atarak yürüdüğü, bir başka grubun ise Cumhuriyet Mahallesi’nde Suriyeli sığınmacılara/mültecilere ait bir işyerini ateşe verdiği, ayrıca aynı grubun saldırısı sonucu 2 başka işyerinde de maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Irkçı saldırılara yönelik polis müdahalesinde 8 kişinin gözaltına alındığı ve polislerin ihtarlarının ardından grubun dağıldığı bildirildi.

Aynı tarihte Urfa’nın Akçakale ilçesinde toplanan bir grubun Suriyeli mülteciler/sığınmacılar aleyhinde ırkçı sloganlar atarak yürüdüğü öğrenildi.

Aynı tarihte İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde toplanan bir grubun Suriyeli mülteciler/sığınmacılar aleyhine ırkçı sloganlar atarak yürüdüğü öğrenildi.

Aynı tarihte Antalya’nın Serik ilçesinde toplanan bir grubun ırkçı sloganlar atarak yürüdüğü ve Suriyeli mültecilere/sığınmacılara ait bazı araçları ateşe verdiği, Suriyeli mültecilere/sığınmacılara ait işyerlerine taşlı saldırıda bulunduğu öğrenildi. Haberde ayrıca saldırılar sonucu çıkan yangına müdahale etmek için gelen itfaiye ve sağlık ekiplerine söz konusu grubun engel olduğu bildirildi.

Aynı tarihte Adana’nın Seyhan ilçesinde motosikletli bir grubun konvoy yaparak ‘Suriyeli istemiyoruz’ şeklinde ırkçı ve ayrımcı sloganlar attığı öğrenildi. Haberlerde ayrıca Suriyeli mültecilerin/sığınmacıların ırkçı saldırılar sebebiyle işyerlerini açmadıkları bildirildi.

İçişleri Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla ırkçı saldırılar ile ilgili Türkiye genelinde 474 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(07/019) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 2 Temmuz 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/020) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukatlar…

2 Temmuz 2024 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Yöneticisi Naim Eminoğlu ile İstanbul şube üyesi Doğa İncesu’nun gözaltına alındığı ve soruşturma dosyasına 24 saat avukat görüş kısıtlılığı getirildiği öğrenildi.

(07/021) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra 2 Eylül 2022 tarihinde gözaltına alınan, 3 Eylül 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır eski Milletvekili Semra Güzel hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Temmuz 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Semra Güzel’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(07/022) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

14 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilen seçimlere dair usulsüzlük iddiaları ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gazeteci Onur Öncü hakkında İstanbul Küçükçekmece 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Temmuz 2024 tarihinde başlandı. İlk duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Onur Öncü’nün ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan beraatına hükmetti.

(07/023) Ankara’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni olan Doğan Ergün ile Haber Müdürü İzel Sezer hakkında 25 Ekim 2021’de İleri Haber’de yayınlanan “Tarım ve Orman Bakanlığında milyonluk ihale oyunu” başlıklı haber gerekçe gösterilerek 20 bin TL tazminat talebiyle Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 1 Temmuz 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, davanın reddine karar verdi.

(07/024) Ankara Gar Katliamı Davası…

10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleştirilen Barış Mitingi’ne IŞİD’in düzenlediği bombalı intihar saldırısı sonucunda 103 kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili 10’u tutuklu 26 kişi hakkında açılan davada verilen kararların Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması, 1 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme, tutuklu 10 sanığın ‘kasten öldürme’ suçundan ayrı ayrı 100’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ayrı ayrı 1’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan ise 379’ar kez 18 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, Erman Ekici’nin ‘insanlığa karşı suç işleme’ suçundan ise suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatına hükmetti. Mahkeme ayrıca firari 16 sanık hakkındaki yakalama kararının devamına ve dosyanın bu kişiler yönünden ayrılmasına karar verdi.

(07/025) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

27 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, A Haber, Takvim ve Sabah gazetelerinin sosyal medya kanallarına yönelik siber saldırı ile ilgili https://www.yenicaggazetesi.com.tr, https://www.istiklal.com.tr ve https://onedio.comadreslerinde yer alan toplam 3 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Haziran 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

28 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, önceki dönem AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nin yaptığı ihalelerle ilgili https://www.birgun.net ve https://haber.sol.org.tr/anasayfa adreslerinde yer alan toplam 2 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Ankara Haymana Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Haziran 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

29 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Prof. Dr. Bedri Gencer’in isminin geçtiği 2100 haber ve sosyal medya paylaşımına kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Sakarya Akyazı Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Haziran 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.