MENÜ
ANA SAYFA
x

20 – 22 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 – 22 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/192) Operasyonlar ve Saldırılar…

21 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2022 yılının Haziran ayı içinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Avaşin bölgesinde çıkan çatışmalarda 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/193) Antep’te Trafik Kazası…

20 Ağustos 2022 tarihinde Antep-Nizip otoyolunda meydana gelen bir kazaya müdahale etmek için yol kenarında park halinde bulunan ambulans, itfaiye aracı ve İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) canlı yayın aracına bir yolcu otobüsünün çarpması sonucunda 3’ü itfaiye personeli, 2’si sağlık çalışanı, 2’si gazeteci olmak üzere (Muhammed Abdulkadir Esen ile Umut Yakup Tanrıöver) olmak üzere 16 kişi hayatını kaybetti, 31 kişi de yaralandı. Adalet Bakanlığı kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu, ayrıca otobüs şoförünün sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(08/194) Mardin’de Trafik Kazası…

20 Ağustos 2022 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde freni boşalan bir TIR’ın kaza yaptığı yerde müdahale için bulunan sağlık, itfaiye, jandarma ve polis ekiplerinin ve çevredeki kişilerin bulunduğu alana freni boşalan bir başka TIR’ın girmesi sonucunda 21 kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi ise yaralandı. Adalet Bakanlığı kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu, ayrıca iki TIR şoförünün sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(08/195) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

17 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Başkanı Hatice Deniz Aktaş ile Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) merkez yürütme kurulu üyesi Ebru Yiğit’in de olduğu 4 kişinin (Hatice Deniz Aktaş, Ebru Yiğit, Mert Unay ve Nurcan Gülbudak) 21 Ağustos 2022 tarihinde sağlık muayenesi için götürüldükleri Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde de kendilerini hastaneye götüren görevli polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları bildirildi.

(08/196) Van’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

21 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Başkale ilçesine bağlı Boşan köyünde yapılan ev baskınları sırasında Adem Yiğit isimli bir kişinin askerlerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

(08/197) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

19 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 13 mahpusun başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Sevk edilen mahpusların isimleri: Özgür Güçlü, İhsan Balkaş, Mehmet Halis Vural, Abdurrahman Yıldırım, Faik Kımış, Orhan Sakçı, Mehmet Nimet Yılmaz, Fettah Yıldırım, İdris Çalışkan, Murat Duruk, Mizbah Kaya, Murat Aydın ve Mehmet Okur. Mahpusların hangi cezaevlerine sevk edildiği öğrenilemedi.

21 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kilis L Tipi Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun askeri nizamda ayakta sayım dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle infaz koruma memurları tarafından “Başınıza öyle bir şey getiririm kimse de duymaz” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

(08/198) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

19 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastane sevklerinin ve tedavilerinin yapılmadığı öğrenildi.

(08/199) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

20 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Kartal ilçesinde hasta mahpuslar ile ilgili yapılmak istenen Adalet Nöbeti eylemine polis tarafından izin verilmedi.

(08/200) Aydın’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Mezeköy Mahallesi’nde tarım arazileri üzerine kurulmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali’ne karşı sürdürülen nöbet eylemine 22 Ağustos 2022 tarihinde müdahale eden jandarma 5 kişiyi işkence ve kötü muameleyle gözaltına aldı.

(08/201) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

17 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un gözaltına alınan ve aralarında ESP İstanbul İl Başkanı Hatice Deniz Aktaş ile Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) merkez yürütme kurulu üyesi Ebru Yiğit’in de olduğu 4 kişi (Hatice Deniz Aktaş, Ebru Yiğit, Mert Unay ve Nurcan Gülbudak), 21 Ağustos 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.