MENÜ
ANA SAYFA
x

20 – 22 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 – 22 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/218) Operasyonlar ve Saldırılar…

21 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Ekim 2021 Şırnak kırsal alanına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen hava harekâtında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(11/219) Yalova’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Çocuklar…

20 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden 16 Kasım 2021 tarihinde Yalova’da 3 çocuğun içinde bulunduğu bir araca dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından ateş açıldığı ve daha sonra araçta bulunan çocukların işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alındığı öğrenildi.

İşkence ve kötü muamele sonucu 1 çocuğun başından yaralandığı öğrenildi. Yalova Valiliği sorumlu polisler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başından yaralanan çocuğun ifadesinde şunları belirttiği öğrenildi: “Bana ‘yere yat’ dediler, hemen yere yattım. Bu sırada polislerden biri silah dipçiğiyle kafama vurdu. O sırada hareket edemedim ama kafam kanıyordu. Arkadaşlarıma baktığımda ise ikisi de polisler tarafından yumruk ve tekmelerle darp ediliyordu. Ben ‘16-17 yaşlarındayız vurmayın abi’ dediğim halde vurmaya ve hakaret etmeye devam ettiler. Kafamın kanadığını ve ambulans istediğimi söylememe rağmen ambulans gelmedi. Bizi resmi ekip aracına bindirerek karakola götürdüler (…) Ailem şikâyetçi olacağını söylediklerinde oradaki başkomiser anneme şikayetini geri çekmesini istedi. Sonrasında ise hakkımda ‘Bu kızın iki erkekle dışarıda ne işi vardı? Siz kızınıza sahip çıkamıyor musunuz? Sahipsiz mi?’ diye söyledi. Benim kafam kanadığı halde beni hastaneye götürmeyerek karakolda beklettiler.”

(11/220) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde isimi öğrenilemeyen 1 kişinin sokakta polis tarafından yüzüstü yere yatırılıp ters kelepçelendiği ve daha sonra işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Basında yer alan görüntülerde sivil polis olduğu bildirilen bir kişinin bu kişiye yerde yatarken tekme ile vurduğu, bu kişinin annesinin de bu duruma müdahale ettiği sırada polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığının yer aldığı öğrenildi.

Gözaltına alınan kişinin sevk edildiği mahkeme tarafından ‘polise mukavemet’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(11/221) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana F Tipi Cezaevi’nde mahpusların sosyal, kültürel haklarının engellendiği; koğuş araması sırasında mahpuslara ait kitap, dergi, radyo gibi kişisel eşyalara el konulduğu öğrenildi.

21 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan mahpusların yazdıkları dilekçelerin işleme konulmadığı, koğuş aramaları sırasında mahpusların infaz koruma memurları tarafından “Sizi yok edeceğiz. Sizler artık bir arada kalamazsınız, hepiniz teröristsiniz” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

21 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlarda gece saatlerinde arama yapıldığı ve arama sırasında mahpusların fiziksel şiddete maruz kaldığı; kişisel eşyalarına el konulduğu; ayrıca mahpusların sosyal ve kültürel haklarının kısıtlandığı öğrenildi.

(11/222) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

20 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat T Tipi Cezaevi’nde tutulan Cebrail Vural, Hüsnü Aşkan ve Ömer Yaman isimli 3 hasta mahpusun tedavilerinin yapılmadığı öğrenildi.

20 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana F Tipi Cezaevi’nde ağız içi arama dayatmasını kabul etmeyen mahpusların hastane sevklerinin yapılmadığı öğrenildi.

(11/223) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi, vasisi ve avukatları tarafından 19 Kasım 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/224) Urfa’da Gözaltına Alınan Gazeteci ve Diğer Kişi…

Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Emrullah Acar 19 Kasım 2021 tarihinde Malatya merkezli bir soruşturma kapsamında Urfa’da gözaltına alındı. Emrullah Acar aynı gün içinde Malatya’ya götürüldü. 21 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden soruşturma dosyası ile ilgili gizlilik kararı verildiği öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında Bingöl’de de 1 kişinin (Hivda Sarılmaz) gözaltına alındığı bildirildi.

(11/225) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Kasım 2021 tarihinde Şırnak’ta gözaltına alınan 35 kişiden 2’si 19 Kasım 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüte finansman desteği sağlama’ iddiasıyla tutuklandı; 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 32 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(11/226) Mardin’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan DBP Üyesi…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Nazım Kök hakkında yaptığı sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Mardin Nusaybin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Kasım 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Nazım Kök’ü 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/227) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 19 Kasım 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 218 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 23.810 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 20 Kasım 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 201 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 23.347 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 21 Kasım 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 195 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 21.177 olduğunu açıkladı.

Buna göre 21 Kasım 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 75.042, vaka sayısı ise 8.571.554 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.