MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/147) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

19 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 2 kadının maske takmadıkları gerekçesiyle polis tarafından fiziksel ve sözlü şiddete maruz bırakıldığı, daha sonra ters kelepçe takılarak gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 2 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

İstanbul Valiliği olayla ilgili açılan soruşturma kapsamında 2 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

(08/148) Ağrı’da Polis Tarafından Tehdit Edilen Kişi…

19 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Gençlik Meclisi üyesi Muhammet İlhan’ın 12 Ağustos 2020 tarihinde kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından arandığı ve daha sonra gittiği Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polis tarafından tehdit edildiği öğrenildi. Haberde Muhammet İlhan’ın 14 Ağustos 2020 tarihinde ilçe merkezinde ikinci kez tehdit edildiği belirtildi.

Muhammet İlhan basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bana geleceğimle ilgili soru sormaya başladılar. HDP Genel Merkez çalışanları hakkında soru sordular. Sonra ailemle tehdit edildim. Ablamın ve babamın çalıştıkları yerleri söylediler. Bana burada konuşulan şeylerin dışarıya çıkması halinde ailemin işlerine yansıyacağını söylediler.”

(08/149) Batman’da ve İstanbul’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

  1. O . isimli bir uzman çavuşun cinsel saldırıda bulunduğu ve 16 Temmuz 2020 tarihinde İ. E. (17, k) isimli çocuğun tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmesi ile ilgili 19 Ağustos 2020 tarihinde HDP tarafından Batman’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

Aynı gerekçe ile 20 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı’nda Kadınların Kurtuluşu tarafından yapılan basına açıklaması sonrasında açıklamaya katılan 4 kişi (Başak Yeşilot, Gamze Taşçı, Berivan Kurt ve Burcugül Çubuk) polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/150) Siirt’te Gözaltına Alınan Belediye Meclisi Üyeleri ve Diğer Kişiler…

19 Ağustos 2020 tarihinde Siirt’te yapılan ev baskınlarında aralarında HDP’den seçilen 2 belediye meclisi üyesinin de olduğu 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

Gözaltına alınanlar: Belediye Meclisi üyeleri Hatice Tay ve Sabri Basut ile Faik Taş, Hayrettin Batur, İdris İlhan.

(08/151) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Şırnak Valiliği 19 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 19 Ağustos 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

(08/152) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalı…

19 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, ‘Sıradışı Hamilelikler’ isimli programda eşcinsel birlikteliği model olarak gösterdiği gerekçesiyle TLC televizyon kanalına idari para cezası verildiği öğrenildi.

Haberde ayrıca RTÜK’ün ‘Mr. Brooks’ isimli film nedeniyle TELE1 televizyon kanalına, ‘Survivor 2020’ isimli program nedeniyle TV8 televizyon kanalına, ‘Gün Başlıyor’ isimli programda sunucunun RTÜK ile ilgili sözleri nedeniyle Akit TV televizyon kanalına idari para cezası verdiği belirtildi.

(08/153) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Adana’da gözaltına alınan 1 kişi 19 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(08/154) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 19 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 23 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.303 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 19 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 6.039 vaka sayısı ise 253.108 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.