MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Ağustos 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/183) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

19 Ağustos 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Ağustos 2021 tarihinde Urfa T Tipi 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nden istekleri ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edilen 8 mahpusun yolda ve cezaevleri girişlerinde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle fiziksel şiddete maruz kalan mahpusların tek kişilik hücrelere konulduğu belirtildi.

(08/184) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 19 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/185) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

19 Ağustos 2021 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında aralarında HDP il yöneticisi Evliya Alkan’ın da olduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: Cevdet Bülbün, Evliya Alkan, Erdem Eraydın, Mehmet Reşat Özdemir, Cengiz Özdemir, Seyhan Özdemir.

(08/186) Devlet Denetleme Kurulu Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde Değişiklik Yapan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi…

Devlet Denetleme Kurulu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde 20 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 82 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılan değişiklik uyarınca kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, her düzeydeki işçi ve işveren meslek kuruluşları, kamuya yararlı dernekler, vakıflar, kooperatifler, birlikler ile bu kurum ve kuruluşların her türlü ortaklık ve iştiraklerindeki denetimlerin Devlet Denetleme Kurulu tarafından yapılacağı düzenlendi.

(08/187) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 19 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 216 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 19.320 olduğunu açıkladı.

Buna göre 19 Ağustos 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 53.889, vaka sayısı ise 6.157.772 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.