MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/249) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzaladığı Gerekçesiyle TİHV Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Duruşmayı, aralarında milletvekilleri, akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve hak savunucularının da olduğu çok sayıda kişi takip etti.

Mahkeme başkanı duruşmanın başında, Şebnem Korur Fincancı’nın Özgür Günden gazetesi ve Evrensel gazetesine verdiği röportajlar ile sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını takiben Cizre’ye gerçekleştirilen ziyaret sonrası hazırlanan ön inceleme raporunun dosyaya delil olarak eklendiğini belirtti. Mahkeme ayrıca duruşmanın SEGBİS aracılığıyla kayıt altına alınması talebinin reddine karar verdi.

Mahkeme, avukatların mahkeme heyetinin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle yaptığı reddi hakim talebini de reddetti. Yapılan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Şebnem Korur Fincancı’nın savunmalarında yer verdiği lehte bilgi ve belgeleri, aleyhine delil olarak yorumlayarak ceza artırımı hükümlerini uygulayarak Fincancı’yı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Cezada bir indirime gitmeyen mahkeme hükmün açıklamasını da geri bırakmadı.

Böylelikle TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya bugüne kadar görülen barış akademisyenlerinin davaları içinde en yüksek ceza verilmiş oldu. Şebnem Korur Fincancı bu cezayı mahkeme kararında da belirtildiği gibi imza attığı söz konusu bildirinin yanı sıra, ağır insan hakları ihlallerine ilişkin, bir hak savunucu olarak basına verdiği röportajlar ve hazırladığı raporlar nedeniyle almış oldu.

Şu ana kadar “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalayan 542 akademisyen hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi uyarınca, “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamasıyla dava açıldı. Halen 429’unun duruşmaları başlamıştır. Sonuçlanan davalarda ise 59 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 3 akademisyen 1’er yıl 6’şar ay; 1 akademisyen 2 yıl 3 ay, 1 akademisyen ise 2 yıl 6 ay ay hapis cezası ile cezalandırılmıştır.

(12/250) Cezaevinde Açlık Grevi…

19 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan Metin Serhat, Musa Candemir ve Harun Alkan isimli 3 mahpusun PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle 17 Aralık 2018 tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı öğrenildi.

19 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Kadın Cezaevi’nde kalan Emine İnan, Sevim Ekin, Gülistan Seçkin, Remziye Karadağ, Kader Peker ve Zeynep Turan isimli 6 mahpusun aynı taleple 2 Kasım 2018 tarihinde başladığı süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 19 Aralık 2018 itibarıyla 48. gününe girdiği öğrenildi.

(12/251) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

19 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa T Tipi Cezaevi’nde askeri nizamda ayakta sayım dayatmasını kabul etmeyen mahpusların, gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

19 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, açlık grevindeki Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için açlık grevi yapan Resmiye Vatansever isimli bir mahpus hakkında, tutulduğu Kandıra F Tipi Cezaevi idaresi tarafından disiplin soruşturması başlatıldığı öğrenildi. Aynı gerekçe ile Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde açlık grevi yapan mahpuslar hakkında da disiplin soruşturması başlatıldığı bildirildi. Urfa Kadın Cezaevi’nde aynı gerekçe ile açlık grevi yapan 4 mahpusun ise istekleri ve iradeleri dışında başka bir cezaevine sevk edildiği öğrenildi.

19 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara günde sadece 2 saat su verildiği, revire çıkan mahpusların kelepçeli arama dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmedikleri için tedavi edilmedikleri öğrenildi.

(12/252) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 771 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 19 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

19 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Alev Şahin, Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt ve Engin Karataş) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Alev Şahin, Engin Karataş) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 19 Aralık 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/253) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 19 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 61. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/254) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukat…

18 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde tutuklu avukatlar ile dayanışma nöbeti tuttuğu sırada gözaltına alınan Avukat Didem Baydar Ünsal 19 Aralık 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/255) HDP Eski Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Deutsche Welle gazetesine 2015 yılında verdiği röportaj gerekçe gösterilerek Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 1 yıl 6 ay hapis cezası Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi tarafından 19 Aralık 2018 tarihinde onandı.

(12/256) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP eski Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Gülser Yıldırım’ın katılmadığı duruşmada mahkeme savcılığın esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için duruşmayı 1 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/257) Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Tunceli Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun hakkında Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede, Nurhayat Altun’un katıldığı 22 basın açıklaması, yürüyüş ve cenaze töreni ile DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt yöneticisi olma’ suçundan 22 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Nurhayat Altun duruşmaya tutulduğu Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Metin Alpaslan, Nurhayat Altun’u tanımadığını ve onunla ilgili ifadesini görmeden imzaladığını söyledi.

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Nurhayat Altun’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 6 Şubat 2018 tarihine erteledi. Nurhayat Altun 17 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış ve aynı gün Tunceli Belediyesi’ne kayyım atanmıştı.

(12/258) Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan Van’ın Çatak ilçesinin Belediye Eş Başkanı Evin Keve’nin de aralarında olduğu 7 kişi hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Aralık 2018 tarihinde devam edildi.  Savunmaların ardından mahkeme Evin Keve, Cihan Tuci, Fırat Keve, Osman Balka, Nihat Babur, Turgut Babur’un tahliyesine ve Vehbi Babur’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Evin Keve 3 Ocak 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Çatak Belediyesi’ne 6 Ocak 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

(12/259) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

19 Aralık 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda KHK ile meslekten ihraç edilmiş 37 eski polis memuru; İzmir’de aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Türk Hava Kuvvetleri personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 62 kişiden 30’u, 19 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 32 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/260) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Fatih Öztürk, Hanifi Taşdemir ve Mustafa İmir isimli 3 eski asker hakkında Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 sanığı da ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 5’i tutuklu 37 eski polis memuru hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 22 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 yıl 1 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 14 sanığın beraatına ve 1 sanığın ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

(12/261) Adana’da Siyasi Parti Binasına Silahlı Saldırı…

Adana’da İYİ Parti Sarıçam İlçe Başkanlığı’na 19 Aralık 2018 tarihinde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından silahlı bir saldırı düzenlendi. Gece saatlerinde yapılan saldırı sonucu ölen ya da yaralanan olmadığı fakat binada maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

(12/262) Ankara’da Yasaklanan Etkinlik…

19 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sosyalist Fikir Kulübü tarafından yapılmak istenen, Fransa’da sürmekte olan “Sarı Yelekliler Eylemi” ile ilgili etkinliğin Ankara Valiliği tarafından yasaklandığı öğrenildi.

Haberlerden ayrıca ODTÜ Rektörlüğü’nün yasaklama kararını gerekçe göstererek sınıfların saat 16.30’dan sonra kapatılmasına, dersler ile sınavların ertelenmesine karar verdiği öğrenildi.

(12/263) Maraş’ta Etkinliklerin Yasaklanması…

Maraş Valiliği 19 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde her türlü toplantı, gösteri ve benzeri etkinliği 31 Aralık 2018 tarihine kadar yasakladı.

(12/264) 2018 Yılında Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Kişi Sayısı…

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi, 19 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklamada, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 2018 yılı içinde gözaltına alınan 7 bin 109 kişiden 2 bin 754’ünün tutuklandığını ve 2 bin 828’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirtti.

(12/2675) İptal Edilen Sarı Basın Kartı Sayısı…

19 Aralık 2018 tarihinde, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel tarafından, iptal edilen sarı basın kartı sayısına dair verilen yazılı soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 1 Ocak 2016 ile 19 Kasım 2018 tarihleri arasında 1,954 sarı basın kartının iptal edildiğini belirttiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.