MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/181) Operasyonlar ve Çatışmalar…

19 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden 10 Aralık 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içindeki Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(12/182) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Vural Avar’ın (85) 20 Aralık 2022 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(12/183) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

19 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan gazeteci Ceylan Şahin’in kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği için tedavisi yapılmadan hastaneden cezaevine geri götürüldüğü öğrenildi.

(12/184) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’nün 18 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan yürüyüşe yönelik polis müdahalesi sırasında polisin fiziksel şiddetine maruz kalmasını protesto etmek için 19 Aralık 2022 tarihinde yine Kadıköy’de bulunan HDP ilçe binası önünde toplananlara polis biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonucu aralarında HDP İstanbul İl Eş Başkanları İlknur Birol ve Ferhat Encü’nün de olduğu 103 kişi polis tarafından fiziksel şiddet kullanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 20 Aralık 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

Aynı sebeple 19 Aralık 2022 tarihinde Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında HDP Kocaeli İl Eş Başkanları Şahabettin Işık ve Aynur Santos’un da olduğu 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Şahabettin Işık, Aynur Santos, İdris Ay, Ali Akbal, Alattin Artuer ve Necati Altıtoprak.

Aynı sebeple 19 Aralık 2022 tarihinde Aydın’ın Efeler ilçesinde HDP ilçe binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasının polis tarafından engellendiği, basın açıklamasının engellemeye rağmen yapıldığı öğrenildi.

(12/185) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

F Tipi cezaevlerine geçişleri sağlamak ve o dönem cezaevlerinde devam etmekte olan açlık grevlerine son vermek amacıyla 19 Aralık 2000 tarihinde 20 cezaevinde düzenlenen ve 32 kişinin öldürüldüğü “Hayata Dönüş” adı verilen operasyonun yıldönümünde İstanbul’da bulunan Bayrampaşa Cezaevi önünde yapılan basına açıklamasına müdahale eden polis 3 kişiyi (Hasan Basri Yıldız, Hasan Karapınar ve Yıldız Turan) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(12/186) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 19 Aralık 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(12/187) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemindeki yüzde 2 barajını aşamayan memur sendikalarının toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacağına ilişkin yasa tasarısını protesto etmek için 20 Aralık 2022 tarihinde Ankara’da TBMM önünde yapılan basın açıklamasına katılan sendika üyelerine polis müdahale etti ve TBMM önünden uzaklaştırıldı. Polisin müdahalesi üzerine basın açıklamasının başka bir yerde yapıldığı öğrenildi.

(12/188) Ankara’da Gözaltına Alınan Yazar…

Yazar Fatih Yaşlı, 19 Aralık 2022 tarihinde Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde (AŞTİ) bindiği otobüsten indirilerek hakkında açılmış bir soruşturmada ifade vermediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Fatih Yaşlı ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

(12/190) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

18 Aralık 2022 tarihinde Diyarbakır’da oynanan Amedspor-Menemenspor futbol maçı öncesinde İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadıkları gerekçesiyle 19 Aralık 2022 tarihinde gözaltına alınan ve aralarında 1 epilepsi hastasının da olduğu 9 kişi 20 Aralık 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartı ve statta maç izleme yasağı tedbiri ile serbest bırakıldı.

(12/191) Eski Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Hakkari Belediyesi eski Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından adil yargılanma hakkının ihlal edildiği yönünde verilen karar sonrasında Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması 19 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi duruşmaya katıldı. İki kişi de Hakkari’ye uzun süren bir yolculuk ile getirilmelerinin ve konuldukları cezaevinin koşullarının fiziksel ve ruhsal olarak savunma yapmalarına engel olduğunu belirtti. Bu beyanları susma hakkı olarak değerlendiren mahkeme daha önce verdiği kararı tekrar ederek 2 kişiyi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ayrı ayrı 11 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırdı ve tahliye taleplerini reddetti.

(12/192) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır eski Milletvekili Çağlar Demirel hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 2 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(12/193) Rize’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Gençağa Karafazlı hakkında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde görevli bir akademisyene ilişkin taciz iddialarıyla ilgili haberi nedeniyle Rize 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2022 devam edildi. Mahkeme duruşmayı 1 Mart 2023 tarihine erteledi.

(12/194) Yaptıkları Açıklama Nedeniyle Yargılanan Emekli Subaylar…

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin ortak bir bildiri yayınladıkları gerekçesiyle Türk Deniz Kuvvetleri’nden emekli 103 subay hakkında Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Aralık 2022 tarihinde görüldü. İddianamede 103 kişinin ‘devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçundan’ cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme tüm sanıkların beraatına karar verdi.

(12/195) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Şehirlerarası cenaze nakil aracında uyuşturucu bulunmasına ilişkin www.cumhuriyet.com.tr, https://www.birgun.net, https://halktv.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Aralık 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/196) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Aralık 2022 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 13 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 17 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.