MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/174) İstanbul’da Kaçırılan Kişi…

19 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Aralık 2023 tarihinde İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde Kerem İmrak isimli 1 kişinin sivil giyimli 3 kişi tarafından kimlik tespiti için durdurulduktan sonra hakkında yakalama kararı olduğu söylenerek zorla araca bindirilerek kaçırıldığı, bindirildiği araçta işkence gördüğü, ajanlık dayatmasına maruz kaldığı, ölümle tehdit edildiği ve içinde kişisel eşyalarının bulunduğu çantası gasp edildikten sonra İstanbul’un Başakşehir ilçesindeki bir ormanlık alanda serbest bırakıldığı öğrenildi.

Kerem İmrak, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Beni zorla araca bindirdiler. Başakşehir’de ormanlık bir alana götürdüler. Bu sırada bana, ‘bize ajanlık yap, sana istediğin kadar para veririz. Yoksa seni öldürürüz. İstanbul’da kalmana izin vermeyiz’ dediler. Benim sol tarafım komple morardı. Arabada saatlerce bana işkence ettiler. Daha sonra beni başka bir ekibe devrettiler. O ekipte olan biri, kendisinin amir olduğunu söyledi. Onlar da beni alıp başka bir ormanlık alana götürdüler. Montumla başımı kapatıp boğmaya, işkence etmeye devam ettiler. Benzer tekliflere ve ölüm tehditlerine onlar da devam etti. Daha sonra benim çantamı ve eşyalarımı gasbedip beni Başakşehir’de bıraktılar.”

(12/175) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

19 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Kamuran Hassan isimli bir mahpusun siyasi mahpusların kaldığı koğuşa geçmeyi talep ettiği gerekçesiyle infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve tek kişilik hücreye konduğu öğrenildi.

(12/176) Cezaevinde Sağlık Erişim Hakkı Engellenen Mahpuslar…

19 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde dayatılan ağız içi arama uygulamasını kabul etmeyen mahpusların sağlığa erişim haklarının engellendiği öğrenildi.

(12/177) Cezaevinde Açlık Grevi…

Ankara Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Hüseyin Karaoğlan isimli mahpusun cezaevlerindeki sürgün uygulamalarına, infaz yakmalara ve tecride karşı 11 Eylül 2023 tarihinden beri açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(12/178) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 19 Aralık 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(12/179) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

19 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Aralık 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde “Memelere özgürlük!” yazılı pankartla yürüyüş gerçekleştiren Melisa Yaren Aydınalp isimli kişi hakkında soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında gözaltına alınan Melisa Aydınalp’in sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/180) Ümraniye Katliamı Davası…

12 – 15 Mart 1995 tarihleri arasında İstanbul’un Ümraniye ilçesinde 5 kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili açılan davada verilen kararların Yargıtay tarafından bozulması üzerine İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması 18 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme, sanıkların beraatına karar verdi.

(12/181) İzmir’de Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

İzmir’de 2015 yılında bir yürüyüşe katılan N.Z.’nin polisin işkence ve kötü muamelesine maruz kalmasıyla ilgili ‘kasten yaralama’ suçlamasıyla İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Aralık 2023 tarihinde başlandı. İşlenen suçun ‘işkence’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini isteyen müşteki avukatının talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 6 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(12/182) Ağrı’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri Abdullah Kaya hakkında Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Aralık 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Abdullah Kaya’nın ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek, isteyerek yardım etme’, ‘zincirleme örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 28 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(12/183) Müzisyenin Yargılandığı Dava…

Müzisyen Pınar Aydınlar hakkında 2010 yılında katıldığı 10. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde söylediği şarkılar ve İbrahim Kaypakkaya ile ilgili konuşması gerekçe gösterilerek Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 20 Aralık 2023 tarihinde görüldü. İddianamede Pınar Aydınlar’ın ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Pınar Aydınlar’ın beraatına karar verdi.

(12/184) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

ETHA editörü Nadiye Gürbüz hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Aralık 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Nadiye Gürbüz’ün ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Gürbüz hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 27 Şubat 2024 tarihine erteledi.

Nadiye Gürbüz, 30 Nisan 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 3 Mayıs 2023 tarihinde tutuklanmış, 12 Ekim 2023 tarihinde adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(12/185) Üniversitede Engellenen Etkinlik…

20 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün (BÜSK), LGBTİ+ çocukların ebeveynlerinin hikayesini anlatan “Benim Çocuğum” filminin gösterimini yapmak için gerekli izinleri almış olmasına rağmen film gösterimini gerçekleştirmesinin üniversite yönetimi tarafından engellendiği öğrenildi.

(12/186) Darbe Girişimiyle İlgili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Aralık 2023 tarihinde İstanbul’da 3 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.