MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/190) Amasya’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde yapılmak istenen organize sanayi bölgesine karşı köylüler tarafından 19 Ekim 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına jandarma müdahale etti. Müdahale sırasında maruz kaldığı fiziksel şiddet sonucu yaralananlar olduğu öğrenildi. Kaç kişinin yaralandığı öğrenilemedi.

(10/191) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

14 Ekim 2022 tarihinde Bartın’ın Amasra ilçesindeki kömür madeninde meydana gelen patlamada 41 işçinin yaşamını yitirmesini protesto etmek için 19 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Taksim Meydanı’nda Dev-Lis üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(10/192) İzmir’de Eyleme Polis Engellemesi…

20 Ekim 2022 tarihinde İzmir’de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde, Tevgera Jinên Azadi’nin (TJA) çağrısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde sürdürdüğü askeri operasyonlarda kimyasal gaz kullandığı iddiaları ile ilgili olarak yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi. Açıklamanın Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binası önünde yapıldığı, polisin açıklamayı yapan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit dışındaki kişilerin açıklama alanına girmelerini engellediği öğrenildi.

(10/193) TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesi Hakkında Açılan Soruşturma…

20 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) içinde sürdürdüğü askeri operasyonlarda kimyasal gaz kullandığı iddialarına ilişkin açıklamaları gerekçe gösterilerek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Savcılık tarafından yapılan açıklamada soruşturmanın ‘örgüt propagandası yapmak’ ve TCK’nin 301. maddesi kapsamında ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından açıldığı belirtilmektedir.

(10/194) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı ile BirGün Gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin ve https://www.birgun.net/ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Koç hakkında bir Anayasa Mahkemesi üyesi ile ilgili haberler nedeniyle İstanbul Beykoz 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Ekim 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme gazetecilerin beraatına karar verdi.

(10/195) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Metin Cihan hakkında eski bakan Berat Albayrak’ın şikayeti üzerine İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Ekim 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede Metin Cihan’ın ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Metin Cihan duruşmaya katılmadı. Mahkeme Metin Cihan hakkındaki yakalama kararının sonucunun beklenmesine karar verdi ve duruşmayı 14 Aralık 2022 tarihine erteledi.

(10/196) Eskişehir’de Yargılanan Kişiler…

19 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Temmuz 2022 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 8 kişi hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği ve davanın ilk duruşmasının 16 Şubat 2023 tarihinde görüleceği öğrenildi. İddianamede 8 kişinin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan cezalandırılmaları istenmektedir.

(10/197) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Albayrak Holding ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr, https://haber.sol.org.tr, https://artigercek.com internet sitesinde yer alan haberlere İstanbul Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Ekim 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/198) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Muş Valiliği 19 Ekim 2022 tarihinde bir açıklama yaparak “Sınır ötesinde yürütülen operasyonlar aleyhinde yapılan çağrılarla kamu düzeninin bozulmasının hedeflendiği” gerekçesiyle, il genelinde tüm toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı, protesto, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart, poster asma, el ilanı, bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma, konferans ve benzeri tüm eylem ve etkinlikleri 20 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Diyarbakır Valiliği 19 Ekim 2022 tarihinde bir açıklama yaparak aynı gerekçeyle, il genelinde tüm toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı, protesto, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart, poster asma, el ilanı, bildiri dağıtma ve benzeri tüm eylem ve etkinlikleri 20 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 1 gün süreyle yasakladı.

Adıyaman Valiliği 20 Ekim 2022 tarihinde bir açıklama yaparak aynı gerekçeyle, il genelinde tüm toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı, protesto, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart, poster asma, el ilanı, bildiri dağıtma ve benzeri tüm eylem ve etkinlikleri 20 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 10 gün süreyle yasakladı.

Urfa Valiliği 20 Ekim 2022 tarihinde bir açıklama yaparak aynı gerekçeyle, il genelinde tüm toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı, protesto, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart, poster asma, el ilanı, bildiri dağıtma ve benzeri tüm eylem ve etkinlikleri 20 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 3 gün süreyle yasakladı.

Antep Valiliği 20 Ekim 2022 tarihinde bir açıklama yaparak il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı, kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri ve benzeri eylem ve etkinlikleri 20 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 7 gün süreyle yasakladı.

Tunceli Valiliği 20 Ekim 2022 tarihinde bir açıklama yaparak il genelinde açık alanlarda basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık yer toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, anma programları, stant açmak, imza kampanyası düzenlemek, konser-şenlik gibi organizasyonlar ile afiş ve poster asmak, meşale yakmak/taşımak ve benzeri eylem ve etkinliklerin 20 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 4 gün süreyle mülki idare amirinin iznine bağlandığını duyurdu.

Bitlis Valiliği 20 Ekim 2022 tarihinde bir açıklama yaparak il genelinde miting, açık ve kapalı yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı/toplanmalar/halk toplantıları, ses-yayın araçları (taşıt, mobil vb. araçlar) ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon uçurtmak, drone, paramotor/planör vb. her türlü hava faaliyetleri, kamu kurum/kuruluşları hariç olmak üzere anma toplantısı/anma töreni, panel, konferans, çalıştay, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pantomim vb. faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster asma, sticker yapıştırma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 20 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle mülki idare amirinin iznine bağlandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.