MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Ekim 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Ekim Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/190) Cezaevinde Ölüm Orucunda Olan Mahpus…

19 Ekim 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mahmut Kardaş isimli mahpusun adli yargılanma talebiyle 30 gündür ölüm orucunda olduğu öğrenildi.

(10/191) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

20 Ekim 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yozgat 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan beş mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve daha sonra tek kişilik hücreye konduğu öğrenildi.

20 Ekim 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Müslüm Koyun’un tutuklandığı 4 Mayıs 2023 tarihinden beri Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

(10/192) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 20 Ekim 2023 tarihlerinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(10/193) Siirt Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Tutuklanan Kişiler…

Siirt merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 15 kişiden 6’sı 19 Ekim 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüte yardım etme’, ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla tutuklandı. 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlardan isimleri öğrenilenler: Şükrü Beştaş, Beritan Beştaş, Rüzgar Beştaş, Lokman Acar.

(10/194) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Haluk Kalafat ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) adliye muhabiri Elif Akgül hakkında Ermeni Soykırımı ile ilgili haberleri nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede gazetecilerin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. Maddesi uyarınca ‘Türk milletini alenen aşağılama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 20 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(10/195) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Furkan Karabay hakkında bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın eski avukatının şikayeti üzerine İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 100,000 TL manevi tazminat talebiyle açılan davanın karar duruşması 19 Ekim 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme davanın reddine karar verdi.

(10/196) CHP Yöneticisi Hakkında Açılan Soruşturma…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM üyesi Onursal Adıgüzel, 31 Mayıs 2017 tarihinde Gezi Eylemlerinin yıldönümü dolayısıyla yapılan eyleme katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan soruşturma kapsamında 20 Ekim 2023 tarihinde İstanbul Özel Soruşturma Bürosu Savcılığı’na ifade verdi.

(10/197) Helin Hasret Şen Davası…

Helin Hasret Şen (12) isimli bir çocuğun Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam etmekte olan sokağa çıkma yasağı sırasında 12 Ekim 2015 tarihinde polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak polis memuru A. E. hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Ekim 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme sanık polis memurunu ‘taksirle öldürme’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 6 yıl 3 aya indirdi. Mahkeme sanık polis memurunun tutuklanması talebini reddetti.

(06/198) “İstanbul KCK Ana Davası”…

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 205 kişi hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 1 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(10/199) Diyarbakır’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru K. B. hakkında 14 Nisan 2019 tarihinde kağıt toplayan Recep Hantaş’ın polis tarafından açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının 20 Ekim 2023 tarihinde Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozulduğu öğrenildi.

(10/200) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Yargıdaki rüşvet iddiaları hakkındaki haberlerin silinmesi kararına ilişkin https://www.birgun.net internet sitesinde yer alan 3 habere İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Ekim 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

https://ifade.org.tr internet sitesinde yer alan bir içeriğe İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Ekim 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriğin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın yargıdaki rüşvet iddialarıyla ilgili verdiği soru önergesine ilişkin https://www.birgun.net, https://www.gazeteduvar.com.tr, https://artigercek.com internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Ekim 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adliyedeki rüşvet iddiaları hakkında yaptığı açıklamaya ilişkin https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.birgun.net, https://www.gazeteduvar.com.tr, internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Ekim 2023 tarihli kararları ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

(10/201) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 19 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi ve benzeri eylem ve etkinliklerin 21 Ekim 2023 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Tunceli Valiliği 19 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, protesto eylemi, oturma eylemi, anma, açlık grevi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür, dağıtmak ve benzeri eylem ve etkinliklerin 20 Ekim 2023 itibarıyla 5 gün süreyle mülki idare amirinin iznine bağlandığını duyurdu.

 (10/202) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

20 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da 21 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.