MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/221) Akçakale Belediye Başkanı’na Silahlı Saldırı…

Urfa’nın Akçakale ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı’nın aracına 19 Eylül 2018 tarihinde kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı bir saldırı düzenlendi. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı saldırı ile ilgili olarak 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/222) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

19 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzincan T Tipi Cezaevi’nde tutulan İsmet Karakak isimli bir mahpusun hakkındaki disiplin cezaları nedeniyle 6 aydır görüş hakkından ve 4 aydır da telefon hakkından mahrum bırakıldığı öğrenildi.

(09/223) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 20 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

20 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 20 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09 /224) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 7 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Derya Fırat Şannan, Sabancı Üniversitesi’nden Engin Kılıç, Bilgi Üniversitesi’nden Güventürk Görgülü, Michigan Üniversitesi’nden Özgecan Korkmaz, Osman Cengiz Aktar, Adil Emre Zeytinoğlu ve Akın Tek) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 19 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Derya Fırat Şannan, Güventürk Görgülü hakkında açılan davaların duruşmalarını 12 Aralık 2018 tarihine; Engin Kılıç hakkında açılan davanın duruşmasını 30 Ekim 2018 tarihine; Akın Tek ve Özgecan Korkmaz hakkında açılan davaların duruşmalarını 31 Ekim 2018 tarihine; Osman Cengiz Aktar hakkında açılan davanın duruşmasını 13 Aralık 2018 tarihine erteledi. Kendisi ve avukatı duruşmaya katılmayan Adil Emre Zeytinoğlu’nun duruşmasının hangi tarihe ertelendiği öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Z. U. ve B. S. ) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 19 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Z. U. ve B. S. hakkında açılan davaların duruşmalarını 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 1 akademisyen (Bahçeşehir Üniversitesi’nden Naciye Gülengül Altıntaş) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 22 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(09/225) Hayatın Sesi TV Davası…

KHK ile kapatılan Hayatın Sesi Televizyonu’nun Genel ve Sorumlu Müdürü Gökhan Çetin ile televizyonun sahipleri Mustafa Kara ve İsmail Gökhan Bayram hakkında televizyonda yer alan haberlerde ve programlarda ‘zincirleme şekilde örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Eylül 2018 tarihinde görüldü.

Mahkeme Gökhan Çetin, Mustafa Kara ve İsmail Gökhan Bayram’ı 3 ayrı örgütün propagandasını yapmaktan 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/226) Kulp Davası…

Bolu Dağ Komanda Tugayı Komutanı Yavuz Ertürk’ün tek sanık olduğu Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 11 yurttaşın kaybedilmesiyle ilgili Ankara 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürmekte davanın karar duruşması 19 Eylül 2018 tarihinde görüldü.

“Suç örgütü” suçlamasının “zamanaşımından” düşmesine karar veren mahkeme, sanık Ertürk’ün “11 kişiyi öldürmek” ve “halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik” suçlarından ise beraatına karar verdi.

Davaya konu edilen kaybedilen 11 kişinin isimleri: Mehmet Salih Akdeniz, Celil Aydoğdu, Behçet Tutuş, Mehmet Şerif Avar, Hasan Avar, Bahri Şimşek, Mehmet Şah Atala, Turan Demir, Abdo Yamuk, Nusreddin Yerlikaya, Ümit Taş (16 yaşında).

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kaybedilen 11 kişinin ailelerinin yaptığı başvuruya ilişkin olarak (Akdeniz ve diğerleri davası: 23954/94), 31 Mayıs 2001 tarihli kararında, Türkiye’nin 11 kayıp kişinin ölümünden sorumlu olduğuna hükmetmiş ve etkili bir soruşturma yürütmediği için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2., 3. ve 5(1) Maddelerini ihlalden Türkiye’yi mahkum etmişti.

(09/227) İşkence İddiasıyla Yargılanan Polis Memurları…

Adnan Oktar ve çevresine yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddiasıyla aralarında dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ın da bulunduğu 12 polis memuru hakkında İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürmekte olan davanın karar duruşması 19 Eylül 2018 tarihinde görüldü.

“Delillerin gereği gibi toplanması için defalarca talepte bulunduğumuz halde sadece sanık lehine deliller toplanmıştır” diyen müşteki avukatları, reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, davayı uzatma amacı taşıdığını değerlendirdiği bu talebin işleme konulmasına yer olmadığına karar verdi.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, 12 polis memuru hakkında işkence iddiasıyla açılan davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Adil Serdar Saçan’ın “resmi belgede sahtecilik”, “iftira”, delilleri yok etme” suçlarından; bir diğer sanığın ise “yalan tanıklık” suçundan beraatına karar verdi.

(09/228) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir hakkında Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın tutuklanması ile ilgili yaptığı konuşmada kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret ettiği iddiasıyla Van 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Eylül 2018 tarihinde başlandı. Osman Baydemir duruşmaya katılmadı. Mahkeme duruşmayı 26 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/229) Şırnak’ta ‘Halkı Askerlikten Soğutma’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Vicdani Retçi ve barış aktivisti Meral Geylani hakkında sosyal medya paylaşımlarında halkı askerlikten soğutma suçu işlediği iddiasıyla Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Meral Geylani savunmasını talimat ile Antalya 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde verdi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 28 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(09/230) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla İfade Veren Sanatçı…

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 19 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’da Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı’na ifade verdi.

(09/231) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

19 Eylül 2018 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 6; İstanbul’da hakkında yakalama kararı olan 1 kişi gözaltına alındı.

(09/232) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yavuz Karagöz isimli 1 kişi hakkında Kayser 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Yavuz Karagöz’ü ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(09/233) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

19 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tunceli’nin Nazmiye ilçesinde bulunan Zel Dağı’nda orman yangını çıktığı öğrenildi. Haberde yangının güvenlik güçlerinin bölgeyi bombalaması sonucu çıktığı ve yangına müdahale edilmediği iddia edildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.