MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/204) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1106 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 19 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

19 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 1 kişinin (Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Mahmut Konuk) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 19 Kasım 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/205) Ankara’da Özel Güvenlik Görevlilerinin Şiddetine Maruz Kalan Üniversite Öğrencileri…

19 Kasım 2019 tarihinde Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye Sempozyumu”na girmek isteyen üniversite öğrencilerine özel güvenlik görevlileri copla müdahale etti.

Özel güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile sempozyuma girmesi engellenen üniversite öğrencilerine daha sonra Ülkü Ocakları üyesi olduğu bildirilen bir grubun da saldırdığı ve saldırı sonucunda yaralanan öğrencilerin ve akademisyenlerin olduğu öğrenildi.

(11/206) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Isparta’da Güleda Cankel isimli kadının maruz kaldığı erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirmesini protesto etmek için 19 Kasım 2019 tarihinde Devrimci Parti üyeleri tarafından İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Khalkedon Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Başak Yeşilot ve Cansu Kalender.

(11/207) Ağrı’da Gözaltına Alınan HDP Belediye Meclis Üyesi…

19 Kasım 2019 tarihinde Ağrı’da yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Meclisi üyesi Ceren Barış’ın da olduğu 3 kişi (HDP eki il Eş Başkanı Naile Barış, Belediye Meclisi Üyesi Ceren Barış ve HDP Üyesi Hamit Taşdemir) gözaltına alındı.

(11/208) Antalya’da Tutuklanan HDP Yöneticisi…

12 Kasım 2019 tarihinde Antalya’da gözaltına alınan HDP il yöneticisi Hacı Tekmenuray 19 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/209) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Antep milletvekili Mahmut Toğrul hakkında Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasına ilişkin istinaf başvurusu 19 Kasım 2019 tarihinde Antep Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi tarafından karara bağlandı. 18. Ceza Dairesi, Mahmut Toğrul’a verilen cezayla ilgili yapılan itirazı “mahkûmiyet kararında, usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksikliğin olmadığı ve ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu” gerekçesiyle reddetti. Karara ilişkin Mahmut Toğrul’un avukatlarının Yargıtay’a başvuracağı öğrenildi.

(11/210) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

19 Kasım 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 45 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında 3 albay, 5 binbaşı, 5 yüzbaşının da olduğu 101 kişi; Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf subayların da olduğu 11 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 19 ilde düzenlenen operasyonlarda 56 kişi gözaltına alındı.

(11/211) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi Muharrem Karayol hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 13 yıl 15 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Eski binbaşı Şükrü Seymen hakkında Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘Anayasa’yı ihlal’, ‘Cumhurbaşkanı’na suikast’, ‘yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme’ suçlarından 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme sanığı ayrıca ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 3 yıl, ‘nitelikli kasten yaralama’ suçundan 6 yıl, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 18 ay, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 18 yıl hapis cezasıyla cezalandırdı.

(11/212) Yerlerine Kayyım Atanan Belediye Meclis Üyeleri…

21 Ekim 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Bağlar Belediye Meclisi’nin HDP’li 6 üyesi yerine 19 Kasım 2019 tarihinde Diyarbakır’daki çeşitli kurumlarda görev yapan 6 memurun kayyım olarak atandığı öğrenildi. Yerlerine kayyım atanan belediye meclis üyeleri: Nurettin Bakan, Halime Bayram, Hüsnü Aslan, Mehmet Akdoğan, Panayır Çelik ve Naşide Buluttekin Can.

(11/213) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Urfa Valiliği 19 Kasım 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 19 Kasım 2019 itibarıyla 30 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Son yasaklama kararı ile 19 Ağustos 2019 tarihinde bu yana Urfa’da eylem ve etkinlikler 3. kez 30 gün süreyle yasaklanmış oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.