MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/248) Mersin’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

19 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Mart 2019 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan ve aralarında Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Murat Sekmen ve Tuba Salman ile Halkları Demokratik Partisi (HDP) Mersin Gençlik Meclisi üyelerinin de bulunduğu 14 kişinin gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Senem Güven, Hizbullah Ekinci, Beşir Kutlu, Baran Kalabay, Vedat Turgut, Diyar Turgut, Abdurrahim Demir, Agit Sezer, Fatma Öksüz, Hogır Hazar, Murat Sekmen, Tuba Salman, Rojda Salman ve Barış Aydın.

(03/249) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 861 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 19 Mart 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

19 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Cemal Öksüz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Cemal Öksüz)  gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 19 Mart 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/250) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda 18 Mart 2019 tarihinde yaptıkları oturma eylemine yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan Türkan Albayrak ve Nazan Bozkurt, 19 Mart 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından Bakırköy Meydanı’na 100 metre yaklaşmama, yurtdışı yasağı ve imza şartıyla serbest bırakıldılar.

(03/251) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

19 Mart 2019 tarihinde Mardin’de yapılan ev baskınlarında HDP PM üyesi Semire Kut ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il Eş Başkanı Leyla Bozkurt’un da aralarında olduğu 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP PM üyesi Semire Kut, HDP yöneticisi Musa Binbir, Cemal Veske, Mehmet Salih Azizoğlu, TJA aktivisti Aysel Erol ile DBP il Eş Başkanı Leyla Bozkurt, HDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Samiye Demir, HDP eski yöneticileri Beşir Şahin ve Murat Şimdi, Orhan Memiş.

(03/252) Mardin’de Eyleme Polis Müdahalesi…

19 Mart 2019 tarihinde Mardin’de, aralarında HDP Parti Meclisi üyesi Semire Kut ile DBP İl Eş Başkanı Leyla Bozkurt’un da olduğu 19 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla HDP il binası önünde toplanan ve arlarında HDP milletvekillerinin de olduğu gruba polis biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sırasında polisin HDP milletvekili Pero Dündar’ın yüzüne gaz sıktığı öğrenildi. Müdahale sırasında kimsenin gözaltına alınmadığı bildirildi.

(03/253) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

19 Mart 2019 tarihinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, Danıştay kararına rağmen Ensar Vakfı’nın  okullarda sürmekte olan faaliyetlerini protesto etmek için yürüyüş yapan lise öğrencilerine Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) üyesi olduğu iddia edilen bir grubun saldırdığı öğrenildi. Saldırı sonrasında en az 3 lise öğrencisinin polis tarafından gözaltına alındığı ve aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(03/254) Tunceli’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

6 Mart 2019 tarihinde Tunceli’de gözaltına alınıp 7 Mart 2019 tarihinde serbest bırakılan Mezopotamya ajansı muhabiri Semra Turan, 19 Mart 2019 tarihinde el konulan fotoğraf makinesinin teslimi için çağrıldığı Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde hakkında açılan Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Semra Turan’ın Ankara’ya götürüleceği bildirildi.

(03/255) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

19 Mart 2019 tarihinde Adıyaman’da yapılan ev baskınlarında gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu ve Şiyar Tanık isimli bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişi aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

(03/256) Ankara’da Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savucusu, Sendika Yöneticisi, Dernek Başkanı ve HDP üyesi…

19 Mart 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında İnsan Hakları Derneği (İHD) çalışanı Adnan Vural, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Ankara 1 Nolu Şube Başkanı İsmet Meydan, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak ve HDP üyesi Gülistan Tekin gözaltına alındı.

 (03/257) Şırnak’ta Gözaltına Alınan DBP Yöneticisi…

19 Mart 2019 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde DBP ilçe Eş Başkanı Selahattin Kolanç ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Aynı gün içinde mahkemeye sevk edilen Selahattin Kolanç, yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında ifade veren HDP ilçe Eş Başkanı Güler Tunç da yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

(03/258) Malatya’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti Üyeleri…

19 Mart 2019 tarihinde Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde yapılan ev baskınlarında Emek Partisi (EMEP) ilçe Başkanı Hayri Yıldırım ve Kazım Işık ile Mahir Avşar isimli bir HDP üyesi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(03/259) İstanbul’da Gözaltına Alınan 2 Fransa Vatandaşı…

Newroz kutlamalarına katılmak için Türkiye’ye gelen Fransa Komünist Partisi yöneticileri Sylvie Jan ve Michel Laurent, 19 Mart 2019 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda haklarında Türkiye’ye giriş yasağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişinin sınır dışı edileceği öğrenildi.

(03/260) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 9 akademisyen (Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Feride Bilgehan Aksu Tanık, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşen Uysal, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Arş. Gör. Sevda Orak Reşitoğlu ile Arş. Gör. İbrahim Tarduş, Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Görkem Akgöz, ODTÜ’den Arş. Gör. Tuna Coşkun, Ankara Üniversitesi’nden Arş. Gör. Aydın Ördek ve Hacettepe Üniversitesi’nden Arş. Gör. Hülya Doğan) hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme davalar ile ilgili yetkisizlik kararı vererek 9 akademisyen ile ilgili dava dosyalarının en son görev yaptıkları illerdeki nöbetçi ağır ceza mahkemelerine gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 12 Haziran 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 3 akademisyen (Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Kızıl ve Prof. Dr. Zuhal Toker ile Mersin Üniversitesi’nden Uzman Galip Deniz Altınay) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Zuhal Toker ve Süleyman Kızıl hakkındaki davalarda görevsizlik kararı vererek dava dosyalarının Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme Galip Deniz Altınay hakkındaki davada savunmanın alınmış olmasından dolayı yetkisizlik kararı verilmesi talebinin reddine, “herhangi bir zorunluluk bulunmadığı” gerekçesiyle de birleştirme talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 4 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Koyuncu hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 4 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Nevim Borçin hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Nevim Borçin’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Veli Deniz ve Doç. Dr. Burcu Yakut Çakar) hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme 2 akademisyen hakkında açılan davalarda yetkisizlik kararı vererek dava dosyalarının Kocaeli Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile Munzur Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bayram Güneş hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava ile ilgili yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Tunceli Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Canay Şahin hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Canay Şahin’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(03/261) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı hakkında “Paradise Papers” ile ilgili haberler nedeniyle Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Çağrı Sarı’nın beraatına karar verdi.

(03/262) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya ajansı muhabiri Ahmet Kanbal hakkında ‘zincirleme örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmesine karar verdi.

(03/263) Ahmet Altan’ın Yargılandığı Dava…

Gazeteci ve yazar Ahmet Altan hakkında 2016 yılında yazdığı bir yazıda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 19 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Ahmet Altan’ı 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 7 bin TL adli para cezasına çevirdi.

(03/264) Müjdat Gezen’in Yargılandığı Dava…

Sanatçı Müjdat Gezen hakkında AKP İstanbul milletvekili Burhan Kuzu’ya hakaret ettiği iddiasıyla Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Müjdat Gezen duruşmaya katılmadı. Mahkeme Müjdat Gezen hakkında zorla getirme kararı vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(03/265) Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yargılandığı Dava…

Afrin’e yönelik Türk Silahlı Kuvvetler operasyonu ile ilgili olarak üniversite kampüsünde lokum dağıtılmasını, üzerinde “İşgalin ve katliamın lokumu olmaz” yazan pankart ile protesto ettikleri gerekçesi ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 30 kişi hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Mart 2019 tarihinde devam edildi.

Avukatların Öğrenci Dekanı Zeynep Uysal’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki taleplerini reddeden mahkeme duruşmayı 16 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(03/266) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

19 Mart 2019 tarihinde, Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 18 kişiden 3’ü gözaltına alındı.

(03/267) 31 Mart Seçimleri…

19 Mart 2019 tarihinde Balıkesir’de yapılan ev baskınlarında HDP Balıkesir Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Yurdanur Güven ve ismi öğrenilemeyen 3 kişi gözaltına alındı.

19 Mart 2019 tarihinde Bursa’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi adayı Fırat Çelebioğlu ile beraber HDP yöneticilerinin de olduğu en az 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Bursa il yöneticileri Ebru Yaşar, Zeynep Bozkurt, Serhat Bakış, Nilüfer İlçe Yöneticisi Kader Tezki, Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Adayı Fırat Çelebioğlu, Sunay Boran, Agit Birben, Murat Kuru, Hanım Korkmaz, Mehmet Şipal.

19 Mart 2019 tarihinde Antalya’nın Kemer ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP Belediye Meclis üyesi adayı Belgüzar Sazak Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı ve Ankara’ya götürüldü.

Seçim çalışmaları için Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunduğu bildirilen DBP PM üyesi İlker Murat Aydın 19 Mart 2019 tarihinde gözaltına alındı.

19 Mart 2019 tarihinde Urfa’nın Haliliye ilçesinde HDP’nin seçim bürosu açılışına katılan Hozan Serwan isimli bir sanatçının söylediği şarkılar gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

19 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında 31 Ocak 2019 tarihinde Tunceli’de aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Ayrıca söz konusu aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Halide Türkoğlu hakkında da ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi.

19 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş hakkında ‘suçu yetkili makamlara bildirmeme’ iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 18 Mart 2019 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Mansur Yavaş ile ilgili olarak “Yargının Yavaş’la ilgili kararı kenara konulacak bir şey değil. Bu seçime böyle girebilse dahi seçimden sonra çok ciddi bir bedeli kendisi ödeyeceği gibi Ankaralı hemşerilerimizi de ödetme durumuna düşürür” demişti.

19 Mart 2019 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde HDP seçim bürosu polis tarafından basıldı. Baskının gerekçesinin PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’e ait fotoğraflar ve üzerinde “Zülküf Gezen ölümsüzdür” yazan dövizler olduğu öğrenildi.

19 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Sarıyer ilçesinde CHP tarafından asılan pankartların, Sağlık Bakanı’nın Sarıyer’de bir hastane açılışına geleceği gerekçesiyle bir grup tarafından kesilerek toplandığı öğrenildi.

19 Mart 2019 tarihinde Malatya’nın Yazıhan ilçesinde HDP Belediye Eş Başkan adaylarının kırsal mahalle çalışması sırasında HDP konvoyunda bulunan araçlara ‘emniyet kemeri takmadıkları’ gerekçesiyle 108 TL trafik cezası kesildiği öğrenildi.

(03/268) Tatvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 19 Mart 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Tatvan ilçesine bağlı 15 köyde 19 Mart 2019 saat 06.00 ile 20 Mart 2019 saat 23.59 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Güntepe, Beşikli, Uçankuş, Yorgalar, Sarıdal, Çörekli, Suboyu, Dirlik, Kısıklı, Kepenek, Dönertaş, Aktoprak, Boblesür, Sallıca, Teknecik köyleri.

(03/269) Hizan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 19 Mart 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Hizan ilçesine bağlı 3 köyde 19 Mart 2019 saat 06.00 ile 20 Mart 2019 saat 23.59 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Yığınkaya, Gezer ve Çıkçık köyleri.

(03/270) Bitlis’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 18 Mart 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 21 Ocak 2019 tarihinde Bitlis’in Merkez ilçesine bağlı 42 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağını 18 Mart 2019 23.59 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Çalıdüzü, İçgeçit, Akçalı, Yukarıölek, Aşağıölek, Oğulcak, Kalupat, Karakuş, Aşağıbalcılar, Yukarıbalcılar, Çeltikli, Aşağıyolak, Yukarıyolak, Beşkaynak, Yarönü, Dikme, Yukarıdikme, Aşağıdikme, Bayırlı, Kutlu, Akgün, Çobansuyu, Aşağıçobansuyu, Güllüce, Kınalı, Cevizdalı, Kayalıbağ, Karaca, Esenburun, Uçankuş, Bayramalan, Üçevler, Başmaklı, Dursun, Yukarıçerman, Kaşıklı, Konalga, Ilıcak, Ünaldı, Ağaçdere, Aşağıkoçak, Harmanyeri köyleri.

(03/271) Bitlis’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 18 Mart 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama 28 Ocak 2019 tarihinde Bitlis’in Merkez ilçesine bağlı 2 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağını 18 Mart 2019 23.59 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Ağaçpınar ve Ayrancılar köyleri.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.