MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Şubat 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130220

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1]

20 Şubat 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/137) Sinop’ta Milletvekillerine Irkçı Saldırı ve Linç Girişimi…

Kürt meselesinin barışçıl yollarla çözümüne yönelik PKK lideri Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmeler sürerken, süreci anlatmak amacıyla Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) aldığı karar doğrultusunda Karadeniz illerini ziyaret eden milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün program kapsamında Çorum’dan 19 Şubat 2013’te geldikleri Sinop’ta, 4 milletvekilinin de bulunduğu HDK heyeti, 18 Şubat 2013’te Sinop’ta uğradıkları linç girişiminin ardından Samsun’da kaldıkları otelde de ırkçı saldırıya uğradılar.

Heyetin kaldığı otelin önünde daha sonra heyetin basın toplantısı yaptığı düğün salonunun önünde toplanan grup, slogan atarak beklemeye başladılar. Öte yandan TKP, ÖDP ve Halkevlerinin bulunduğu binayı da kuşatan ve binaya taşlı saldırıda bulunan grup, TKP’nin binasına saldırdı. Grup daha sonra TKP binasının balkonuna Türk bayrağı astı.

Gerek HDK heyetine gerek TKP il örgütü binasına yönelik saldırıların sosyal paylaşım sitelerinden organize edildiği ileri sürüldü. Saldırıların boyutunun artarak devam etmesi üzerine Samsun’daki programını bitiren HDK heyeti, Karadeniz illerine yönelik ziyaretlerini de iptal ettiklerini açıkladı.

(02/138) Yargılanan Yazar…

İstanbul’da 19 Ocak 2007’de Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından Ankara’da düzenlenen basın açıklamasında yaptığı konuşmada “Türklüğe hakaret ettiği” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddialarıyla hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. Ve 216. maddesinden dava açılan Yazar Temel Demirer’in yargılanmasına 19 Şubat 2013’te devam edildi. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme başkanı, Temel Demirer hakkında başlatılan kovuşturmanın 5 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren ve 3. Yargı Paketi olarak bilinen 6352 sayılı yasa uyarınca üç yıl süreyle ertelenmesine karar verdi.

(02/139) Cezaevlerinde Baskılar…

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 41 mahpusun talepleri olmaksızın ve gerekçe gösterilmeden Metris (İstanbul) T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri 19 Şubat 2013’te öğrenildi.

(02/140) Cezaevlerinde Baskılar…

27 Temmuz 2011’den 19 Şubat 2013’e kadar geçen 573 günlük süre içinde avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmek için 19 Şubat 2013’te Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Asrın Hukuk Bürosu’na bağlı avukatlar Rezan Sarıca, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç’in İmralı Adası’na gidişlerine, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne ulaşımı sağlayan kosterin bozuk olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

(02/141) Hatay’da Protesto Eylemine Müdahale…

19 Şubat 2013’te Terörle Mücadele Şubelerine bağlı polis ekiplerinin “DHKP/C Soruşturması” adı altında 28 ilde ev, işyeri, kurum baskınları düzenlemesini ve en az 141 kişinin gözaltına alınmasını aynı gün Hatay’da protesto etmek isteyen gruba polis ekiplerinin coplarla ve gaz bombalarıyla müdahale etmesi sonucu çıkan çatışmada 2’si polis memuru 3 kişi yaralandı.

(02/142) İstanbul’da Protesto Eylemine Müdahale…

Türkiye Devrimci Kara Nakliyat İşçileri (Nakliyat-İş) Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Yurtiçi Kargo işçilerinin İstanbul’da 19 Şubat 2013’te firmanın %25’i hissesinin Fransa Posta İşletmeleri’ne ait olması nedeniyle Fransız Başkonsolosluğu’nun çatısına çıkarak yaptıkları eyleme müdahale eden polis ekipleri 18 kişiyi gözaltına aldı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.