MENÜ
ANA SAYFA
x

20 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/184) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

19 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde infaz koruma memurlarının koğuş aramaları esnasında mahpuslara ait eşyalara maddi hasar verdiği ve   mahpuslara sözlü şiddet uyguladıkları öğrenildi.

(02/185) İstanbul’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticileri…

20 Şubat 2024 tarihinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Esenyurt İlçe Örgütü Eş Başkanları Bahar Karataş ve Fatih Ergün, ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla İstanbul’da gözaltına alındı. Bahar Karataş ve Fatih Ergün, sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından aynı gün tutuklandı.

(02/186) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti Üyesi…

DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi Murat Sönmez, 19 Şubat 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak Diyarbakır Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

(02/187) Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Avukat…

19 Şubat 2024 tarihinde  bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan ve gözaltına alınan Avukat Feyza Altun, tutuklama talebiyle sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından 20 Şubat 2024 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İstanbul Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara itiraz ettiği bildirildi.

(02/188) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişi…

19 Şubat 2024 tarihinde İstanbul Havalimanı’nda Kürtçe hizmet verilmediği için yer hizmetlerinden yararlanamayan annesi ile ilgili bir videoyu sosyal medyada paylaşan Memduh Çalışan isimli kişi, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Memduh Çalışan, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/189) Özgür Gündem Davası…

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında, KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının 1 Kasım 2020 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 20 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 29 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(02/190) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır eski Milletvekili Çağlar Demirel hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Çağlar Demirel’in beraatını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 21 Mart 2024 tarihine erteledi.

(02/191) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

19 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili hakkında https://www.birgun.net, https://www.cumhuriyet.com.tr ve https://halktv.com.tr adreslerinde yer alan 143 haber ve sosyal medya paylaşımına kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Şubat 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin yayından kaldırılmasına karar verildiği öğrenildi.

 (02/192) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Şırnak Valiliği, 18 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde yapılması muhtemel her türlü açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, kurum ve kuruluşların kendi binası dışında yapacakları basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi ve mezarlık ziyareti, anma töreni,  şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri vb. türdeki tüm eylem ve etkinlikler, ses yayın araçlarıyla yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, dilek feneri-balon uçurtmak, drone-paramotor vb. her türlü hava faaliyetleri ile el ilanı, sticker, broşür vb. dağıtılması, afiş ve pankart asılması vb. etkinliklerin 19 Şubat 2024 ile 21 Şubat 2024 tarihleri arasında 3 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.